Terményárak

A lassú kínai eladások miatt stagnál a szójabab ára

Agrofórum Online

A szójabab vékánkénti ára 934,5 dollárcent a chicagói tőzsdén, ez mindössze 0,05 százalékos áremelkedés, ami gyakorlatilag stagnálásnak felel meg. A szójabab ára október 11. óta a 928 és 944 dollárcent közötti sávban oldalaz. Szeptember végén még 883 dollárcentbe került egy véka szójabab, az árfolyam ezt követően erősödött a jelenlegi szintre.

Szerdán az akadályozta a kurzus emelkedését, hogy kiderült, elmaradnak a várt kínai vásárlások. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus enyhüléseként felmerült, hogy Peking amerikai szóját vásárol majd. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősített egy 128 ezer tonnás szójavásárlást, ami a jelenlegi exportárakon 49 millió dollárnak felel meg. A vevő nevét nem hozták nyilvánosságra, de a piacon széles körben úgy gondolták, hogy kínai lehet a vásárló fél. A kereskedelmi konfliktust megelőzően évente 12 milliárd dollár értékben vásárolt Peking szóját az Egyesült Államoktól.

„A jelentősebb vásárlások elmaradása negatívan hat a piacra” – nyilatkozta Terry Reilly, a Futures International elemzőcég szenior árupiaci elemzője a Reuters hírügynökségnek.

A búza 0,7 százalékkal a vékánkénti 521 dollárcentes szint fölé drágult, míg a kukorica 0,2 százalékos plusszal megközelítette a 389 dollárcentes értéket. Ebben a szezonban egyébként a kukorica és a szójabab határidős árait is erősen befolyásolták az időjárási körülmények, mindkettőnél később fejlődtek ki a növények.

„A lassú betakarítási folyamat támogatja az árakat, de az időjárás javult, ezért arra számítunk, hogy a betakarítás helyzete a következő héten tovább javul majd” – tette hozzá Terry Reilly, akit a CNBC idézett.

A búza drágulását a kulcsfontosságú exportáló országok termésproblémái és a gabona iráni erős globális kereslet támasztotta alá. Algéria egyébként közölte, hogy 600 ezer tonna búzát vásárol, vélhetően Franciaországtól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

A vámháború árnyékában esett a kukorica ára

2025. március 15. 11:10

Chicagóban a búza ára 1 százalékkal emelkedett. A kukorica 2,3, a szójabab 0,9, a repce pedig 11,4 százalékkal lett olcsóbb.

Estek az árak, mert szárazabb és melegebb lehet az amerikai időjárás

2023. április 7. 07:38

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban, míg a repcéé pluszban zárt. A befektetők az ünnepi hétvége előtt módosítják a pozíciókat.

A búza, a kukorica és a szójabab is olcsóbb lett

2020. december 5. 06:03

Európában a tegnapihoz hasonlóan alakult az összkép, alapvetően a vevők domináltak, hiszen a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza is olcsóbb lett. Párizsban továbbra is a repce jelentett kivételt a maga drágulásával.

Vegyes képet mutattak múlt héten a gabonapiacok

2020. április 27. 05:37

Európában múlt héten vegyes kép rajzolódott ki a gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül a takarmánybúza és a kukorica ára emelkedett. A malmi búza és a repce viszont olcsóbb lett öt nap alatt.

Még mindig lejtőn vannak a gabonaárak

2020. március 17. 08:03

Európában, a párizsi árutőzsdén szinte mindegyik főbb agrárpiaci termék ára csökkent. A malmi búza kurzusa 2,25 euróval a tonnánkénti 177,25 euróra ment le.