Hogyan lehet egy 40 m széles szórókeretet a talajjal/állománnyal párhuzamosan tartani?
A Magyarországon is jól ismert DAMMANN permetezők sorában különösen az önjáró DAMMANN-trac „Highlander” népszerű a bérvállalkozók és a nagyobb területtel rendelkező gazdaságok körében.
A DAMMANN újdonságokat a forgalmazó Magtár Kft. 2016. november 10-én, Szolnokon mutatta be, a gyári képviseletet ellátó STARCZ Kft. ügyvezetőjével, Starcz Tamással. A szakmai ismertetést követően a gépet és újdonságait közelebbről is meg lehetett ismerni, sőt, üzem közben is bemutatták.
DCD (Distance-Control-Dammann) új, precíz ultrahangos keretvezérlés
A DAMMANN a nagy szélességű szórókeretek vezérlésére egy új technikai megoldást, nevezetesen a DCD ultrahangos keretvezérlést fejlesztett ki és alkalmaz.
A DAMMANN „Highlander” önjáró permetező 40 m-es szórókerete az új DCD ultrahangos keretvezérlésnek köszönhetően minden körülmények között, kanyarodáskor, a gép billegésekor stb. a talajjal párhuzamos marad
A DCD egy kombinált hidraulikus és pneumatikus keretszárny-vezérlés. Lényege, hogy a hidraulika a keretet gyorsan a monitoron beállított munkamagasságba helyezi, a pneumatika pedig a keretszárnyak finom beállítását szabályozza úgy, hogy a keret kövesse a talajfelszínt (1-7. képek), vagy ha állományba dolgozik, az állomány szintjét. A középső keretszárny magasságát két-két ultrahang szenzor és egy szögkitérést érzékelő vezérli úgy, hogy az mindig párhuzamos legyen a talajjal (vagy az állománnyal), miközben a kanyarodáskor fellépő erőt egy giroskóp érzékeli, és ezen értékek alapján szabályozza a keret talaj (állomány) követését.
A szélső tagokat a keretvégeken egy-egy további szenzor szabályozza (emeli, vagy süllyeszti) úgy, hogy a kerettagok mindig a talajjal/állománnyal párhuzamosak maradjanak.
Ultrahangos érzékelő szenzorok a baloldali keretszárnyon: egy középen és kettő a kerettag végén
Kapásnövényeknél azonban (kukorica, napraforgó) célszerű a keretvégeken további egy-egy szenzort felszerelni (tehát a keretvégeken kettőt-kettőt), mert ha valamelyik szenzor a sorok közé irányulva a talajfelszínt érzékelné, és ezáltal tévesen szabályozna, azt a másik szenzor azonnal korrigálja. Ebben az esetben a keretet összesen hat szenzor vezérli. A kezelőgombokkal könnyen ki lehet választani a kívánt üzemmódot, az értékek bármikor módosíthatók. A szórókeret munka- és forgón való kiemelési magassága centiméter pontossággal a fülkében található terminálon beállítható.
Vegyszerbekeverés D-A-S levegős rendszer
Az új vegyszerbekeverő központ (9. kép) 60 literes kerek belső kialakítása és a 4 db érintőlégesen befújó vízsugár hatásos bekeverést és öntisztítást garantál. A csigavonalban haladó folyadékáram lehetővé teszi a nehezen oldódó por és granulátum feloldását és gyors beszívását. A tartály oldalán elhelyezett elektromos kapcsolókkal vezérelhetők a szívó és nyomó ágba szerelt golyóscsapok. Ezek segítségével választható ki az elvégzendő munkafolyamat: bekeverés, kimosás, permetezés vagy felszívás. A mechanikus csapokkal az elszívás sebességét valamint a kannamosás és bekeverési funkciókat lehet szabályozni.
Az új vegyszerbekeverő központ. A baloldali tartály az Ad Blue tárolására szolgál
A permetező szórókeretén elhelyezett tandem fúvókatartók menetközben kapcsolhatók és így az első, a második vagy akár mindkét sor fúvókáival egy időben lehet permetezni. Ez a megoldás minden esetben biztosítja, hogy a kijuttatandó permetlé fajlagos értéke (l/ha) egyrészt állandó, másrészt a nyomás és cseppméret is optimális lesz.
D-A-S dupla légrásegítős rendszer
Egyedi megoldás a D-A-S dupla légrásegítős rendszer, amely jelentős szélsebességnél is elsodródás-mentes kijuttatást tesz lehetővé. A két légfüggöny a fúvóka sor előtt és mögött helyezkedik el. A légáram sebessége 10 fokozatban állítható. Ez a megoldás a cseppeket nagy hatékonysággal juttatja az állomány belsejébe, illetve a levelek fonákjára.
D-A-S dupla légrásegítős rendszer: a két légfüggöny a fúvóka sor előtt és mögött a cseppeket nagy hatékonysággal juttatja az állomány belsejébe, illetve a levelek fonákjára
Esztétikus, kiemelkedő komfortú vezetőfülke
Az új vezetőfülke jobb kilátást nyújt a gépkezelő számára azzal, hogy a kilátást akadályozó holttér minimálisra csökkent. A vezető kényelmét szolgálja az új nagyteljesítményű digitális klímaberendezés, amely hűtést és fűtést is automatikus vezérli.
Jobb kilátást nyújt az új vezetőfülke
Az ajtó nyitása és szigetelése is új megoldást kapott. A fülkét szürke műanyag és textilbevonatú hangszigetelő szivacsburkolattal látták el. A jobb kézre eső kezelő és kijelző szervek jól áttekinthetők, a kapcsolókon levő szimbólumok egyértelműek. Külön-külön szabályozható a permetlé szivattyú és a DAS ventilátor fordulatszáma. A permetlé kijuttatását és a szórókeret vezérlését, valamint a GPS vezérelte automatikus kormányzást egyazon monitoron lehet nyomon követni.
A jobboldalon helyezkedik el a járószerkezet működést kijelző monitor, a művelő és tolatókamera kijelzője és a permetezést vezérlő fedélzeti számítógép monitorja
Az első lökhárítóba integrálták és könnyen hozzáférhetően tették a kézmosó tartályt. A feljáratnál szerszámos rekeszt és a 12+24 voltos rendszer akkumulátorainak az elhelyezésére alkalmas helyet alakítottak ki. A munkalámpákat nagy LED reflektorokra cserélték.
Az újdonságok sorában még az új kialakítású, kopásálló és nagyszilárdságú műanyagból készült sorterelők érdemelnek figyelmet.
Új kialakítású, kopásálló és nagyszilárdságú műanyagból készült sorterelők
(Agrofórum Online – Dr. Demes György)