Állattenyésztés

Dánia adót vezet be a sertések farokkurtítására

Agrofórum Online

A koppenhágai mezőgazdasági minisztérium célja, hogy a sertéstenyésztőket visszatartsa az eljárás elvégzésétől.

A megemelt adóból származó bevételt a farokrágás kockázatát csökkentő gyakorlatok népszerűsítésére kívánják fordítani. Ezek közé tartoznak az olyan intézkedések, mint a nagyobb hely és a szalmához való hozzáférés biztosítása az állatok számára.

Még Dániában is rutineljárásnak számít

A dán mezőgazdasági miniszter, Jacob Jensen kifejtette, hogy a rutinszerű farokkurtítás problémája mélyen gyökerezik az ágazatban. Bár a rutinszerű kurtítás Dániában tilos, a sertések mintegy 95 százalékát érinti ez az eljárás. A farokkurtítás csak különleges feltételek mellett engedélyezett, például ha bizonyított, hogy az állatok rágják egymás farkát.

Az Európai Bizottság már engedélyezte Dánia nemzeti szabályozását. Az új adórendszer célja, hogy egyértelmű pénzügyi ösztönzőket biztosítson a farokkurtítás visszaszorítására és ezáltal a sertések által egymásnak okozott sérülések csökkentésére. Ez a kezdeményezés a dán állatjóléti megállapodás, az „Együtt az állatokért” része, amelynek célja az állatjólét megerősítése az országban.

Nem csoda, hogy egy olyan fejlett állatvédelemmel rendelkező országban, mint Dánia, a farokkurtítást betiltották. Ez ugyanis a kifejezetten intelligens és változatos elfoglaltságra vágyó sertések számára pótcselekvés. Magyarországon kiadványában a Nébih hívja fel rá a figyelmet, hogy a farokrágás valójában a stresszre adott válaszreakció. Ha a stressztényezőket száműzzük, akkor nagy eséllyel a farokrágás is visszaszorul az állományban.

Mi váltja ki és mi oldja a stresszt?

A kiadvány a következő kulcsfaktorokra hívja fel a figyelmet, amelyek nem megfelelő rendelkezésre állása stresszt és ezzel farokrágást vált ki:

  1. Környezetgazdagító anyagok: ezekkel az állatok veleszületett ösztöneiket és kíváncsiságukat tudják kiélni, így nem unatkoznak.
  2. Hőkomfort, hőminőség és fény: optimális környezeti feltételekre van szükség a stresszmentes környezethez.
  3. Egészség és fittség: az egészséges sertés jól érzi magát, a beteg viszont stresszes.
  4. Versengés: elegendő hely és táplálék esetén nyugodtak az állatok, nincsenek köztük konfliktusok.
  5. Étrend: megfelelő minőségű és konzisztenciájú táplálékot és tiszta ivóvizet kell adni.
  6. Karámkörnyezet és biztonság: a sertés tiszta állat, ha lehetősége van rá, máshol táplálkozik, pihen és ürít. Ezt biztosítani kell számára.

A farokkurtítás tehát az Európai Unióban kényszerintézkedésnek számít, amely megfelelő körülmények biztosításával elkerülhető. A stresszmentes, egészséges sertés pedig a javuló teljesítményével jutalmazza a tenyésztőjét.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Belgium is sertéseket vágna le

2018. szeptember 25. 06:00

Noha több ezer sertésről van szó, kivételes intézkedést kell hozni egy katasztrófa elkerülése és a belga húsexport védelme érdekében.

Hatással van a romániai sertéspestis a hazai keresletre is

2018. szeptember 4. 10:49

A sertést most élősúlyra vetítve kilónként 380 forint körüli árakon vásárolják fel, ami 30 forintos növekedés az év eleji árakhoz képest.

Szalma a sertésistállóban: áldás és néha bizony átok is

2024. október 21. 13:10

A sertések szeretik, ha az istállóban szalma van körülöttük, ugyanakkor technológiai és egészségügyi kockázatokkal is jár.

A stresszes sertés nem jó sertés

2019. augusztus 21. 07:17

A Farmerexpo adott otthon a Sertéstenyésztési konferenciának, amely az ágazat aktuális kérdéseivel, problémáival foglalkozott, illetve igyekezett azokra megoldási lehetőségeket kínálni.