Az elmúlt három hónapban a kis méretkategóriás traktorok esetében a darabonkénti értékesítési átlagár 18 millió Ft volt.
Az elmúlt három hónap csapadékösszegeit vizsgálva megállapíthatjuk, hogy három dél-dunántúli megyét (Somogy, Zala és Baranya) augusztus közepe óta folyamatosan árasztja az eső, így ebben a régióban a mezőgazdasági munkálatok a korábbi évekhez képest jócskán késésben vannak. Az itt jellemző éves átlagos csapadék mennyisége 650-750 mm között alakul, ennek mintegy kétharmada, valamivel több mint 400 mm eső hullott az elmúlt negyedévben.
A Tiszántúl déli részén is a sok eső okozta megkésett munkálatokról panaszkodnak a gazdák. A 2014. évi enyhe tél miatt egészen korán, a megszokottnál akár egy hónappal korábban is megkezdődtek a tavaszi munkák. Ennek tudatában mindenki nagyon jó gazdasági évet várt, de a nyári és őszi áztató időjárás sok esetben rontott a terméskilátáson. Zala megyében a 46. héten a kukorica a termőterület felén még lábon állt. A rendkívül sok nedvesség a kórokozóknak is kedvezett, ezért a növényvédelemre sokkal jobban oda kellett figyelniük a termelőknek, mint egy szárazabb tenyészidőszak alatt.
A két legfontosabb tavaszi vetésű növényünk a napraforgó és a kukorica. A napraforgó betakarítása október végére befejeződött, a hektáronkénti termésátlag 2,65 tonna lett. A kukorica esetében optimista becslések alapján elképzelhető, hogy az idén elérik a 9 millió tonna összhozamot, ami 7,35 tonna/hektár termésátlagot jelent.
A műtrágya forgalom kicsit alábbhagyott októberben a szeptemberihez képest, de még igen jelentős mennyiség fogyott mészammonsalétromból. Az ősz a talajerő-utánpótlás időszaka, a megfigyelt adatokból is jól látszik, hogy a műtrágyák iránt intenzív a kereslet. A gazdák jellemzően ez egykomponensű hatóanyagokat részesítik előnyben, azonban az év kilencedik havában MAP-ból és NPK (15:15:15)-ből megközelítőleg 20 ezer tonnát értékesítettek. Az értékesítési árakat tekintve 1-2 százalékos (a szuperfoszfát esetében 4%-os) áremelkedés volt tapasztalható a tárgyhónapban az előző hó- naphoz képest, kivételt képez a MAP, amelynek minimálisan, de csökkent az ára.
Szakemberek szerint a műtrágya felhasználás még mindig nem éri el azt a szintet, amivel egyensúlyban lenne az oldott állapotban felvett tápanyag mennyisége a visszajuttatottal. Az elmúlt 5 évben ugyan másfélszeresével több hatóanyag került vissza a talajba, mint a kilencvenes évek elején, de még így is elmarad az EU-s átlagtól. A termelő ennél az inputnál tudja a költségeket a legkönnyebben csökkenteni, ezért a műtrágya felhasználást próbálja visszafogni.
A növényvédő szerek közül már csak a FORCE 1,5G talajfertőtlenítő iránt volt jelentősebb igény, ám ez messzemenően elmarad a tavasszal felhasznált mennyiségtől. Ennél az inputkategóriánál a piaci kereslet csendes időszakához ért, nagyon kis mennyiségben értékesí- tettek vegyszert a tárgyhónapban. A vegetációs időszak a végéhez közeledik, így az elkövetkező 2-3 hónapban elenyésző lesz a kereslet a gyomírtó-, rovar- és gomba- ölő szerek iránt. Az értékesítési árak a kereslet visszaesésének hatására néhány százalékkal emelkedtek (Laudis +15%).
A mezőgazdasági gépek forgalma is megcsappant az év tizedik havában az előző két hónaphoz képest, a váltvaforgató eke kivételével, amely iránt komoly igény mutatkozott a gazdák részéről. Az elmúlt három hónapban a kis méretkategóriás traktorok esetében a darabonkénti értékesítési átlagár 18 millió Ft, a váltvaforgató ekéé 5-6 millió Ft, a talajlazítóé 1,7-2,5 millió Ft, a kukorica vetőgépé 9,5-14,9 millió Ft, míg a műtrágyaszóró gépé 1,7-2,4 millió Ft körül alakult.