Növényvédelem

A repce kora tavaszi kártevői

Agrofórum Online

A repce az egyik olyan kultúrnövényünk, amelynek termesztése során egyedülálló módon nem a gyomirtás, vagy netán a kórokozók elleni védekezés dominál a növényvédelem végrehajtása és költségvetése során, hanem az állati károsítók elleni védekezés.

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg. A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) hazánk mindegyik tájegységében megtalálható. A nagy repceormányos a nyugati megyékben gyakoribb, míg a Tiszántúlon sok helyütt a repceszár-ormányos a domináns faj. A szárormányos 2,5-3,2 mm hosszú szürkés színű kis bogár, amelyet a pajzsocska környékén levő fehér kitinszőrök tesznek könnyen felismerhetővé. A nagy repceormányos sem egy góliát, 3,2-4 mm-es testhosszával csak éppen érzékelhetően nagyobb a szárormányosnál.

Ennek a fajnak nincs fehér foltja. Ez a faji azonosító bélyeg ráadásul csak szabadon, vagy vizes tálcsapdában látható jól. A sárga ragasztós lapok által gyűjtött imágók esetében a kitinszőrök összeragadása, a ragasztó elszínező hatása miatt alig észlelhető. Igazság szerint nincs döntő jelentősége annak, hogy melyik fajt fogta éppen az adott csapda, mivel a repcében semelyik Ceutorhynchus faj sem tekinthető jó barátnak.

Ezek az ormányos bogarak a repcetáblák szomszédságában a füves, bokros, erdős részeken telelnek, gyakran a tavalyi repcék közelében. Már 6-8 Celsius fokos hőmérséklet esetén megjelennek, de betelepülésük, repülésük 14-16 fokos hőmérsékletnél válik intenzívvé. A nagy repceormányos hőmérsékleti küszöbe picivel alacsonyabb, mint a szárormányosé, így hamarabb is jön elő és települ be a repcékbe. Nagyon lassú kitavaszodás esetén a két faj rajzása, a repce állományokba való berepülése között fél-egy hét különbség is kialakulhat.

Nagy repceormányos imágója

Mindkét kártevő faj a betelepülést követően 10-12 Celsius fokos hőmérséklet felett érési táplálkozást folytat és csak utána áll neki párosodni, majd petét rakni. A bogarak kártétele elenyésző, sok esetben észrevehetetlen. Az igazi gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Bár van némi különbség a két faj peterakási helye között, de a jelenlegi modern, robusztus növekedésű és igen gyors kezdeti növekedésű fajták és hibridek esetében már alig érzékelhető. Mindkét faj egyaránt petézik és károsít a szárban és a vaskos levélnyelekben.

Az ormányosok lárváinak kártétele következtében visszamarad a repce fejlődése, a növény torzul, sok esetben a szára fel is reped. Ez másodlagos fertőzésekhez, pl. a Phoma lingam gomba kártételéhez is vezethet. A növények torzulása önmagában nem lenne olyan nagy probléma, hiszen a repcét nem dísznövénynek termesztjük, de a megzavart víz- és tápanyag-forgalom miatt e károsodott növények sokkal több becőt rúgnak el, mint az egészségesek.

Repceszár-ormányos lárvájának károsítása

A repcét támadó rovarok, így ezek az ormányos bogarak is jól repülnek a sárga színre, így sárga tálakkal vagy ragasztós lapokkal eredményesen csapdázhatóak. Mindkét csapdatípusnak megvannak a maga előnyei és sajnos a hátrányai is. Vadak által sűrűn járt területeken nem igazán szerencsés a sárga tál használata. A vaddisznó pl. szívesen iszik belőle és ivás közben rendesen telehordja az ormányán és pofáján levő szennyeződésekkel. Utána az a sárga tál már nem fog működni. A sárga tálakat a növényzet felső szintjével kell egy szintben tartani, amelynek kialakítása műszaki problémát is jelenthet. A sárga ragasztós lapok viszont száraz időjárásban szeles idő esetén válhatnak akár órák alatt használhatatlanná a porszennyezés miatt.

Bármelyik típusú eszközt használjuk is a károsító bogarak előrejelzésére, a csapdákat 1-2 naponta ellenőrizni kell. Naponta 3 nagy repceormányos, vagy 5 szárormányos esetén a védekezés szükségessé válik. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ilyenkor azonnal védekezni is kell. A bogarak még jó időben is 2-3 napig érési táplálkozást folytatnak, csak azután párosodnak és kezdenek el petéket rakni. Az elpusztításukra tehát egészen a peterakásig van idő.

Ráadásul az időjárás sok esetben nem nagyon siet a repcetermesztő gazdák segítségére. Így volt ez 2013-ban és idén is, amikor a már megindult rajzást egy erőteljes lehűlési hullám félbeszakította. Hideg időben a betelepült bogarak sem táplálkoznak, hanem hibernálódva, fázósan kucorognak valahol a repce tövénél. nem mozognak, nem csinálnak semmit, ha inszekticidet juttatunk ki a területre, azzal nem találkoznak.

Ormányosok rajzásának követésére kihelyezett sárgatál

Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok megmutatják ugyan, hogy aktuálisan mennyire mozgékony a területünkön élő ormányos populáció, de a védekezési döntést mindenképpen a rá következő időszak időjárásának figyelembe vételével kell meghozni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

2025. április 3. 08:10

A napraforgónak kórokozói között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Új megoldás a gazdaságunkban: a búza őszi gyomirtása

2021. május 14. 10:47

Szabó Zoltánék 570 hektáros családi gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Gyomirtás Videó

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Védelem gombafertőzések ellen = nagyobb biztonságban a termés

2021. június 28. 10:12

A napraforgó betegségekre fogékony növény, sokféle kórokozó támadhatja, s bár ezek egy részének előfordulása évjáratfüggő, gyakorlatilag a teljes tenyészidőszakban fennállhat a fertőzésveszély.