Növényvédelem

Az almamoly elleni biológiai védekezés lehetősége

Agrofórum Online

Az almamoly (Cydia pomonella) még mindig első számú kártevőnek számít az alma esetében a growingproduce.com szerint. Larry Gut, a Michigan Állami Egyetem entomológusa szerint a kártevő elleni stratégiában elért előrelepések ellenére a moly napjainkban is az alma növényvédelmét világszerte meghatározó kártevőnek minősül. Néhány kulcsfontosságú növényvédő szer elvesztése, a rezisztencia megjelenése, és egyes szermaradékokkal kapcsolatos aggályok miatt szükségessé vált alternatív növényvédelmi megközelítések kidolgozása.

Gut megközelítésében a legfontosabb elem a steril hím technológia. Egy hároméves kooperatív kutatás eredményeként kobalttal kezelt szaporodásképtelenné vált hímek gyümölcsösökbe történő kijuttatása kapcsán publikáltak eredményeket.

A világon jelenleg az Okanagan-völgyben elhelyezkedő British Columbia társaság állít elő hatalmas volumenben steril almamoly hímeket, akár 2 millió egyedet naponta. A technológia mintegy 20 éve figyelemre méltó sikereket hoz: 94%-kal csökkent a molypopuláció, illetve a rovarok ellen felhasznált növényvédő szerek mennyisége is 96%-kal redukálódott. A módszer ugyanakkor meglehetősen nagy költségterhet ró a hetente 800 steril moly/ha igényével, mely az egész vegetációs időszakra kiterjed (hektáronként mintegy 400 dollár, vagyis megközelítőleg 120 000 forint). Az egyik fő célkitűzés a technológia költséghatékonyságának növelése.

Gut kutatótársaival bőséges adatmennyiség birtokában olyan kérdésekre keresik a választ, miszerint milyen a leghatékonyabb (drónos vagy manuális) kijuttatás, a könnyebb hozzáférhetőség elérésének mik a módjai, illetve a teljes idényre, vagy csak néhány időpontra vonatkozó kibocsátások létjogosultságának meghatározása.

Egy négy hektáros kísérleti területen 6 feromoncsapda fogásai alapján kijelenthető, hogy a kézi kiengedés jelentősen növelte az eljárás sikerességét a drónos megoldáshoz képest. Ettől függetlenül mind a manuális, mind a drónos megoldásnak megvannak az előnyei: utóbbi számlájára a gyorsaság írható vonzó paraméterként.

A kiengedési magasság kapcsán különböző megfigyeléseket tettek: 5 méter kézi, illetve 15, 25 és 35 méter magasságú drónos kijuttatás utáni egyedeloszlást vizsgálták, mely során mind a 4 lehetőséget megfelelőnek minősítették.

Az egész idény során kijuttatott 800 steril egyed/ha hatására remekül sikerült visszaszorítani a vad molypopulációkat. Jó eredményeket sikerült elérni az első nemzedék kelése idején történő kijuttatással, azonban a második esetében ez nem volt elmondható.

A kérdés továbbra is fennáll: mekkora az a molymennyiség, amely képes biztosítani a vad populáció visszaszorítását és képes kiváltani a rovarölő szeres permetezést? A mindenki által vágyott arány a 40:1 steril hím – vad hím egyed, amely az előző kérdésre már kielégítő választ ad. Eddig még nem sikerült megközelíteni ezt a bűvös arányt (4-5-6-7 steril hím/vad hím), de a kutatói vélemények szerint a 4:1 eloszlással sikeresen kordában tartható az almamoly kártétele.

Forrás: https://www.growingproduce.com/fruits/codling-moth-control-why-mating-is-the-hardest-part/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Új dimenziót nyit a Hardi MEGA: innováció és hatékonyság a gazdálkodók számára

2024. március 7. 05:40

A rohanó gazdálkodási világban a MEGA nem csupán egy függesztett permetezőgép, hanem egy hatékonysági és precizitási forradalom. A tervezésnél mind az esztétikai, mind a funkcionalitási szempontok kiemelt figyelmet kaptak, így lehetővé téve a gyorsabb permetezést és nagyobb kapacitást.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Az erős gyökérzet és a magas terméshozam titka kalászosokban

2023. július 7. 13:06

Szeretnénk most bemutatni néhány sorban a Syngenta új kalászos csávázószer portfólióját.

Védekezzünk! Felgyorsult a parlagfű fejlődése

2022. május 17. 09:17

A május első hetében beköszöntő nyáriasan meleg idő hatására a parlagfű fejlődése felgyorsult.