Növénytermesztés

Kukorica posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei, 2016

Agrofórum Online

A FAO 200-as éréscsoportban 12,79 t/ha, a FAO 300-as éréscsoportban 13,28 t/ha, a FAO 400-as éréscsoportban 13,90 t/ha és a FAO 500-as éréscsoportban 14,49 t/ha termésátlagot értek el.

Az országban a legnagyobb területen termesztett növény a szemes kukorica. A Nemzeti Fajtajegyzéken 354 hibrid és 11 változat (nem genetikailag módosított) szerepel és az EU listán regisztrált hibridek (5310) is forgalmazhatók hazánkban. A rendkívül nagy választék megnehezíti a gazdálkodók helyzetét abban, hogy a számukra optimális hibridet kiválasszák.

A Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetég Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) által szervezett és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által kivitelezett és értékelt posztregisztrációs kukorica fajtakísérlet ebben a választásban hivatott segítséget nyújtani azáltal, hogy egy olyan fajtasor állít össze, amely segít egy objektív képet alkotni a hazai gazdálkodók számára. A Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja a kísérletek szakmai felügyeletét. A kísérletben szereplő hibridek a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódolásra kerülnek, ami biztosítja a kivitelezés és az értékelés pártatlanságát. A visszakódolása a kiértékelt eredmények közzététele, azaz a fajtatulajdonosok részére történő megküldés után történik.

A 2016-es évben összesen 29 hibridet vizsgáltunk.

Lefedve az összes nagyobb régiót az országban, 12 helyszínen került beállításra a posztregisztrációs fajtakísérlet. Minden kísérleti helyen, mind a négy éréscsoport szerepelt.


Illusztráció

Az átlagosnál melegebb és szárazabb tavaszt a megszokottnál hűvösebb és csapadékosabb nyár követte. A nyár folyamán egy alkalommal adtak ki II. fokú hőségriasztás június végén, míg júliusban közel kétszerese esett a sokéves csapadék átlagnak. Az országban 13 napon regisztráltak jégesőt, ami három kísérleti állomásunkon (Eszterágpuszta, Székkutas és Szombathely) is előfordult a tenyészidőszak elején, de nem okozott olyan mértékű kárt, ami a betakarított termésben mérhető lett volna. A jelentős mennyiségű csapadék és a meleg nyár kedvezett a kukoricának, így a jó termékenyülés után a szemek telítődtek, ami kedvező termésátlagokat eredményezett. A FAO 200-as éréscsoportban 12,79 t/ha, a FAO 300-as éréscsoportban 13,28 t/ha, a FAO 400-as éréscsoportban 13,90 t/ha és a FAO 500-as éréscsoportban 14,49 t/ha termésátlagot értünk el.

A fajtakísérletek részletes eredményeit az 1-10. táblázatok és az 1-3. ábrák foglalják össze.

A TÁBLÁZATOK ÉS ÁBRÁK NAGYÍTÁSÁHOZ KATTINTSON A KÉPEKRE!


1. táblázat GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet, 2016. Szemes kukorica


2. táblázat GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet, 2016. Szemes kukorica


3. táblázat GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet, 2016. Szemes kukorica


4. táblázat GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet, 2016. Szemes kukorica


1. ábra: GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet 2016. szemeskukorica, korai fajták (FAO 300-399)


2. ábra: GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet 2016. szemeskukorica, középérésű fajták (FAO 400-499)


3. ábra: GOSZ-VSZT Posztregisztrációs Fajtakísérlet 2016. szemeskukorica, késői fajták (FAO 500- )

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Változó körülmények, alkalmazkodó napraforgó hibridek a Syngenta-tól

2023. október 25. 12:40

Az időjárás szélsőséges kilengéseihez hozzá nem szokhatunk, de alkalmazkodhatunk. Ennek egyik fő eszköze a talajművelés, amelyre komplexen kell tekinteni. Továbbra is egyik lényegi eleme a vízmegtartás, amely idén másként volt fontos, mint korábban.

Gardoprim Plus Gold és Dual Gold 960 EC

2021. február 5. 06:35

Hatékony alapkezelés magról kelő gyomok ellen napraforgóban és cirokban.

Elatus Era – Kimagasló védelem és termésstabilitás a kalászosoknak minden évjáratban

2021. április 8. 10:36

Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása.

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. március 13. 08:32

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.