Gépinfo

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

Agrofórum Online

Napjainkban a szántóföldi növénytermesztés - nem titok - a hozamok maximalizálásáról szól. Ez nehéz feladat a gazdálkodóknak, így a mezőgazdaság megújulására van szükség, melyben nagy segítséggel vannak a precíziós eszközök, például a drónok is. Kutatók szerint a jövő a drónoké és nem csak a területvizsgálatokban, növénybetegségek felderítésében segíthetnek a gazdáknak.

Nem is lehet kérdés, a dróntechnológia segítségével a gazdálkodók hamarosan szinte a nappalijukból irányíthatják a szántóföldi munkálatok jelentős részét – írja a politheor.net nevű külföldi weboldal. A drónok ugyanis napjainkban kezdenek beépülni minden komolyabb gazdasági ágazatba és ez alól a mezőgazdaság sem kivétel. Nem véletlen ez, a modern mezőgazdaság legnehezebb feladata ugyanis ellátni a folyamatosan gyarapodó népességet világszerte a lehető legköltséghatékonyabb módon.

A drónok itt jönnek a képbe. Jelenleg elsősorban a növénytermesztésben, azon belül is a növények fejlődésének figyelemmel kísérésében segítenek a drónok: a szántóföld szélén állva a gazdálkodó a teljes területére vethet egy pillantást, nagyobb hatótávolságú eszközökkel körbe is repülheti a parcelláit és a magasból készült felvételeken – melyeket persze élőben is lát az okostelefonja vagy a tablete segítségével – könnyen kiszúrhatja, ha valamilyen probléma lépett fel a növényállományban (kelési egyenetlenség, betegség megjelenése stb.). Sőt, a drónokra telepített infravörös szenzorok segítségével még a kevésbé éles szemű gazdálkodókat is figyelmezteti a szoftver, ha problémát észlel a szántóföldeken.

Ez azonban nem minden, nem áll meg itt a tudomány. A várakozások szerint ugyanis a jövőben már a folyékony műtrágyák vagy növényvédő szerek kijuttatásában is komoly szerepet kaphatnak a drónok. Ezzel nem csak gyorsabb, egyszerűbb lenne a növényvédelmi és tápanyagutánpótlási feladatok elvégzése, de sokkal precízebben is lehetne végezni az említett munkafolyamatokat. Emellett a gazdálkodó pénzt és sokat érő időt is spórolhatna a távvezérelt permetezés segítségével.

A már fentebb említett, sürgős megújulás egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik. Szerencsére az európai gazdálkodók nyitottak a téma iránt, így vélhetően kontinensünkön is egyre gyorsabban el fog terjedni a drónok használata és ezzel a precíziós gazdálkodás is további fejlődésen mehet keresztül, többek között Magyarországon is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aktívak a repceormányosok, helyezzünk ki fogólapokat!

2023. február 21. 09:04

Bár még csak február utolsó harmadában járunk, a szabadföldi növénytermesztésben pezseg az élet.

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

2018. január 30. 19:50

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni. 

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.