Növénytermesztés

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

Agrofórum Online

Bár a talajegészség sokféleképpen meghatározható, az egyik legfontosabb meghatározó tulajdonság a talaj folyamatos működőképessége. A cél az, hogy a következő generáció jobb termőföldön, magasabb hozamokkal, kevesebb ráfordítással gazdálkodjon, mint elődei.

A talajban lévő szerves anyag mennyiségét számos tényező befolyásolhatja. Ezek közé tartozik az éghajlat, a talajtípus vagy a talajképző tényezők, a termesztési előzmények, sőt, regionálisan vagy szántóföldek között még az egyes mérési gyakorlatok is. Hogyan lehet a talaj szervesanyag-tartalmát növelni és fenntartani, hogy hozzájáruljon egy fenntartható, termelékeny rendszerhez?

Egy szakértő három, a gyakorlatban működő stratégiát javasol.

1. Csökkentett talajművelés

A talajművelés oxidáció révén elpusztíthatja a talajban található szerves anyagot, mert lehetővé teszi a baktériumok és más mikrobák számára, hogy a szenet felhasználva gyorsan lebontsák a szerves maradványokat. Ez idővel szervesanyag-veszteséget eredményez.  

A csökkentett talajművelés lelassítja a szerves maradványok lebomlását, és segít fenntartani a szervesanyag-szintet. A csökkentett talajművelés vagy annak teljes elhagyása egyik további előnye, hogy csökkenti az eróziót. A talaj felső rétege ugyanis szerves anyagokban és tápanyagokban gazdag. Ha több növénymaradék van a felszínen, az védelmet nyújt az erodálódás ellen, és segít fenntartani a talaj szervesanyag-szintjét.  

Aki még nem használja, annak érdemes próbát tenni akár egy kisebb területen, hogy lássa, a talajművelés (részleges) elhagyásának milyen hatásai vannak. Fontos, hogy a kísérlet mellé célt is tűzzünk ki, és mérjük az eredményeket.  

Ha a szerves anyag mennyiségét kívánjuk növelni, néhány évente mintát kell venni azokról a földekről, amelyeken változtatásokat hajtottunk végre, és értékelni a változásokat.

2. Növénymaradványok és vetésforgó

Egy másik stratégia, amely hozzájárul a magasabb szervesanyag-tartalomhoz, ha a vetésforgóba takarónövényeket vagy nagy biomasszát termelő növényeket illesztünk.  

A takarónövények alkalmazása hasonló eredményeket hoz, mint a talajművelés csökkentése, mivel csökken az erózió, és a tápanyagokban gazdag talaj, valamint a szerves anyag a helyén marad.  

A takarónövények egyik előnye, hogy nagy biomasszát előállító növényeket is választhatunk. A növénymaradvány szenet tartalmaz, ami végigmegy a szénkörforgásban, és idővel segít fenntartani vagy növelni a szervesanyag-szintet.

A termelési szezonon kívüli időszakban termesztett takarónövények képesek felvenni a talajban a fő szántóföldi növényből esetleg megmaradt tápanyagokat. A takarónövények a talajban élő mikrobák számára is táplálékot biztosíthatnak, ahelyett, hogy a mikrobák a szervesanyag-tartalékokat használnák fel.

A takarónövények hatékonyabbá teszik a rendszert, különösen a mozgó tápanyagok esetében, amelyek a talajból kimosódhatnak, és a következő szezonra elveszhetnek. Ha a takarónövény felveszi a tápanyagokat, azok a mikrobák által aktívan használt zónában maradnak, és a következő növény felhasználhatja őket.  

3. Tápanyagpótlás előre tervezve

A fejlett tápanyagpótlás a növények egészséges növekedéséhez és az egészséges talajhoz szükséges tápanyagok pontos ismeretének és a talajkezelésnek a kombinációja, hogy fenntartható termelési rendszert hozzunk létre a jövő generációi számára.  

Ennek egyik első lépése a talajvizsgálat a terméshozamot korlátozó tényezők azonosítása és korrigálása érdekében. Ez elősegíti a nagy biomasszát termelő növények erőteljesebb növekedését, és a talajba visszajuttatható, amint ezeket a korlátozó tényezőket azonosítottuk és javítottuk.

Ebben a stratégiában az innovatív technológiák felhasználása az alapvető, terméskorlátozó tápanyagok kijuttatására segíthet a termelékenyebb, fenntarthatóbb termesztési rendszer létrehozásában.  

A talaj egészsége folyamatosan javulhat, és az a fontos, hogy az idő múlásával nyomon kövessük a változásokat. Ne biztos, hogy egy év után a változás kimutatható mértékű. Ezért a változásokat több éven keresztül kell vizsgálni, hogy lássuk a talajegészségre gyakorolt hatást, mert minden a talaj hosszú távú működőképességére vezethető vissza.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elképesztően megnő a korábban vetett szója hozama

2024. szeptember 17. 16:10

Tapasztalt szójatermesztők beszélnek a korai vetés előnyeiről és buktatóiról, és osztják meg a tanulságokat.

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Utópia vagy realitás? - Van esélye a marsi földművelésnek

2019. november 10. 12:12

A hollandiai Wageningen Egyetem kutatói tíz különböző földi növényt ültettek háromféle talajba. Az egyik tipikus, kerti talaj volt, a másik a hold, a harmadik pedig a marsi talajt utánozta.

Mi is a haszna a földigilisztának? Hogyan segíthetjük szaporodásukat?

2022. április 29. 05:38

Úgy tudom, hogy a földigiliszta hasznos a kert talajában. Szeretném megtudni, hogyan segíthetem elő a felszaporodásukat?

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy az Agro-ökológiai Program

2023. február 14. 14:12

A mikroorganizmusok és növények kapcsolata már egy régóta ismert és kutatott jelenség, azonban ezt a kapcsolatot sokan nem tekintik elég jelentősnek.