Növénytermesztés

Klímaváltozásnak ellenálló napraforgó nemesítése – a megoldás a múltban rejlik

Agrofórum Online

A nationalgeographic.com közlése szerint Brent Hulke, az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) genetikus kutatója a napraforgó (Helianthus annuus) nemesítése kapcsán tesz erőfeszítéseket annak érdekében, hogy klímaadaptív fajták láthassanak napvilágot.

Az olyan nemesítési eljárások, amelyek az egyes betegségekkel szembeni rezisztenciát, a magvak E-vitamin tartalmának növelését, illetve a zsírsavösszetétel alakítását eredményezik, jelen vannak napjainkban is. Ugyanakkor a növényeket életképessé kell tenni a megváltozott klimatikus körülmények között is. 

,,A gazdáknak nem kell a klímaváltozás híveinek vagy tagadóinak lenniük.” – mondja a Dakotában tevékenykedő kutató: a csapadékmennyiségekkel kapcsolatos megfigyelések megkérdőjelezhetetlenek. A gyakoribb esőzések miatt a légköri páratartalom mennyisége növekszik, és ez kedvez egyes növénybetegségek terjedésének. Az új napraforgó-fajták nemesítése így egyre sürgetőbbé válik. Az esőzések és áradások csak egy részét képezik a jövőben leküzdendő akadályoknak: az intenzívebb szárazság is kiegészíteni látszik a palettát.

Tekintettel a bizonytalanságokban bővelkedő jövőre, a tudósok megpróbálják megóvni a napraforgó vad őseit, ezáltal az örökítőanyagukban rejlő evolúciós előnyöket is. Az USDA génbankjában mintegy 63 Helianthus fajból és alfajból származó közel 2000 mintát raktároznak. A növények természetes élőhelyeinek védelme nagy jelentőséggel bír, mivel csak ennek segítségével ismerhetők meg a nemesítés, valamint a terméshozamok fenntartásának lehetőségei a gyarapodó klímabizonytalansági faktorok mellett.

A nemesítés hatékonyabb módját az oroszok kezdték kialakítani a 19. században, és mára a napraforgó olaja a harmadik leggyakrabban használt olajfajta a repce-, és a pálmaolajat követően. Az Egyesült Államokban, elsősorban Észak- és Dél-Dakotában évente 900 000 tonna napraforgót termelnek, ugyanakkor ezzel a mennyiséggel a nála éves szinten tízszer többet termelő Oroszország és Ukrajna mögött halad.

Loren Reiseberg a Univerity of British Columbia evolúcióbiológusa és napraforgó-szakértője szerint a napraforgót mélyre hatoló gyökerei miatt a környezeti hatásokkal szemben ellenállóbb növényként tartják számon. Ugyanakkor a globális felmelegedés okozta kihívások legyőzése érdekében szükség van a „családtagok” genetikai sokféleségére.

Daniela Roth, New Mexico állam biológusa veszélyeztetett növényfajokkal foglalkozik. Többek között a magas sótűrésű, fokozottan veszélyeztetett Helianthus paradoxus, vagyis Pecos napraforgóval, amely kizárólag New Mexico és Nyugat-Texas vizes élőhelyein található meg. A növény nagyfokú sótűrést biztosító genetikai állománya áttörést jelenthet a sótoleráns gazdasági fajok nemesítésben, ugyanakkor a faj fennmaradása kérdéses élőhelyének beszűkülése miatt. Az USDA szerint 13 olyan Helianthus faj van, amelyek fokozottan veszélyeztetett státuszban vannak. Mivel a génbanki készletek gyarapodása kielégítő, így a természetes élőhelyek védelmére szükséges hangsúlyt fektetni.

Forrás: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/to-breed-a-more-climate-resilient-sunflower-look-to-ancient-cousins

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Egyszikűirtás napraforgóban

2022. június 19. 12:18

A napraforgótermesztés egyik alapvető növényvédelmi beavatkozása az egyszikű gyomnövényekkel szembeni védekezés.

Nagy szükség lenne a csapadékra!

2020. április 24. 09:32

A tavaszi szántóföldi munkáknak kedvez az időjárás, a gazdálkodók jó ütemben haladnak a tervezett feladatokkal. Folyamatban van a gyomirtás is, azonban annak hatékonyságát az éjszakai fagy közeli állapot jelentősen hátráltatja.

Fehérpenészes fertőzés első tünetei a napraforgótáblákon

2021. július 1. 05:03

Ha a napraforgótáblákat járva teljes növényre kiterjedő hervadásos tüneteket találunk, vessünk egy pillantást a száralapi részre, lehetséges, a magyarázatot ott fogjuk megtalálni.