15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Állattenyésztés

Egy új kullancsfaj egyedei szó szerint kiszívták három szarvasmarha vérét

Agrofórum Online

Az amerikai Ohio legelőin már több mint egymillióra nőhetett a veszélyes hosszú lábú kullancsok száma, amelyek az emberre nem, de a nagyméretű házi-, illetve vadállatokra komoly veszélyt jelentenek.

Egy addig arrafelé ismeretlen kullancsfaj 2021-ben hirtelen óriási számban jelent meg Ohióban, és három szarvasmarha a szívogatásuk nyomán belepusztult a súlyos vérveszteségbe. Szakemberek szerint Ohio államban ez az ázsiai hosszú lábú kullancsok (Haemaphysalis longicornis) első ismert populációja.

Azzal a céllal kezdték el őket kutatni, hogy a kártevőket megfigyeljék és lehetőleg hatásos módszert találjanak a kiirtásukra. Egyelőre úgy tűnik, hogy a faj az emberekre nem veszélyes, mivel a marhákat és egyéb nagyméretű vadállatokat kedveli. 

A kutatók elmondták, hogy az apró, barna kullancsok, melyek bizonyos életkorban akkorák, mint egy szezámmag, és borsó nagyságúak, amikor megszívják magukat, igen ellenállók: 2021-ben rovarölő szert szórtak ki ellenük, a következő nyáron mégis újra megjelentek a gazdaságban.

Egyelőre tehát nem látszik a fény az alagút végén, hiszen a védekezés sikertelen, így a kullancsok elterjedése egész Ohio államban várható. Szerencsére a legtöbb kullancsirtó szer hatásos ellenük, de a számosságuk miatt a teljes megsemmisítésük nem lehetséges. 

Ez a kullancsfaj Kelet-Ázsiából származik, és az Egyesült Államokban először 2017-ben New Jersey-ben regisztrálták, innen terjedt tovább villámgyorsan. A szarvasmarhák gazdája elmondta, hogy egyikük egy 5 éves, egészséges bika volt, amelynek leterítéséhez több tízezer kullancsnak kellett szívnia egy időben a vérét. 

A kullancsfaj gyors terjedésének oka, hogy képes a megtermékenyítés nélküli, ivartalan szaporodásra, és a nőstény egyszerre akár 2000 petét is lerak – és a kikelő nőstények maguk is egyenként ugyanannyit. Ahol a környezet ideális számukra, leginkább a kaszálatlan legelők, ott gyakorlatilag megállíthatatlanul szaporodnak, az irtásukhoz pedig közvetlen kapcsolatba kell lépniük a hatóanyaggal – ám a nagy számuk miatt mindig akadnak túlélők.

Leginkább talán peterakás előtt lehetne ellenük védekezni, de mindenképpen integrált, tehát többrétegű védekezési módot kellene kidolgozni. A szakemberek addig is azt javasolják, hogy a szarvasmarhákon alkalmazzanak a tulajdonosaik valamilyen kullancsölő készítményt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.

Automatikus szarvasmarha istálló üzemeltetése a gyakorlatban – OkosFarm

2024. február 15. 09:10

A Senit Kft. 2013 óta foglalkozik mezőgazdasági telephelyek informatikai fejlesztésének kivitelezésével és üzemeltetésével. A cégen belül egy olyan telepfelügyeleti, automatizációs rendszert hoztak létre, amely az agrárium speciális igényihez igazodva nyújt megoldást az égető problémákra.

Brazília rendelkezik a legnagyobb szarvasmarha-állománnyal

2021. március 23. 03:47

A Föld országai közül Brazíliában található a legtöbb szarvasmarha, őket India és az Egyesült Államok követi