Növényvédelem

Elérkezett az állományszárítás nélküli betakarítás kora – de kinek jó ez?

Agrofórum Online

A 2018. október 12-én kiadott 2018/1532 EU bizottsági rendelet értelmében a dikvát hatóanyag engedélyét nem újították meg, ezért az alábbi intézkedésekről határozott az engedélyezési hatóság:

A tények:

A dikvát hatóanyagot tartalmazó készítmények forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2019. május 4-i hatállyal visszavonták. A dikvátot tartalmazó készítmények 2019. november 4-ig voltak forgalmazhatók, felhasználásuk 2020. február 4-ig engedélyezett.

Az érintett készítmények:

  • Alapengedélyek: Reglone, Reglone Air, Dessicash 20 SL, Mission, Solaris
  • Származtatott engedélyek: Dragoon, Dessix R, Retro R, Air One, Di-Gold, Diquash 200 SL, Maxima, Ruler, UPL Diquat
  • Párhuzamos import engedélyek : Agria Diquat, Diqua, Solaris

Ha már tényekről beszélünk, fontos tudni a dikvát (tudományos néven: diquat-dibromid) tulajdonságait. Hatásmódja alapján a fotoszintézist befolyásolja oly módon, hogy roncsolja a növény sejtmembránjait és a szöveteket. A növénybe levélen keresztül jut be; kontakt (nem felszívódó) szerről van szó. Méhekre mérsékelten veszélyes, bioakkumuláció lehetősége alacsony, a felezési ideje a talajban pedig kevesebb, mint egy hét. *

(* Bálint-Balog-Nyárádi: Amit a növényvédőszer-hatóanyagokról tudni kell c. könyve alapján)

Mivel fentiek alapján nem a legveszélyesebb növényvédelem során alkalmazott hatóanyagról van szó, nézzük, mit írnak a bizottsági rendeletben indoklásnak:

„A Hatóság 2015. november 12-én eljuttatta a Bizottsághoz az azzal kapcsolatban levont következtetéseit, hogy a dikvát várhatóan megfelel-e az 1107/2009/EK rendelet 4. cikkében előírt jóváhagyási kritériumoknak. A Hatóság megállapította, hogy a dolgozók, a közelben tartózkodók, valamint a lakosok fokozott veszélynek vannak kitéve. E megállapítás közzététele után a Hatóság és az egyik kérelmező szakértői vizsgálatot folytatott a nem étrendi kockázatok értékeléséről. 2017 novemberében a Hatóság tájékoztatta a kérelmezőt, hogy az értékelést a legmegfelelőbb tudományos megközelítést felhasználva véglegesítették, azonban a Bizottság az EFSA-nak küldött megbízáson keresztül mérlegelheti a dikvát nem étrendi expozíciójára irányuló felülvizsgálat szükségességét. A Bizottság 2018. február 19-én megbízta a Hatóságot a dikvát nem étrendi expozíciójának felülvizsgálatával. 2018. április 17-én a Hatóság megerősítette, hogy minden esetben nagy kockázat áll fenn a közelben tartózkodókra, valamint a lakosokra nézve. Emellett magas kockázati szintet állapítottak meg a madarak esetében is.”

A problémafelvetések:

Több probléma is felvetődik a visszavonás kapcsán, (főleg, ha arra gondolunk, hogy a másik állományszárításra (is) használt szerünk felett is ott a pallos) ám nézzük végig milyen növények termesztésébe szól bele a dikvát hiánya. Elsősorban napraforgó és repce állományszárítására kell gondolni, de ne feledjük el azt sem, hogy kiemelt jelentősége van a vetőmag-előállítás esetén is. Ez az, ami elsősorban okot ad a „pánikra”, hogy a magas minőségi követelményeket támasztó vetőmag-előállítás esetén nincs más megoldás a termelők kezében. Ha nincs dikvát, nincs egyenletes érés, nincs egyenletes betakarítás, nincs kórokozó kizárás, nincs gyommentesség biztosítva (legalábbis ilyen úton).

Egy csapadékosabb év esetén állományszárítás nélkül sem a problémát okozó gyomok (pl. allergén – parlagfű, mérgező – csattanó maszlag), sem a mikotoxint termelő gombák felszaporodását és bejutását nem tudjuk megakadályozni a terménybe. A laikusok azzal nem számolnak, hogy vajon a mérgező gyommagvak és a mikotoxinok okoznak-e nagyobb bajt, vagy a szigorú szabályok között sokszor csupán pár gramm per hektár mennyiségben kijutatott lebomló „vegyszerek”.

Tavaly ilyenkor tele volt a közösségi média a leszárított napraforgó „szomorú” látványával (írtam róla itt: https://agroforum.hu/blog/gazdahely/ne-varjuk-meg-amig-gazdat-kirangatjak-traktorbol/ ), addig dikvát és glifozát hiányában – előre vetítem -, jövőre tele lesz a „gondatlan gazda parlagfűvel tele táblája” című posztokkal…

Ebből kifolyólag a másik oldala az éremnek, hogy az egyre gazdaellenesebbé váló és a klímaváltozásért a mezőgazdaságot hibáztató társadalmi réteg szélesedik és még aduászokat is kap a kezébe. Azt pedig pont ők nem látják, hogy a szakmai döntéseket a tények figyelembevétele helyett egyre inkább társadalmi nyomásra hozzák meg a döntéshozók; a kockázatalapú értékelést a veszélyalapú elbírálás váltotta fel. Végső soron nem csak a gazdálkodókat, szakmabelieket terhelik mindezzel, hanem magukat a fogyasztókat is.

A megoldás:

Az első és legfontosabb továbbra is a megfelelő szakmai konzultáció mellett végzett integrált növényvédelem, amelyben nem elsődleges (és soha nem is volt az) a növényvédő szer alkalmazása. A cél továbbra is a biztonságos élelmiszer előállítása, minden kockázati tényező figyelembevételével.

Hogy állományszárításra milyen megoldás maradt?

A bromoxinil hatóanyagú növényvédő szerek napraforgó lombtalanítására még engedélyezettek. Ezen kívül gyakorlatilag semmi nem maradt…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Mennyire bio, amelyet annak tartanak?

2022. január 21. 12:37

A növényvédelem óhatatlanul jelent némi veszélyt a környezetben élő egyéb szervezetekre, nem csak a kezelés során megcélzott károsítóra. Felismerve ezt mindenképpen helyes és követendő az a trend, gyakorlat, hogy a növényvédelem minél inkább szelektív legyen és a környezet „non target” résztvevőit minél kevésbé károsítsa. Ezen okok miatt pl. a növényvédő szerek és hatóanyagok engedélyezése napjainkban már rettenetesen drága és hosszú, több éves folyamat, hiszen egy leendő növényvédő szernek egyre újabb és újabb szempontoknak kell megfelelnie.

Lassan nyugalomba vonulnak a poloskák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. november 2. 12:40

November első napjaira gyökeresen megváltozott a kárpát-medencei időjárás. Az egymást váltó délnyugat-északkelet irányú időjárási frontok több hullámban nedves levegőt és csapadékot szállítottak. A front mentén bőséges eső hullott, de a dél-alföldi tájegységek ismét kevesebbet kaptak. A hőmérséklet visszaesett ugyan, de még így is meghaladja a sokévi átlagot, éjszakánként pedig elkerülnek bennünket a fagyok.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

2023. április 11. 09:38

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.