Növénytermesztés

Küszöbön a robotok hatalomátvétele a növénytermesztésben

Agrofórum Online

A precíziós gazdálkodással kapcsolatban napról napra egyre több hír lát napvilágot, amelyből következtetni lehetett arra, hogy eljön az ideje a növénytermesztési munkálatok teljes automatizálásának. Arra azonban senki sem számított, hogy ez már napjainkban bekövetkezhet, pedig ausztrál és kanadai start-up cégek jó úton haladnak a megvalósítás felé.

Robotok dolgoznak a növénytermesztésben. Évekkel ezelőtt ez a kijelentés még a mezőgazdaságban tevékenykedők körében komoly nevetést váltott volna ki, ma már azonban valóban a küszöbön van a mesterséges intelligencia térhódítása a mezőgazdaságban is. Vezető nélküli traktorok és speciális, önműködő gépek, melyek képesek vetni, permetezni és betakarítani. Ez a jövő a mezőgazdaságban, sőt, ez már nem is olyan távoli jövő.

Ausztráliában és Kanadában több start-up vállalkozás is mezőgazdasági robotok készítésére szakosodott és munkájuk olyannyira sikeres, hogy néhány farmer már használja is az általuk gyártott gépeket – írja az independent.co.uk. Egy ausztrál farmer, aki korábban még hatalmas méretű gépeket használt a permetezésre ma már négy robottal látja el ültetvényének növényvédelmét.

Amellett, hogy a robotok kompakt méretéből adódóan csökkent a területeket érő fizikai terhelés, a permetezésre felhasznált szerek mennyisége, így a kiadott pénz is jelentősen csökkent – köszönhető ez az önműködő gépek pontos és precíz munkájának. A gazda elmondása szerint egy 20.000 hold méretű területen a korábbi növényvédő szerekre szánt pénzösszeg 80%-a megtakarítható egy év alatt. A költségek megtakarítása mellett ezzel a környezetterhelés is csökkenthető.

A permetező robotok mellett a teljesen önvezető traktorok térhódítása is megkezdődik idén – ugyan még csak tesztidőszak keretében. Az első körben megvásárolt, vezető nélküli traktorok működését ugyanis most még felügyelniük kell tulajdonosaiknak. Gyártójuk szerint ugyanis a technológia még nem elég jó ahhoz, hogy az embert teljesen ki lehessen iktatni a munkafeladatokból. A tervek szerint azonban a jövőben ez változni fog, az intelligens, tanulásra képes technológia kiválthatja az emberi jelenlétet is.

A mezőgazdaság jövője nagyban függ a termeléssel kapcsolatos ráfordítások csökkentésétől, valamint ezzel párhuzamosan a termelékenység növelésétől. Világosan látható, hogy emberi erőforrással ez nehezen megvalósítható, viszont a robotok és az okos technológiák termelésbe történő bevonásával egyszerűbben elérhetik a kitűzött célokat a mezőgazdaságban dolgozók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

Neosol talajaktivátor - avagy a szőke herceg fehér lovon

2022. július 17. 08:36

Mi a különbség a Neosol talajkondicionáló készítménnyel már három éve folyamatosan megtámogatott talaj, és a kezeletlen kontroll terület között?

Talajélet Videó

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

2018. március 20. 06:47

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét.

A hígtrágya precíziós kijuttatásával kísérleteznek magyar szakemberek

2024. március 20. 15:10

588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén fejleszt mesterséges intelligencián alapuló precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát az AJG Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem alkotta konzorcium.