Terményárak

A tárolási zöldségfélék piaca: burgonya, sárgarépa, fejes káposzta, vöröshagyma – Gyümölcs- és zöldségpiaci jelentés

Agrofórum Online

A Budapesti Nagybani Piacon a sóska és a spenót leggyakoribb ára egyaránt 400 forint/kg volt a 46. héten.

A Budapesti Nagybani Piacon a sóska és a spenót leggyakoribb ára egyaránt 400 forint/kg volt a 46. héten, ami a sóskánál 33 százalékkal magasabb, a spenótnál 16 százalékkal alacsonyabb volt az elmúlt év azonos heti árához képest – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb gyümölcs- és zöldségpiaci jelentésében.

A belföldi termesztésű almafajták termelői ára átlagosan 45 százalékkal meghaladta az elmúlt esztendő 46. hetében mért árat.

Az idei betakarítású szabadföldi burgonya termelői ára 17 százalékkal magasabb (96 forint/kg) volt július és november között, mint az előző év hasonló hónapjaiban. Valamennyi idén betakarított tárolási zöldség termelői ára emelkedett a vizsgált időszakban, a sárgarépáé 28 százalékkal, 119 forint/kg-ra, a fehér fejes káposztáé 29 százalékkal, 93 forint/kg-ra, a barna héjú vöröshagymáé 33 százalékkal, 118 forint/kg-ra, a petrezselyemgyökéré 58 százalékkal, 539 forint/kg-ra.

Budapesti Nagybani Piaci körkép

A belföldi karfiol leggyakoribb termelői ára 260 forint/kg volt a 46. héten, kismértékben meghaladta az egy évvel korábbit.

Belpiaci cukkini már nem volt jelen a kínálatban a megfigyelt héten, és a jövő évi szezon kezdetéig csak külpiaci termék szerepel a felhozatalban. Az olaszországi cukkini 650 forint/kg ára több mint kétszerese volt a tavalyinak, a spanyolországi 705 forint/kg ára pedig 77 százalékkal volt magasabb a 46. héten, mint egy évvel korábban.

A hazai fejes saláta 133 forint/darab ára 4 százalékkal elmaradt a 2014 46. hetében jellemzőtől.

A sóska és a spenót leggyakoribb ára egyaránt 400 forint/kg volt a 46. héten, ami a sóskánál 33 százalékkal magasabb, a spenótnál 16 százalékkal alacsonyabb volt az elmúlt év azonos heti árához képest. Belpiaci padlizsánt várhatóan már nem sokáig érté- kesítenek a reprezentatív nagybani piacon, az elkövetkező hónapokban kínált spanyolországi termék párhuzamosan már jelen volt a 46. héten is. A hazait 380 forint/kg, a külpiacit 468 forint/kg áron értékesítették.

A belföldi termesztésű almafajták termelői ára átlagosan 45 százalékkal meghaladta az elmúlt esztendő 46. hetében mért árat. A legjelentősebb, 71 százalékos árkülönbség a Jonathan fajtánál mutatkozott. Az Olaszországból beszállított Granny Smith és Starking almafajtát 115 forint/darab, illetve 153 forint/darab áron lehetett megvásárolni a 46. héten.

Csemegeszőlőből a magyarországi Chasselas (355 forint/kg) és Italia (380 forint/kg) fajta, valamint a 464–480 forint/kg közötti áron kínált Olaszországból származó szerepelt a felhozatalban a 46. héten.

A tárolási zöldségfélék piaca

Burgonya

Az észak-nyugat-európai országok (Hollandia, Belgium, Németország, Egyesült Királyság és Franciaország) burgonyatermesztőinek becslése szerint a termőterület ezekben az országban összességében 3,7 százalékkal, 527,1 ezer hektárra csökkent 2015-ben. A legnagyobb arányú (–7,7 százalék) csökkenés az Egyesült Királyságban történt, ahol több évre visszatekintve most először fordult elő, hogy a burgonya termőterülete 100 ezer hektár alá esett. Az átlagos hozam 9,6 százalékkal, 47,1 tonna/hektárra csökkent 2015-ben a 2014. évihez képest. Belgiumban csökkent a legnagyobb mértékben (–16,4 százalékkal) 47 tonna/hektárra. A vizsgált országok közül egyedül Hollandiában nőtt kismértékben a hozam, 0,2 százalékkal, 53,6 tonna/hektárra.
Összességében ezekben az országokban, a burgonya termését 24,8 millió tonnára prognosztizálták 2015-ben, ami 13 százalékkal marad el az előző évitől. A legnagyobb mértékű változás Belgiumban történt, ahol a termés 4,5 millió tonnáról 3,7 millió tonnára csökkent. Emellett Németországban a jelentős hozamcsökkenés miatt 7,3 millió tonnára esett a burgonya termés.

