Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.
A Kartali Mezőgazdasági Szövetkezet növényvédelmi szakmai vezetőjét, Sánta Attilát kérdeztem az idei év eddigi tapasztalatairól.
Sánta Attila elmondta, hogy a Szövetkezet mintegy 1200 hektáron gazdálkodik, amelyben idén búzát, repcét, kukoricát és napraforgót, valamint borsót termesztenek. A Szövetkezet termelési praktikumában olyan különlegességek is szerepelnek, mint a durumbúza vagy a fajtarepcék (vetőmag célra) termesztése is. Sok mindent tapasztaltak már az utóbbi években az időjárási szélsőségek közül, ám most Ő is kiemelte a rendkívüli szárazságot, ami a gabonaféléken és a repcetábláikon is megmutatja a hatását. 40-50 mm csapadék hiányzik, amiből az elmúlt hetekben összesen 1,5 milliméter esett a területen.
Elmondása szerint nem egy intenzív technológiát folytatnak, okszerűen védekeznek. Terveznek, de az időjárás és a kártevők megjelenése alapján változtat a terveken, ha úgy tartja szakszerűnek és kifizetődőnek. Idén a búzára még kettő kezelést terveznek, de ebből biztosan a kalászvédelmet végzik el, hiszen az étkezési célú durumbúza nem tartalmazhat toxinokat.
Külön kiemelte, hogy a repceállományokon is meglátszódik a száraz idő, és a hóborítás nélküli tél hatása is. A virágzás nehezen, vontatottan indult, a szemek kitelítődéséhez is szükség lenne a csapadékra. A közös szemlénk során megállapítottuk, hogy igen kevés az elágazás a virágzatokban, sajnos nem várhatunk 2,5 tonnánál nagyobb hozamot. Meglepő volt idén korán tavasszal a hűvösebb idő ellenére a repceszár-ormányosok kártétele, hiszen nem lehetett időben „lecsapni” rájuk.
Azóta itt Kartalon is megjött a várva várt csapadék, igaz több is eshetett volna, de talán ez egy kicsit helyrehozta a Szövetkezet tábláit is.