Életmód

Akcióban a tollas, szőrös, kitines és pikkelyes szúnyogirtók

WWF Hungary

Te sem csíped a szúnyogokat? Ők bezzeg csípnek téged! Hadd mutassunk be pár fajt, akik nagyon kedvelik a zümmögő vérszívókat.

Ezeknek az állatoknak kedvenc csemegéjük a szúnyog, táplálkozásukkal pedig sokszor hatékonyabban szabadítanak meg minket a bosszantó zümmögőktől, mint a számos élő szervezetre veszélyes deltamethrines légi permetezés vagy a járművekről végzett, melegködös technológiával látványosan kijuttatott szerek.

Melegvérű szúnyogfogyasztók

A szúnyoggyérítés tollas királyai egyértelműen a fecskék (molnárfecske, füsti fecske és partifecske): egyetlen egyed képes akár 2000 szúnyogot is elfogyasztani egy nap alatt!

A sorban a következők szőrmés szúnyogírtó mestereink, a denevérek. A hazánkban élő 28 denevérfaj mindegyike védett és nagy többségük előszeretettel fogyasztja az éjjeli zümmögőket.

Szitakötőlárvák

Az aprócska szúnyogok legvérmesebb ragadozói pedig maguk is ízeltlábúak: ezek a szitakötők, amiknek legkedvesebb csemegéje a szúnyog. Magyarországon közel 70 szitakötő faj előfordulásáról tudunk, s bár e fajok igen különbözőek, mindegyikük szaporodása és fejlődése vízhez kötődik.

A ragadozó életmódot folytató szitakötőlárvák már igen korán rákapnak a szintén vízben fejlődő szúnyoglárvákra és később a repülő kifejlett rovarok esetében is fennmarad ez a végzetes viszony.

Víz alatt élő vadászok

A szúnyoggyérítés legnagyobb bajnokai azonban némán vadásznak a vízben, nem repkednek látványosan, nem tollasak és nem is szőrösek. Felsorolni is lehetetlen, mennyi halfaj és kétéltű lárvája fogyasztja előszeretettel a szúnyoglárvákat és tizedeli még kirepülés előtt a szúnyognemzedékeket.

A vizes élőhelyek természetes életközösségei azért is fontosak, mert amíg az aprócska, akár kilométereket is repülni képes csípőszúnyogfajok szinte bármilyen kis vízállásba le tudják rakni petéiket, s a lárváknak sincsenek túl nagy igényeik, addig a predátoraik számára rendkívül fontos, hogy stabil vízi ökoszisztéma vegye körül őket.

A folyók, tavak, patakok élővilága rendkívül eltérő, összetett rendszerek, a legkisebb beavatkozás, mérsékelt szennyezés is felboríthatja dinamikus egyensúlyi állapotukat. És ebben sajnos az összes felsorolt faj osztozik: közös lakomájukon kívül a szenvedéseik is hasonlóak. Meggondolatlan vízgazdálkodói megoldások, beépített árterek, elpusztított természetes élőhelyek és még sorolhatnánk…

A természetes szúnyogirtó fajoknak sem esik jól, hogy nem figyelnek rájuk: ha ők kevesen vannak, akkor a szúnyogok száma megsokszorozódik. És az csak nekünk lesz szívás…

Forrás: WWF Facebook-oldala

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

Apró, fehér, lepkeszerű rovarok károsítják a lakásban nevelt növényeket. Mit tehetünk ellenük?

2019. március 21. 09:14

K. Lászlóné kérdése: Lakásunkban apró, éppen csak látható, fehér, lepkeszerű repülő rovarokat vettem észre. Szeretnék ellenük védekezni, mielőtt mindegyik növényemet megfertőzik. Mit tudok tenni ellenük?

Mit tehetünk a spanyol csupaszcsiga ellen?

2019. július 3. 05:37

H. Lajos kérdése: Hol tudnék vásárolni spanyol csiga elleni fonálféreg-készítményt?

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?