Az átlagfogyasztók szeretnek a hagyományos zöldségekhez nyúlni: a burgonyához, a hagymához vagy a paprikához. Léteznek azonban olyan zöldségek, amelyek mellett nap mint nap elmennek az emberek, pedig – noha nem mindig szépek – igencsak táplálóak és egészségesek.
Az alábbi összeállításunkat ezeknek a zöldségeknek szenteljük, amelyek meglehet, nem mindig esztétikus külleműek (gondoljunk csak a szegény csicsókára), de annál hasznosabbak a táplálkozásunk szempontjából.
1. Pagodakarfiol vagy Romanesco brokkoli
Nehéz eldönteni, hogy lenyűgöző vagy ijesztő küllemű-e ez az érdekes küllemű, spirális mintázatú zöldség (vezérképünkön), amely a karfiolhoz hasonlóan sok egymás melletti bimbóból áll. A Science című tudományos folyóiratban néhány évvel ezelőtt lerántották az Olaszországból származó növényről a leplet, és közzétették, hogy ez a furcsa sárgás-zöld karfiolfajta, amely a káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó vadkáposzta (Brassica oleracea) egy termesztett változata azért néz ki ilyen szokatlanul, mert a rügyeiből nem fejlődnek virágok, hanem szárakká változnak, amelyek képtelenek később virágot hozni.
Ez persze kicsit úgy hangzik, mintha a zöldség valamiféle mutáns lenne, amely nem képes megbirkózni az evolúció törvényeivel, de ha eltekintünk ettől a „rendellenességétől”, hamar rájövünk majd, hogy ugyanolyan finom, mint a brokkoli és a karfiol (sőt, a felhasználása is hasonló), csak egy kicsit édeskésebb és markánsabb, diós jellegű ízt ad, és ugye a látványa nem mondható megszokottnak.
2. Csicsóka
A csicsóka a fekete retek mellett talán a „legcsúnyább” zöldségünk, legalábbis az átlagfogyasztók szerint, amelyben van némi igazság – ha mondjuk a római salátát vagy a fényes lila padlizsánokat tekintjük a legszebbeknek. A csicsóka gumói, amelyek megvastagodott szárképletek, nem különösebben mutatósak – konkrétan úgy néznek ki, mintha göcsörtös gyökerek lennének.
Az Észak-Amerikából származó zöldség a 17. század elején került Európába. A hazai boltokban kapható, elsősorban a burgonya alternatívájaként. A gumók színe fehér vagy sárga, vagy pont olyan, mint a rózsaburgonyáé – belül pedig a gumók húsa hófehér. Sokan nem tudják, de közeli rokonságban áll a napraforgóval, noha a csicsóka virágai sokkal kisebbek, és jóval később, augusztusban nyílnak.
3. Méteres bab / Yard Long Bab
Általában ázsiai éttermek és kifőzdék zöldségválogatásai és a serpenyős ételek között találkozhatunk ezzel a rekordhosszú zöldbabfélével, amelyet azonban sokan a kiskertükben is (gyakran kerítésre futtatva) termesztenek. A zöldség neve arra utal, hogy ezek a zöldbabok akár egy yard, azaz 0.91 méter hosszúra is megnőnek (de egyébként ritkán nőnek 75 cm-nél hosszabbra). Egyéb elnevezései: spárgabab, kínai hosszú bab vagy kígyóbab. Felhasználása megegyezik a hagyományos zöldbabéval, szokatlan külleme miatt azonban izgalmasabban néz ki egy-egy fogásban, mint a „megszokott” rokonai.
(Fotó: Nandalal Sarkar/Pixabay)
4. Manióka
Ha a zöldségek között léteznek szépségverseny, szegény manióka feltehetően a csicsóka mellett várakozna – valahol a sor végén, pedig ez az ehető gumós gyökér a világ negyedik legjelentősebb kalóriaforrása (a rizs, a cukor és a kukorica után). Közép-Amerikából származik, de ma már világszerte termesztik. Magyarországon elsősorban liszt formájában lehet megvásárolni, többnyire „tápióka” néven. Az édes változata (ha mégis meg tudjuk venni zöldség formájában) süthető, párolható, pürésíthető – és roppant egészséges.
5. Kaktuszfüge / Nopal kaktusz
Az Opuntia nevű kaktusz Mexikóban őshonos, de Amerika számos részén és a Földközi-tenger térségében is termesztik. Feltűnő, kerek, lapát alakú levelei és gyümölcse miatt termesztik, amely a mexikói konyha népszerű alapanyaga, amely megtisztítva nyersen vagy főzve is fogyasztható. Hazánkban helyenként élelmiszerboltokban kapható, illetve a hazai webshopokból rendelhető.
(Fotó: Achim Thiemermann/Pixabay)
6. Jícama
Sokan mexikói burgonyának, míg mások jamicababnak nevezik, noha konzisztencia tekintetében inkább a fehérrépára hajaz. Ennek a Mexikóból származó gumós zöldségnek az íze az almáéra hasonlít. Nyersen és főzve is fogyasztható, de akárcsak a zellernél, itt is el kell távolítanunk előbb a termés vastag, papírszerű héját. Hazánkban a legkönnyebben webshopokból szerezhető be.
7. Lila kelbimbó
A kelbimbót vagy nagyon szeretik, vagy nagyon nem. De mindez hamarosan megváltozhat, amint széles körben elterjedhet, a lila (vagy bíbor) kelbimbónak köszönhetően, amely enyhébb ízű, mint a hagyományos kelbimbó, és csodás díszítőeleme lehet bármilyen ünnepi tálnak.
8. Édeskömény
Bár a legtöbb élelmiszerboltban kapható, a lakosság kis része vásárolja csak rendszeresen ezt a fura küllemű zöldséget, amelynek 30 centiméter hosszú, orsó alakú főgyökere hófehér. Remek salátákat lehet belőle készíteni, télen pedig egyenesen melegítő hatású zöldségnek tartják, ha krémlevest főzünk belőle és sóval, borssal ízesítjük. Egyéb elnevezése az ánizskapor és a vezérkapor.
9. Hegedűfej
A hegedűfej zöldjei valójában egy fiatal páfrány szőrös levelei, amelyek valóban a megszólalásig hasonlítanak a hangszer tetején lévő (a hegedűszeg feletti) csigás részre. E leveleket zöldségként használják fel különleges fogásokhoz. Rendkívül gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, az íze a salátafélékhez hasonlít, ám leggyakrabban mégsem nyersen, hanem párolva vagy főzve fogyasztják.
(Fotó: wedschilde/Pixabay)
(Vezérkép: Hans/Pixabay)