Magyarországon az étkezési burgonya behozatala – az előző évi bőséges termés miatt – 4 százalékkal, 19,2 ezer tonnára mérséklődött, míg a kivitele 43 százalékkal, 2,45 ezer tonnára bővült 2015 első nyolc hónapjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A Budapesti Nagybani Piacon a 2015. évi tárolási időszakban a belföldi burgonya termelői ára és a franciaországi termék nagykereskedelmi ára is csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az idei újburgonyát átlagosan 82 százalékkal kínálták magasabb áron 2015 14–25. hetében az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A primőr termék kifutását követően a szabadföldi burgonya termelői ára 2015. július-november között – a kisebb kínálat hatására – 17 százalékkal magasabb (96 forint/kg) volt, mint az előző év hasonló hónapjaiban. Fajtától függően jelentős eltérés mutatkozott a termelői árakban: legalacsonyabb a Fabiola, valamint a Laura fajta ára (100 forint/kg), legmagasabb a Cherie fajtáé (180 forint/kg) volt 2015 november elején. Az idei betakarítású import termék, a franciaországi burgonya ára magasabb volt a 2015/2016. szezon kezdetén.

Sárgarépa és petrezselyemgyökér

Az EU tagországok közül a legnagyobb sárgarépa- és petrezselyemgyökér-termelők Lengyelország és Franciaország. Franciaországban a sárgarépa termőterülete 2 százalékkal, 8,2 ezer hektárra csökkent, a termése 2 százalékkal, 341 ezer tonnára nőtt 2015-ben az előző évihez viszonyítva.

Magyarországon szakértők szerint a gyökérzöldségek mennyisége – köszönhetően a szeptemberi csapadéknak – nem változott lényegesen 2015-ben az előző évihez képest. A sárgarépa és a petrezselyemgyökér külkereskedelmi adatai együtt szerepelnek a KSH adatbázisában, a külkereskedelmi egyenleg e termékek esetében évek óta negatív. A behozatal 17 százalékkal, 5,1 ezer tonnára csökkent, Olaszországból 570 százalékkal több (1,3 ezer tonna), Hollandiából 44 százalékkal kevesebb (1,1 ezer tonna) érkezett az országba a vizsgált időszakban.

A sárgarépa és petrezselyemgyökér kiszállítása – döntően Romániába – 20 százalékkal (915 tonnára) csökkent 2015 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A Budapesti Nagybani Piacon a sárgarépa termelői ára magasabb volt 2015 első félévében az előző év azonos időszakához képest. Az import sárgarépából a Belgiumból származó termék dominált január és május között. A primőr csomós sárgarépának a tavalyihoz képest drágábban kínált betárolt termék mellett versenytársa volt a belgiumi, a hollandiai tárolókból származó, valamint az olaszországi csomós termék is. A szabadföldi sárgarépa termelői ára 28 százalékkal (119 forint/kg) volt magasabb 2015 29-46. héten, mint az előző év azonos időszakában. A szabadföldi csomós kiszerelésű sárgarépát 2015 októberéig kínálták.

A primőr csomós petrezselyemgyökér kínálata idején a kilogrammos kiszerelésű tárolási és primőr (25–32. hét) áru volt jelen a piacon. A szabadföldi petrezselyemgyökér termelői ára 58 százalékkal (539 forint/kg) volt magasabb a 2015 28-46. héten, mint az előző év azonos időszakában. A szabadföldi csomós kiszerelésű petrezselyemgyökér 2015 októberéig színesí- tette a kínálatot.

Fejes káposzta

Európában csökkent a káposztafélék termése 2015-ben. Az extrém nyári időjárás a hagyományos káposztatermelő országokban is gondot okozott. Még az oroszországi embargó negatív hatása ellenére is keresett lett a jó minőségű káposzta Európában. Lengyelországban a poznani nagybani piacon az idei betakarítású fejes káposzta termelői ára – a kisebb kínálat miatt – jelentősen emelkedett késő ősszel az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva.

