Állattenyésztés

A ragadós száj- és körömfájás hazánkban is felbukkant

MTI

Magyarországon is megjelent a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította a vírust Győr-Moson-Sopron vármegyében, egy kisbajcsi szarvasmarha-telepen – jelentette be Pásztor Szabolcs országos főállatorvos.

Az érintett telepen mintegy 1400 szarvasmarha található. A betegség első tünetei március 3-án jelentkeztek. A fertőzött állatokon magas lázat, levertséget és a szájban, valamint a lábakon megjelenő hólyagos elváltozásokat figyeltek meg.

A fertőzést a telepet ellátó állatorvos jelezte március 5-én, majd aznap helyszíni vizsgálat és mintavétel történt. A Nébih laboratóriuma március 6-án megerősítette a kórokozó jelenlétét. A hatóság azonnali zárlat alá helyezte a telepet, valamint szigorú járványügyi korlátozásokat vezetett be.

A rendkívül ragályos betegség a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás állatot – így sertéseket, juhokat, kecskéket és bivalyokat – is veszélyeztet, de emberre nem jelent kockázatot. A betegség jelentős gazdasági károkat okozhat, mivel a fertőzött állatokat nem lehet kezelni, és a betegség felbukkanása esetén az érintett gazdaság valamennyi párosujjú patás állatát fel kell számolni.

Járványügyi intézkedések

Jelenleg járványügyi nyomozás zajlik, hogy megállapítsák a fertőzés forrását, illetve feltérképezzék az esetleges terjedési útvonalakat. Az elővigyázatossági intézkedések keretében országos és a Dunántúl egész területét érintő korlátozásokat rendeltek el.

A fogékony állatok mozgását legalább 72 órára leállítják, ezt követően pedig március 17-éig csak azonnali vágásra szállíthatók. Az export is felfüggesztésre került.

A fertőzés közvetlen körzetében, egy 10 kilométeres sugarú zónában a hatóság valamennyi fogékony állatfajt tartó gazdaságot ellenőrzi, mintavételt végez a vírus kimutatására, és ezen a területen a vadászat is tilos.

GyőrMoson-Sopron vármegye teljes területén a fogékony vadfajokból vérmintákat kell venni és azokat a Nébih laboratóriumába kell beküldeni, amely vizsgálatokat állami finanszírozással végzik el.

A hatóság további intézkedésként megtiltotta minden olyan rendezvény megtartását GyőrMoson-Sopron vármegyében, ahol fogékony állatfajok szerepelnek, valamint ezeknek az állatoknak a turisztikai létesítményekben való bemutatása is tilos március 17-éig.

A járvány megelőzése érdekében minden olyan terméket, amely a betegség terjedésében szerepet játszhat, zárlat alá helyeznek és megsemmisítenek. Az érintett állatállomány felszámolása azonnal megkezdődik, a tetemek kezelését és a folyamatos fertőtlenítést kiemelt figyelemmel kísérik.

Az Agrárminisztérium, a Nébih és az állatügyi hatóság mindent megtesz a járvány felszámolása érdekében. A helyzet alakulását folyamatosan figyelemmel kísérik, és a szükséges intézkedéseket ennek megfelelően hozzák meg.

(Forrás: www.mti.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Az osztrákok alkalmazáson keresztül adják veszik a szarvasmarhákat

2021. november 30. 05:02

Szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét és lovat is el lehet adni néhány kattintással egy okostelefonon keresztül az alkalmazással.

Feloldották a kéknyelv-betegség miatt elrendelt korlátozásokat

2021. március 5. 10:15

Az Európai Unió elismerte a kéknyelvbetegség-mentesítési program eredményességét Magyarországon.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.