Szakcikkek

Egy elmaradt bemutatkozás

Agrofórum Online

Az Agrofórum oldalán vezetett Precíziós Gazda blogban egyfelől az aktuális, időszerű témákról tervezek beszámoló jelleggel írni, másrészt pedig adott technológiai elemeket részletesebben kielemezni egy-egy bejegyzés erejéig. Volt már egy bejegyzésem az Agritechnica kiállításról, így az első írásokban megszokott bemutatkozás elmaradt. Most mindezt pótolom.

Az érettségi után felsőfokú tanulmányaimat a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán végeztem Gödöllőn.

Alapképzésen mezőgazdasági mérnökként, míg mesterképzésen növényorvosként diplomáztam. A tanulmányaimat követően a termelésben helyezkedtem el a feleségem családja által létrehozott vegyes profilú gazdaságban, ahol szántóföldi növénytermesztés és brojlercsirke hizlalás adja a termelés fő vezérfonalát. A szántóföldi növénytermesztés technológiájába mélyebben beleásva magam, találkoztam a precíziós gazdálkodással. Családi hátteremet tekintve erős a műszaki vonal, így nem is volt kérdéses, hogy azonnal az érdeklődésem középpontjába került.

A családi gazdaságunkban, ahogy sok más helyen is, az alapfelállás a sorvezetés volt. A beszerelt monitorok viszont a munkagépek vezérlését is tudták, így a technológia bevezetése plusz beruházást nem igényelt. A forgalmazó cég több eszközre is adott kipróbálási lehetőséget. Ilyen volt például nitrogénszenzor, illetve a hozamtérkép. Ezek minden csínját-bínját a beszereléstől a kiértékelésig, vagyis mind hardware, mind software oldalon lehetőségem volt alaposan megismerni és elsajátítani. Ezekkel az eszközökkel azóta is dolgozunk. Összeállt a sorvezetés, a munkagép vezérlés, az adatgyűjtés, ezek után csak az adatok számítógépes feldolgozása maradt hátra, amelyhez segítségemre volt egy mezőgazdasági modulokkal kiegészített térinformatikai szoftver. Mindezek mellett természetesen sok utánajárással, olvasással és tapasztalatcserével igyekeztem bővíteni ismereteimet.

Így sikerült belecsöppenni a precíziós gazdálkodás világába.

Jelenleg Mosonmagyaróváron az első hazai precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésen igyekszem ismereteimet bővíteni, látókörömet kiszélesíteni.

A családi gazdaságban végzett munkám mellett időközben megalapítottam kifejezetten a precíziós gazdálkodás menedzselésével foglalkozó vállalkozásomat, melyben gazdálkodóknak nyújtok független tanácsadási szolgáltatást.

Remélem, blogbejegyzéseim is segítik majd a gazdatársakat eligazítani a precíziós gazdálkodás területén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

Fenntarthatóság az élelmiszerláncban – Ha április, akkor Digitális Agrártájoló!

2023. március 30. 15:24

Az agrárium fenntarthatósági kérdései lesznek a középpontban április 13-án.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Kecskemét, 2019. 02. 07.

2019. január 11. 11:15

Téma: Az agronómia jelentősége a precíziós gazdálkodásban.

Precízebbek a cseh farmok

2019. április 29. 11:33

A cseh kutatók évtizedek óta együttműködnek a nagy mezőgazdasági gépgyártókkal és a gazdálkodókkal és számos olyan megoldást hoztak létre, mint a különféle érzékelők, talajszondák és munkaalgoritmusok, amelyek segítenek fenntartani vagy javítani a talajminőséget.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.