Növénytermesztés

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

Agrofórum Online

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

A Kartali Mezőgazdasági Szövetkezet növényvédelmi szakmai vezetőjét, Sánta Attilát kérdeztem az idei év eddigi tapasztalatairól.

Sánta Attila elmondta, hogy a Szövetkezet mintegy 1200 hektáron gazdálkodik, amelyben idén búzát, repcét, kukoricát és napraforgót, valamint borsót termesztenek. A Szövetkezet termelési praktikumában olyan különlegességek is szerepelnek, mint a durumbúza vagy a fajtarepcék (vetőmag célra) termesztése is. Sok mindent tapasztaltak már az utóbbi években az időjárási szélsőségek közül, ám most Ő is kiemelte a rendkívüli szárazságot, ami a gabonaféléken és a repcetábláikon is megmutatja a hatását. 40-50 mm csapadék hiányzik, amiből az elmúlt hetekben összesen 1,5 milliméter esett a területen.

Elmondása szerint nem egy intenzív technológiát folytatnak, okszerűen védekeznek. Terveznek, de az időjárás és a kártevők megjelenése alapján változtat a terveken, ha úgy tartja szakszerűnek és kifizetődőnek. Idén a búzára még kettő kezelést terveznek, de ebből biztosan a kalászvédelmet végzik el, hiszen az étkezési célú durumbúza nem tartalmazhat toxinokat.

A szerző felvétele

Külön kiemelte, hogy a repceállományokon is meglátszódik a száraz idő, és a hóborítás nélküli tél hatása is. A virágzás nehezen, vontatottan indult, a szemek kitelítődéséhez is szükség lenne a csapadékra. A közös szemlénk során megállapítottuk, hogy igen kevés az elágazás a virágzatokban, sajnos nem várhatunk 2,5 tonnánál nagyobb hozamot. Meglepő volt idén korán tavasszal a hűvösebb idő ellenére a repceszár-ormányosok kártétele, hiszen nem lehetett időben „lecsapni” rájuk.

A szerző felvétele

Azóta itt Kartalon is megjött a várva várt csapadék, igaz több is eshetett volna, de talán ez egy kicsit helyrehozta a Szövetkezet tábláit is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Milyen növényvédelmet igényel a füge?

2022. augusztus 13. 04:36

Fügebokrunkon a képen látható rovarok élnek. Mik ezek, kell-e velük valamit tennem? Segítséget szeretnék kérni, hogy a füge milyen növényvédelmet igényel, mikor és mi ellen szükséges permetezni?

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

A szója kártevői és az ellenük való védekezés

2023. szeptember 15. 17:10

A szója terméspotenciáljának védelme érdekében a gazdálkodóknak rendszeresen ellenőrizniük kell a növényállományukat, és szükség esetén megfelelő megelőző és kezelési intézkedéseket kell alkalmazniuk a szója kórokozóival és kártevőivel szemben.