Zöldség-Gyümölcs

40 fok fölött tényleg felrobbanhat a dinnye?

Agrofórum Online

A tavalyinál nagyobb a kínálat a nyár egyik kedvenc gyümölcséből, a görögdinnyéből. Pedig az időjárás nem mindig kegyes hozzá, a forróság erre a növényre is rossz hatással van.

A szezon elején a szokottnál hűvösebb és fényszegényebb időjárás nem könnyítette meg a görögdinnye-palánták nevelését, majd kiültetését. Ám ez május végén megváltozott, azóta tartósan kedvező az időjárás.

A múlt évhez képest a görögdinnye termőterülete 9-10 százalékkal növekedett, 2900 hektárra, míg sárgadinnyét 310 hektáron termesztenek. Az előbbiből 130 ezer tonna betakarított termésre számíthatunk szeptember végéig, sárgadinnyéből pedig 10–12 ezer tonnára.

Jelenleg (július 20.) a Budapesti Nagybani Piacon 400–440 forint az I. osztályú hazai görögdinnye kilója, míg a sárgadinnyét 500–700 forintért kínálják. Az utcai árusoknál ettől természetesen eltérő árakkal találkozhatunk. Előfordul, hogy a felvágott (nem egész) gyümölcsöt drágábban adják, a lékelés pedig végképp kiment a divatból.

„A dinnye minőségét többek között az befolyásolja, hogy milyen volt az időjárás, milyen időszakban szedték le: a reggeli harmat fölszáradása után célszerű szedni. A hangot illetően pedig az »erős, mély csizmahang« az etalon. Az időjárás annyira befolyásoló tud lenni, hogy volt rá eset, hogy 40 fok körüli hőmérsékletben felrobbantak a dinnyék, ami miatt azután – a rovartámadás elkerülése végett – a termés nagy részét meg kellett semmisíteni”

– tudta meg a borsodi boon.hu hírportál egy helyi termesztőtől. A hazai görögdinnye háromnegyedét egyébként Magyarországon értékesítik, a többit exportálják. A mintegy 100 ezer tonnás belföldi fogyasztáson túl exportra nagyjából 20–25 ezer tonna körüli mennyiség juthat, amelynek legnagyobb része a lengyel, német, cseh és szlovák piacra kerül. Magyarországon az átlagos éves fogyasztás 10 kg/fő körül alakul.

Az áruházláncok oldaláról egyre inkább a kerek, 10 kilogramm súly alatti görögdinnyére van nagy igény, ezen kívül a magszegény dinnye aránya is évről-évre növekvő tendenciát mutat a termelési oldalon és a fogyasztói keresletben is.

Magyarország legnagyobb versenytársai a mediterrán Olaszország (idén kb. 5 százalékkal növekedett a termőterületük) és Görögország, ahol a kedvezőbb éghajlatnak köszönhetően a szezon hosszabbra nyúlhat. A környező országok hasonló időjárási, éghajlati kihívásokkal küzdenek, viszont Romániában, Bulgáriában és Szerbiában is jelentős termesztéstechnológiai fejlődés következett be az utóbbi években, ezek az országok exportlehetőségeket keresve könnyen versenytársakká válhatnak.

(Forrás: Syngenta / boon.hu / Fotó: Mary Berg/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

A repce vetésének kedvezett a csapadékos idő

2019. szeptember 11. 10:17

Országszerte zajlik a repce vetése, a csapadékos időjárás kedvező hatással van a magok fejlődésére.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Agrometeorológia: a komoly fagyok ártanak a kultúrnövényeinknek

2018. március 20. 10:04

Bár nem példa nélküli, hogy március második felében kemény, téli időjárás uralkodjon a Kárpát-medencében, de nem is átlagos.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?