Zöldség

Megnyúlnak a palánták

Agrofórum Online

A január és a február a legkritikusabb időszak palántanevelés szempontjából. A hajtatás környezeti feltételei csak részben biztosítottak ahhoz, hogy jó palántát állítsunk elő, erősen kell fűteni, és a fény is gyakran kevés az életképes növények előállításához. Így aztán előfordul, hogy a fényhiány következtében későn jelennek meg a virágok, fejletlenek, a növények rosszul kötnek, a palánták megnyúlnak. Nemcsak a fény ereje gyenge – majdnem a fele a szükségesnek, azaz 3 000 - 4 000 lux – a naphosszúság, a megvilágítás is nagyon rövid.

 

Fontos feladat, hogy a rendelkezésre álló kevés fény maximálisan ki legyen használva, ugyan a pótmegvilágítást a palántabankok már nálunk is alkalmazzák, de kisebb árutermelő gazdaságokban nehezen biztosíthatóak a technikai feltételek, és a költségek megtérülése is bizonytalan. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a téli, kevés fényt mind a növény szolgálatába állítsuk?

– A palántanevelőt borító fóliát vagy üveget tartsuk tisztán, ha kell, a fóliát cseréljük le.
– Sok esetben az alacsony téli hőmérséklet, és a magas fűtési költségek a jobb hőszigetelés miatt, többszörös fólia réteg alkalmazását indokolnák. Azonban a több fóliarétegből adódó fényromlás miatt nem tanácsos kettőnél több réteget kialakítani, legfeljebb a kétszeres, ún. dupla takarás megvalósítása ajánlható.
– A palánták szétrakásával is sokat javíthatunk a fényviszonyokon. Ha a növények levelei összeérnek, azaz árnyékolják egymást, célszerű nagyobb távolságra helyezni a cserepeket. A szétrakás ellen szól a nagyobb tenyészterülettel járó fűtés költségnövekedés. Ezért a kertészetekben a palánták szétrakása nem egyszerre a tűzdelés idején, hanem két, esetleg három menetben történik a palántanevelés során úgy, hogy a levelek soha ne takarják egymást, ugyanakkor a túl nagy felületet se foglaljanak el feleslegesen. Az ültetést megelőző héten annyira szét kell rakni a növényeket, hogy négyzetméterenként 15-18 tápkockánál (cserépnél) több ne legyen. A szétrakást indokolják a növényvédelemi munkák is, amelyet egy nagyobb térállású, levegősebb állományban sokkal eredményesebben lehet megvalósítani.

A fényhiányhoz kell igazítani a többi környezeti tényezőt is. Alacsonyabb hőmérsékletet kell tartani, és kevesebbet öntözni, ellenkező esetben a palánták megnyúlnak.

A paradicsomnak, de az uborkának és a paprikának is nagyon sok későbbi fejlődési rendellenessége (terméselrúgás, abortálódott virágfürtök képződése, a hosszanti növekedés idő előtti leállás stb.) a palántakori fényhiányra és helytelen kezelésre vezethető vissza.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sóska termesztése: teljes útmutató vetéstől a betakarításig

2025. május 25. 14:10

Savas íze, tavaszi frissessége és vitaminban gazdag levelei miatt a sóska méltán népszerű konyhakerti növény – mutatjuk a gondozás titkait!

Spárga a fókuszban: mitől lett luxus a tavasz zöldsége?

2025. május 19. 08:10

A spárga tavaszi sztárnövény, de megéri az árát? Körbejártuk termesztését, környezetterhelését és a tudatos fogyasztás lehetőségeit.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

A magyarok eszik az unióban a legkevesebb zöldséget

2019. április 2. 08:04

Kevesebb mint egyharmada a lakosságnak evett legalább egyszer naponta zöldséget (30 százalék), ezzel a lista utolsó helyén állunk.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái I. - Paradicsom felkötözése, szár rogyasztása és kacsozás

2021. június 9. 04:38

Paradicsom esetén más zöldségfélékhez képest jelentős az ápolási, azon belül is a fitotechnikai munka aránya, ami nem gépesíthető.

Folyamatosan növelik az üvegházak számát Oroszországban

2019. február 24. 11:32

Az idei nagy előrelépés előzménye, hogy az elmúlt évben az orosz üvegház-kapacitás 300 hektárral 2500 hektárra növekedett.