Napjainkban a szántóföldi növénytermesztés - nem titok - a hozamok maximalizálásáról szól. Ez nehéz feladat a gazdálkodóknak, így a mezőgazdaság megújulására van szükség, melyben nagy segítséggel vannak a precíziós eszközök, például a drónok is. Kutatók szerint a jövő a drónoké és nem csak a területvizsgálatokban, növénybetegségek felderítésében segíthetnek a gazdáknak.
Nem is lehet kérdés, a dróntechnológia segítségével a gazdálkodók hamarosan szinte a nappalijukból irányíthatják a szántóföldi munkálatok jelentős részét – írja a politheor.net nevű külföldi weboldal. A drónok ugyanis napjainkban kezdenek beépülni minden komolyabb gazdasági ágazatba és ez alól a mezőgazdaság sem kivétel. Nem véletlen ez, a modern mezőgazdaság legnehezebb feladata ugyanis ellátni a folyamatosan gyarapodó népességet világszerte a lehető legköltséghatékonyabb módon.
A drónok itt jönnek a képbe. Jelenleg elsősorban a növénytermesztésben, azon belül is a növények fejlődésének figyelemmel kísérésében segítenek a drónok: a szántóföld szélén állva a gazdálkodó a teljes területére vethet egy pillantást, nagyobb hatótávolságú eszközökkel körbe is repülheti a parcelláit és a magasból készült felvételeken – melyeket persze élőben is lát az okostelefonja vagy a tablete segítségével – könnyen kiszúrhatja, ha valamilyen probléma lépett fel a növényállományban (kelési egyenetlenség, betegség megjelenése stb.). Sőt, a drónokra telepített infravörös szenzorok segítségével még a kevésbé éles szemű gazdálkodókat is figyelmezteti a szoftver, ha problémát észlel a szántóföldeken.
Ez azonban nem minden, nem áll meg itt a tudomány. A várakozások szerint ugyanis a jövőben már a folyékony műtrágyák vagy növényvédő szerek kijuttatásában is komoly szerepet kaphatnak a drónok. Ezzel nem csak gyorsabb, egyszerűbb lenne a növényvédelmi és tápanyagutánpótlási feladatok elvégzése, de sokkal precízebben is lehetne végezni az említett munkafolyamatokat. Emellett a gazdálkodó pénzt és sokat érő időt is spórolhatna a távvezérelt permetezés segítségével.
A már fentebb említett, sürgős megújulás egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik. Szerencsére az európai gazdálkodók nyitottak a téma iránt, így vélhetően kontinensünkön is egyre gyorsabban el fog terjedni a drónok használata és ezzel a precíziós gazdálkodás is további fejlődésen mehet keresztül, többek között Magyarországon is.