Zöldség

Gombakomposzt használata a zöldségtermesztésben

Agrofórum Online

A csiperkegomba termesztése során nagy tömegben (50 000-100 000 tonna/év) képződik letermett gombakomposzt, amely elsősorban magas humusztartalmából és tápanyagtartalmából adódóan a kertészeti kultúrákban jól használható szerves trágya-helyettesítő anyag.

Elsősorban káliumból tartalmaz sokat, de a többi, növényi szempontból fontos tápelemben is gazdag:
nitrogén (N): 6 kg/t
foszfor (P2O5): 4 kg/t
kálium (K2O): 9 kg/t
magnézium (MgO): 2 kg/t
kalcium(CaO): 45 kg/t

Mikroelem tartalma sem elhanyagolható, tekintettel arra, hogy jelentős részben tartalmaz kiváló minőségű lótrágyát, amely ismert magas mikroelemtartalmáról.

Növény-egészségügyi vizsgálatok kimutatták, hogy növénytoxikus anyagokat, betegségeket vagy kártevőket a letermett komposzt nem tartalmaz, ilyen vonatkozásban, mint a jól kezelt, érett (!) istállótrágya, tisztának tekinthető. Kémhatása semleges-enyhén lúgos, talán valamivel magasabb, mint amit a legtöbb zöldségféle igényel, de ez nem zárja ki alkalmazhatóságát. Összessó-tartalma a kívánatos talaj EC értéket meghaladja, ezért korlátlan mennyiségben nem használható!

Figyelembe véve szervesanyag-tartalmát és kémia tulajdonságait (EC érték!), használatát a zöldségtermesztésben az alábbiak szerint javasoljuk:
– zöldségtermesztő kis- és nagygazdaságokban talajforgatás idején, illetve az őszi mélyszántások alkalmával a szerves trágyát igénylő fajok alá (paprika, paradicsom, uborka, dinnye, csemegekukorica, káposztafélék) 70-80 t/ha adagban,
– zöldséghajtató kertészetekben 10-20 kg/m2-es adagban,
– palántanevelő földekhez szerves trágya helyett 1/3 térfogat arányban.

Magas EC értéke miatt különösen ügyelni kell az egyenletes terítésre, és a gondos talajba munkálásra.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

2025. április 25. 13:10

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

Téli Parázs: a nagydobosi sütőtök újjászületése

2025. április 17. 08:10

Egy házaspár húsz éve dolgozik azon, hogy a legendás nagydobosi sütőtök újra méltó helyére kerüljön a magyar gasztronómiában.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Már elindult a spárgaszezon Csongrád megyében

2019. március 27. 14:03

A zöldség a térségben sokaknak nyújt megélhetést, fogyasztásának élettani hatásai kiválóak, s bár a termés túlnyomó része exportra megy, a magyar piacon is egyre népszerűbb.

Aranyat értek a fiatal tehetség dinnyével foglalkozó kutatásai

2019. július 4. 04:36

A Pro Scientia Aranyérem Odaítélő Bizottság nemrégiben tartott ülését követően nyilvánosságra hozták az idei XXXIV. OTDK versenysorozat kapcsán kitüntetésben részesülők névsorát.

Szén-dioxid-trágyázás

2020. április 3. 04:36

Üvegházakban, fóliasátrakban – abból adódóan, hogy megnövekszik az asszimiláció következtében az oxigéntartalom – szükség lehet a szén-dioxid mesterséges pótlására.