13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Zöldség-Gyümölcs

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

Agrofórum Online

A Madridi Műszaki Egyetem (UPM) és Castilla-La Mancha Egyetem (UCLM) kutatói arra vonatkozóan folytattak kutatást, hogy vajon milyen mértékben fognak hatást gyakorolni a globális felmelegedés következtében zsugorodó hideg periódusok a spanyol gyümölcstermesztés gazdasági életképességére.

Spanyolország a világ egyik legnagyobb gyümölcstermelője és vezető olajbogyó-előállítója (utóbbi esetében 2,52 millió ha és 6,55 millió tonna termés jellemző évente). Kiemelkedő helyet foglal el továbbá más gyümölcsök, például az őszibarack vagy cseresznye termelésében. Az említett fajoknak megfelelő nyugalmi időszakra, hideg mennyiségre van szükségük annak érdekében, hogy a következő évi termésképződés zavartalanul végbemenjen. A hideg igénnyel rendelkező fajok esetében a nyugalmi időszakban meghatározott hideg mennyiségnek kell felhalmozódia annak érdekében, hogy a sejtek speciális, hideg hatásnak ellenálló fiziológiai állapota visszaálljon a vegetációs időszakra jellemző állapotba. Az egyes fajok és fajták közötti nyugalmi időszak, valamint hideg igény eltérő (egyes tanulmányok ugyanazon faj fajtái között jelentős különbségekről számoltak be). A hideg hiánya azonban rendellenes virágzáshoz, a termés mennyiségének csökkenéséhez és minőségének romlásához vezet, valamint a termésidő meghosszabbításával gazdasági veszteségeket eredményez.

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes fajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző, bár a kisebb hideg igényű fajták továbbra is porondon maradnak. A helyzet a század végére várhatóan romlani fog. Amennyiben rövid távon nem hoznak jelentős enyhítő intézkedéseket, a globális hőmérsékleti átlag valószínűleg az ipari forradalom előtti éves globális hőmérsékleti középértékhez képest 1,5 °C-kal magasabbra emelkedik. Előreláthatólag a szilva-, mandula-, alma- és őszibarack-termelés fokozottabban, míg a cseresznye-, olíva- és szőlőtermelés kisebb mértékben tekinthető érintettnek.

A tanulmány felhívja a figyelmet a klímaadaptív termesztéstechnológiai elemek kidolgozásának fontosságára, összhangban a közeljövőre vonatkozó előrejelzésekkel. A kis hideg igényű fajták nemesítése szintén hozzájárulhat a növények életképességének javításához a 21. század második felében.

Forrás:

https://doi.org/10.1016/j.agsy.2020.102961

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Gyümölcstermesztési tapasztalatok Görögországban

2019. március 23. 04:36

A FruitVeB szakmai szervezésében egy kis létszámú csapattal, a szakmai utakkal kevéssé bejárt észak-görögországi, Thesszalonikitől északnyugatra elterülő, Pella körzetében jártunk, ahol a görög gyümölcstermesztést tanulmányoztuk.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

A „Solid-set” projekt

2018. július 12. 10:23

Miként lehetne egy automatizált rendszerrel megoldani az ültetvény növényvédelmét, öntözését és lombtrágyázását?

Művelési rendszerek a korszerű körteültetvényekben

2019. november 4. 10:37

Az innováció megindult a körtetermesztésben is, amelynek célja a gyorsan termőre forduló, gazdaságosan üzemeltethető, tisztes jövedelmet biztosító ültetvények létesítése. Erre többféle lehetőség van a sövényművelési rendszerek és a koronaformák kialakítása tekintetében is. A lényeg az, hogy a kiválasztott módszer megvalósításának lépéseit a termőhelyünk és az alkalmazott fajták jellemzőit figyelembe véve következetesen hajtsuk végre.