Növényvédelem

Növényegészségügyi szigorítást tervez az Európai Parlament

Agrofórum Online

Azért, hogy megfékezzük az olyan növényfertőzések növekvő beáramlását az Európai Unióba, mint például a Xylella fastidiosa baktérium.

Új szabályokra van szükség, hogy megfékezzük az olyan növényfertőzések növekvő beáramlását az Európai Unióba, mint például a Xylella fastidiosa baktérium, ami az olasz olajfaligetekben pusztított tavaly előtt. A beáramlást többek között a megnövekedett kereskedelem és az éghajlatváltozás is élénkíti – jelentette be az unió mezőgazdasági bizottsága.

A magas kockázatú, importált növényi kórokozókkal szembeni gyors reagálási mechanizmusokat és a megelőző intézkedéseket rögzítő új szabályok tervezetét informálisan már decemberben elfogadta az EP, valamint annak mezőgazdasági tanácsa.

“Növények a kórokozói és betegségei nem állnak meg a határoknál, ezért meg kell védeni Európa biológiai sokféleségét. Ugyanakkor óvatosnak kell lennünk, hogy ne fojtsuk meg növények és növényi termékek kereskedelmét szükségtelen bürokratikus intézkedések bevezetésével”– mondta Anthea McIntyre az EP tárgyalócsoportjának vezetője.

A javaslatok között szerepel egyebek között, hogy egy előzetes értékelési mechanizmusra van szükség, hogy gyorsan azonosítani lehessen növény-egészségügyi kockázatot jelentő növényeket és növényi termékeket, és fel kell hatalmazni az Európai Bizottságot, hogy megtilthassa ezek behozatalát az unió területére. A kockázatot jelentő országokból meg kell tiltani az importot, és onnan csak magánszemélyek hozhatnának be kis mennyiséget.

Itt jegyezzük meg, hogy Ausztrália már a hatvanas években olyan szigorú növény-egészségügyi szabályokat vezetett be, hogy a beérkező turisták még egy almát sem vihettek be az országba. Az ideiglenesen elfogadott szöveget támogatta a mezőgazdasági bizottság, de még jóvá kell hagynia az unió mezőgazdasági minisztereiből álló mezőgazdasági tanácsnak, mielőtt a tervezet végleges kidolgozásra visszakerül a mezőgazdasági bizottsághoz.

(blog.syngenta.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Felhívás növényvédelmi képzésre!

2024. február 12. 16:40

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-Fővárosi Szervezete 2024. március 11-i indítással növényvédelmi alaptanfolyamot szervez, a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély megszerzéséhez.

Növényvédelmi drónpilótákat képző intézményeket jelölt ki a Nébih

2022. május 26. 13:08

Elérhetővé vált a Nébih honlapján a növényvédelmi drónpilóta képzőintézmények nyilvántartása.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: támadják a kukoricát a vetésfehérítő bogarak

2023. június 27. 09:16

A front az eső mellett viharos szelet, helyenként jégesőt hozott, így a még álló búzatáblák egy részét is ledöntötte.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.