Szakértők szerint Magyarországon az idén tovább csökkent a káposztafélék termőfelülete. Míg 2014-ben a rendkívül csapadékos időjárás megbetegedések sorát eredményezte az ültetvényekben, addig idén a nagyrészt rendkívüli szárazság és hőség kísérte a termesztést. Magyarország nettó exportőrnek számított fejes káposztából az elmúlt három évben. Az idei év első nyolc hónapjában a behozatal 52 százalékkal, 3,35 ezer tonnára bővült az elmúlt év azonos időszakához képest. A Németországból származó import 154 százalékkal, 1665 tonnára emelkedett, míg a Macedóniából érkező 68 százalékkal, 144 tonnára esett. Az export 9 százalékkal csökkent, 4,27 ezer tonnát tett ki. Jelentős hányada Romániába, valamint a skandináv államokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.

A Budapesti Nagybani Piacon a fejes káposzta termelői ára magasabb volt 2015 első félévében az előző év azonos időszakához képest. A primőr fehér fejes káposztát 56 százalékkal kínáltak magasabb áron (266 forint/kg) a 15–24. héten, mint egy évvel korábban Ugyanebben az időszakban a kínálat hollandiai importtal is kiegészült. A primőr termék kifutásától, a szabadföldi fehér fejes káposzta ára (26–46. hét) 29 százalékkal emelkedett (93 forint/kg) az előző év azonos időszakához képest.

Vöröshagyma

Szakértők szerint Európában nem volt túltermelés vöröshagymából az idén, ezért keresleti piac jellemző. Magyarországon a rendszerváltáskor 6 ezer hektáron foglalkoztak vöröshagyma termesztésével az országban, és mintegy 120–170 ezer tonna vöröshagymát termeltek. Mára csak 1,8–2 ezer hektáron termelnek 58–60 ezer tonnát. Ennek oka leginkább a termesztéstechnológiai korszerűsítések elmaradása. Magyarország vöröshagyma külkereskedelmi-egyenlege évek óta negatív.

A legtöbb vöröshagymát Németország és Hollandia szállítja hazánkba. Magyarország 2015 első nyolc hó- napjában 23 százalékkal több, 9,16 ezer tonna vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban. A legtöbb vöröshagymát Németország szállította, ahonnan 3,9 százalékkal, 3,42 ezer tonnára nőtt a behozatal, ugyanakkor Hollandiából 14 százalékkal kevesebb, azaz 1,95 ezer tonna vöröshagymát vásároltunk. Az export 46 százalékkal, 789 tonnára esett ugyanebben az időszakban.

A Budapesti Nagybani Piacon a 2015. évi tárolási időszakban (1–18. hét) a barna héjú vöröshagyma termelői ára 35 százalékkal alacsonyabb volt (73 forint/kg) az egy évvel korábbinál. Ekkor a belföldi áruval párhuzamosan a külpiaci (ausztriai, hollandiai) terméket is folyamatosan értékesítették.

Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2015 23–46. hetében 33 százalékkal meghaladta (118 forint/kg) a 2014. év ugyanezen időszakának átlagárát.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Egyre kisebb területen, egyre kevesebb burgonya terem

2023. november 9. 10:10

A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2022-ben 17 százalékkal kevesebb (199,2 ezer tonna) burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 2023-ban 5,83 ezer hektárról 161,5 ezer tonna burgonyát takarítottak be.

Mi okozza az elszíneződéseket a burgonya gumóján?

2024. október 21. 04:40

Mi okozza a képen látható tüneteket a burgonya gumóján? Tájékoztatásukat előre is köszönöm!

Az ideális káliumtrágya a burgonya termesztéséhez

2023. július 17. 10:10

A szántóföldi növények alaptrágyázásához a kálium szulfát és klorid formában kapható. Az alábbi cikkünkből megtudhatja, hogy ezek a tápanyagfajták pontosan miként befolyásolják a burgonya minőségének javulását.

Mi lehet a burgonyagumó héján a barna gyűrű alakú rajzolat?

2020. február 25. 05:36

B. Ákosné kérdése: Burgonyagumókat vásároltam, némelyiknek a héján barna gyűrű alakú rajzolatok voltak. Étkezési célra felhasználhatom ezeket a gumókat? Mi az oka az érdekes „mintáknak”?