Szakcikkek

Indul az aratás, használjuk a hozammérőt!

Agrofórum Online - A fotók a szerző felvételei

Szerte az országban már elkezdődött a nyári betakarítási szezon, dübörögnek a kombájnok a földeken. A betakarítás forgatagában, amikor árgus szemekkel figyeljük az esőfelhőket, szervezzük a kombájn kiszolgálását, sokszor nem érezzük a legfontosabb feladatnak a hozammérő eszközeink bekalibrálását.  Pedig a betakarítás egy kiváló alkalom a tábláink különbségeinek felmérésére, ha rendelkezésre áll, használjuk pontosan a hozammérő rendszerünket.

A rendszer kalibrálásának egyik nagy előnye, hogy a jelentés részét folyamatos üzem közben kell beállítani, vagyis a munkafolyamatokat nem lassítjuk vele.

Milyen részekből áll a rendszer, mit kell beállítani?

 

1. A ferdefelhordóra szerelt magasságmérő, úgynevezett „cut out switch”

Ennek beállítását a monitoron végezhetjük el. Azt a magasságot kell beállítani, ami felett ne rögzítsen lefedési mintát és ezzel együtt hozammérési eredményeket a rendszer. Értelemszerűen ezek a területek nagyrészt a táblaszéleken a forgókon lesznek.

2. Késleltetés

A pontos rögzítés érdekében meg kell határoznunk, hogy a termény a levágás pillanatától hány másodperc múlva érkezik a magtartályba. Ez az úgynevezett „delay time” vagyis késleltetési idő. Ez az adatok rögzítésének térbeli pontosságához szükséges.

3. Hozammérő szenzor

Többféle megoldás létezik, ezt korábbi blogbejegyzésemben ismertettem, itt csak a kalibrálás elvére térnék ki. A kalibrálás során meg kell határoznunk a gép által mért betakarított mennyiség és a ténylegesen betakarított mennyiség arányát. Ezt természetesen nem magunknak kell kiszámolnunk, hanem a megfelelő helyekre kell a monitoron a mért értékeket beírni, amelyekből az automatikusan elvégzi a mérések kalibrálását.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az üres tartállyal induló kombájn elkezdi mérni a betakarításra kerülő mennyiséget, majd az első ürítés eredményét a mérlegházból visszakérjük, és megadjuk a monitornak, hogy mennyi volt ténylegesen.

Ezt a termények váltásakor újra el kell végezni, de amint látható, nem igényel nagymértékű erőforrást. A térfogatáramot mérő fényérzékelős mérőknél a fajon belül az egyes fajták eltérő fajsúlya zavaró tényező lehet, ezért a fajták közötti váltáskor az éppen aktuális hektoliter súlyt is érdemes lemérni, és ha szükséges, módosítani az értéken.

Ugyanezen típusú (fényérzékelős) mérőknél egy alap rezgést kell rögzíteni, hogy tudja a rendszer, üresjáraton milyen értékeket mérne, vagyis, hogy legyen nullapontja a méréseknek. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy üresjáraton maximális fordulatszámon a monitorban elindítva a mérést, pár másodperc alatt a rendszer rögzíti a szükséges értékeket.

4. Nedvességmérő szenzor

A nedvességmérő szenzor esetében ugyanúgy kell bekalibrálni a kombájnban lévő szenzort, mint a hozammérőt, vagyis, hogy a ténylegesen – egyéb nedvességmérővel – mért értéket írom be a monitorba, amely alapján az el fogja végezni a korrekciót.

5. Dőlésszög-érzékelő

A dőlésszög-érzékelőt a beszereléskor a szerviz beállítja, ezzel a későbbiekben rendeltetésszerű használat esetén nincs teendő.

Eredményes betakarítást kívánok!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Indul az őzek "násza": növekszik a vadbalesetek kockázata

2025. július 22. 13:10

Elkezdődött az őzek üzekedési időszaka, amikor fokozott a vadveszély az utakon. Most bárhonnan előugorhat egy őz az autó elé.

Melyik paprikát mire használjuk? Segítünk választani!

2025. július 22. 11:10

A paprikafajták rendkívül sokfélék, megjelenésükben, ízükben és csípősségükben is jelentősen eltérhetnek egymástól.

Augusztus 30-ig tartanak a nyári szezonális ellenőrzések

2025. július 22. 05:40

A 2025. évi nyári szezonális ellenőrzés-sorozaton a Nébih és a kormányhivatalok szakemberei számos területeken végeznek ellenőrzéseket.

Szemelvények a PREGA 2020 konferenciáról

2020. február 21. 04:36

A PREGA 2020 bezárta kapuit, a résztvevők rengeteg új és fontos ismerettel gazdagodtak, amelyet ki-ki saját területén tud hasznosítani.

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.

Mezőgazdaság 4.0 - a jelen

2020. június 11. 04:36

Egy globális válság – háború, járvány vagy klímakatasztrófa – hoz hideget, meleget. Nemegyszer fordult már elő, hogy egy-egy válság katalizátorként robbantott be küszöbönálló vagy épphogy elindult változásokat.

A siker feltétele az agráriumban a digitalizáció - Agrofield 4.0 konferencia

2018. február 6. 12:08

Filozofálhatunk azon, hogy a precíziós gazdálkodás a múlt, a jelen vagy esetleg a jövő, de itt van.