25℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Növénytermesztés

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

Syngenta Blog

A Texasi Egyetem mérnökei olyan új eljárást fejlesztettek a talaj nedvességének növelésére, amely ha beválik, akkor alapjaiban változtathatja meg a nehezen művelhető területek hasznosítását.

Tanulmányukat az ACS Materials Letters kiadványban publikálták. Mint leírják: a csapat rendszere a légköri nedvességet magába nyelő, a talajba elhelyezett különleges hidrogél anyagot használ. Amikor a talaj egy bizonyos hőmérsékletre melegszik, a gélből felszabadul a nedvesség, így az a növények számára felhasználhatóvá válik. Amikor a talaj elosztja a vizet, egy része visszakerül a levegőbe, növelve a páratartalmat és megkönnyítve a betakarítási ciklus folytatását.

A vízgyűjtő talajon a csoport már több mint két éve dolgozik. A gél alapú hibridanyagok „szuperszivacsként” működnek, és nagy mennyiségű vizet vonnak ki a környező levegőből, majd a napenergia segítségével gyorsan felszabadítják azt.

“A rendszer olyan nehezen művelhető helyekre jelenthet megoldást, ahol problémás lenne öntöző- és villamosenergia-rendszereket telepíteni” – mondta Guihua Yu egyetemi docens, gépészmérnök.

A kutatók Austinban végeztek kísérleteket a talaj tesztelésére. Megállapították, hogy a hidrogél talaj jobban visszatartja a vizet, mint a homokos talajok, és sokkal kevesebb vízre volt szükség a növények termesztéséhez.

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Egy négyhetes kísérlet során a csapat megállapította, hogy a talaj megtartotta a vízmennyiség hozzávetőlegesen 40 százalékát. Ezzel szemben a homokos talaj vizének csak 20 százaléka maradt meg egy hét elteltével.

Egy másik kísérletben a csapat retket ültetett mindkét típusú talajba. A hidrogél talajban lévő retek túlélte a 14 napos időszakot öntözés nélkül. A homokos talajban lévő retket a kísérlet első négy napja alatt többször öntözték, ám ezek egyike sem élte túl a kezdeti öntözési időszakot követő két napot.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.