Zöldség

Megnyúlnak a palánták

Agrofórum Online

A január és a február a legkritikusabb időszak palántanevelés szempontjából. A hajtatás környezeti feltételei csak részben biztosítottak ahhoz, hogy jó palántát állítsunk elő, erősen kell fűteni, és a fény is gyakran kevés az életképes növények előállításához. Így aztán előfordul, hogy a fényhiány következtében későn jelennek meg a virágok, fejletlenek, a növények rosszul kötnek, a palánták megnyúlnak. Nemcsak a fény ereje gyenge – majdnem a fele a szükségesnek, azaz 3 000 - 4 000 lux – a naphosszúság, a megvilágítás is nagyon rövid.

 

Fontos feladat, hogy a rendelkezésre álló kevés fény maximálisan ki legyen használva, ugyan a pótmegvilágítást a palántabankok már nálunk is alkalmazzák, de kisebb árutermelő gazdaságokban nehezen biztosíthatóak a technikai feltételek, és a költségek megtérülése is bizonytalan. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a téli, kevés fényt mind a növény szolgálatába állítsuk?

– A palántanevelőt borító fóliát vagy üveget tartsuk tisztán, ha kell, a fóliát cseréljük le.
– Sok esetben az alacsony téli hőmérséklet, és a magas fűtési költségek a jobb hőszigetelés miatt, többszörös fólia réteg alkalmazását indokolnák. Azonban a több fóliarétegből adódó fényromlás miatt nem tanácsos kettőnél több réteget kialakítani, legfeljebb a kétszeres, ún. dupla takarás megvalósítása ajánlható.
– A palánták szétrakásával is sokat javíthatunk a fényviszonyokon. Ha a növények levelei összeérnek, azaz árnyékolják egymást, célszerű nagyobb távolságra helyezni a cserepeket. A szétrakás ellen szól a nagyobb tenyészterülettel járó fűtés költségnövekedés. Ezért a kertészetekben a palánták szétrakása nem egyszerre a tűzdelés idején, hanem két, esetleg három menetben történik a palántanevelés során úgy, hogy a levelek soha ne takarják egymást, ugyanakkor a túl nagy felületet se foglaljanak el feleslegesen. Az ültetést megelőző héten annyira szét kell rakni a növényeket, hogy négyzetméterenként 15-18 tápkockánál (cserépnél) több ne legyen. A szétrakást indokolják a növényvédelemi munkák is, amelyet egy nagyobb térállású, levegősebb állományban sokkal eredményesebben lehet megvalósítani.

A fényhiányhoz kell igazítani a többi környezeti tényezőt is. Alacsonyabb hőmérsékletet kell tartani, és kevesebbet öntözni, ellenkező esetben a palánták megnyúlnak.

A paradicsomnak, de az uborkának és a paprikának is nagyon sok későbbi fejlődési rendellenessége (terméselrúgás, abortálódott virágfürtök képződése, a hosszanti növekedés idő előtti leállás stb.) a palántakori fényhiányra és helytelen kezelésre vezethető vissza.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezzel a trükkel mindig roppanós lesz a kovászos uborka

2025. július 15. 13:10

A jó kovászos uborka roppan, savanykás, illatos, és a nyár zamatait idézi. Mutatjuk, mitől lesz hibátlan az állag, az íz és a tartósság!

Ne hagyja veszni a friss spenótot – tartósítsa okosan!

2025. július 14. 13:10

A spenót nemcsak frissen értékes, de helyes feldolgozással hónapokig megőrzi beltartalmi értékét is – mutatjuk, hogyan kezelje!

Térdre kényszeríti a kapszaicin – íme a világ legcsípősebb paprikái!

2025. július 12. 14:10

Tudta, hogy egyes paprikákat már csak védőfelszereléssel szabad kezelni? Íme a 2025-ös toplista a világ legcsípősebb fajtáiról!

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Élelmiszer-pazarlás megelőzése szüretkor

2023. szeptember 26. 11:40

A zöldségek és gyümölcsök feldolgozása nemcsak az öngondoskodást teszi lehetővé, de csökkenti a kidobni való alapanyag mennyiségét is.

Kabakosok levéltetű okozta sárgaságvírusa

2021. szeptember 11. 06:36

A betegség megjelenésének megelőzése a levéltetvek legrövidebb úton történő kiiktatása, a termesztőberendezések vektorhálóval történő védelme útján valósítható meg.

Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

2023. február 13. 04:38

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

A kén nélkülözhetetlen tápanyaga a zöldségféléknek

2019. augusztus 26. 09:57

A kénről sokan nem tudják, hogy Nightinale, Beckenbach és társai már a 40-es években, Amerikában, több vonatkozásban tisztázták az élettani szerepét. Tévesen a kén „felfedezését” is, a múltszázad második felére datálják, amikor Európában a 80-as évek végén, a 90-es évek elején a kénhiány jelenségét dán, német és holland kutatók a keresztesvirágúakon, gyümölcsfákon és más olajos növények termesztése során tömegesen tapasztalták.