Növénytermesztés

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

Syngenta Blog

A Texasi Egyetem mérnökei olyan új eljárást fejlesztettek a talaj nedvességének növelésére, amely ha beválik, akkor alapjaiban változtathatja meg a nehezen művelhető területek hasznosítását.

Tanulmányukat az ACS Materials Letters kiadványban publikálták. Mint leírják: a csapat rendszere a légköri nedvességet magába nyelő, a talajba elhelyezett különleges hidrogél anyagot használ. Amikor a talaj egy bizonyos hőmérsékletre melegszik, a gélből felszabadul a nedvesség, így az a növények számára felhasználhatóvá válik. Amikor a talaj elosztja a vizet, egy része visszakerül a levegőbe, növelve a páratartalmat és megkönnyítve a betakarítási ciklus folytatását.

A vízgyűjtő talajon a csoport már több mint két éve dolgozik. A gél alapú hibridanyagok „szuperszivacsként” működnek, és nagy mennyiségű vizet vonnak ki a környező levegőből, majd a napenergia segítségével gyorsan felszabadítják azt.

“A rendszer olyan nehezen művelhető helyekre jelenthet megoldást, ahol problémás lenne öntöző- és villamosenergia-rendszereket telepíteni” – mondta Guihua Yu egyetemi docens, gépészmérnök.

A kutatók Austinban végeztek kísérleteket a talaj tesztelésére. Megállapították, hogy a hidrogél talaj jobban visszatartja a vizet, mint a homokos talajok, és sokkal kevesebb vízre volt szükség a növények termesztéséhez.

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Egy négyhetes kísérlet során a csapat megállapította, hogy a talaj megtartotta a vízmennyiség hozzávetőlegesen 40 százalékát. Ezzel szemben a homokos talaj vizének csak 20 százaléka maradt meg egy hét elteltével.

Egy másik kísérletben a csapat retket ültetett mindkét típusú talajba. A hidrogél talajban lévő retek túlélte a 14 napos időszakot öntözés nélkül. A homokos talajban lévő retket a kísérlet első négy napja alatt többször öntözték, ám ezek egyike sem élte túl a kezdeti öntözési időszakot követő két napot.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.