Növénytermesztés

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

Agrofórum Online

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

A Kartali Mezőgazdasági Szövetkezet növényvédelmi szakmai vezetőjét, Sánta Attilát kérdeztem az idei év eddigi tapasztalatairól.

Sánta Attila elmondta, hogy a Szövetkezet mintegy 1200 hektáron gazdálkodik, amelyben idén búzát, repcét, kukoricát és napraforgót, valamint borsót termesztenek. A Szövetkezet termelési praktikumában olyan különlegességek is szerepelnek, mint a durumbúza vagy a fajtarepcék (vetőmag célra) termesztése is. Sok mindent tapasztaltak már az utóbbi években az időjárási szélsőségek közül, ám most Ő is kiemelte a rendkívüli szárazságot, ami a gabonaféléken és a repcetábláikon is megmutatja a hatását. 40-50 mm csapadék hiányzik, amiből az elmúlt hetekben összesen 1,5 milliméter esett a területen.

Elmondása szerint nem egy intenzív technológiát folytatnak, okszerűen védekeznek. Terveznek, de az időjárás és a kártevők megjelenése alapján változtat a terveken, ha úgy tartja szakszerűnek és kifizetődőnek. Idén a búzára még kettő kezelést terveznek, de ebből biztosan a kalászvédelmet végzik el, hiszen az étkezési célú durumbúza nem tartalmazhat toxinokat.

A szerző felvétele

Külön kiemelte, hogy a repceállományokon is meglátszódik a száraz idő, és a hóborítás nélküli tél hatása is. A virágzás nehezen, vontatottan indult, a szemek kitelítődéséhez is szükség lenne a csapadékra. A közös szemlénk során megállapítottuk, hogy igen kevés az elágazás a virágzatokban, sajnos nem várhatunk 2,5 tonnánál nagyobb hozamot. Meglepő volt idén korán tavasszal a hűvösebb idő ellenére a repceszár-ormányosok kártétele, hiszen nem lehetett időben „lecsapni” rájuk.

A szerző felvétele

Azóta itt Kartalon is megjött a várva várt csapadék, igaz több is eshetett volna, de talán ez egy kicsit helyrehozta a Szövetkezet tábláit is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása

Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

2023. november 24. 04:38

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?