A héten Belgiumban a Devo-Fleur megkezdte az új fejes saláta betakarítását.
„A helyzet nagyszerűen alakul, nagy a kereslet és kedvezőek a piaci árak. De a jelenlegi árak és az ingadozó piac miatt egyre nehezebb előre tervezni” – jelentette ki Mathias De Vestele ügyvezető.
Rengeteg flamand termesztő vállalkozás küzd azzal, hogy örökösöket találjon, akik tovább viszik az üzletet, miközben az termelők átlagéletkora egyre nő. A Devo-Fleur jövője azonban garantáltnak tűnik. A vállalkozást Mathias szülei alapították. Jelenleg a 25 éves fiú és testvére, Cedric (22) vezeti az üzletet. A Devo-Fleur a fűszernövények termesztésével indult, ennek köszönheti a nevét is. Amióta azonban a testvérek beszálltak az üzletbe, a vállalat egyre inkább a teljes talajon történő zöldségtermesztésre összpontosít:
„Mindketten 18 évesen vágtunk bele a vállalkozásba. Csak mostanában, részben az egekbe szökött bekerülési árak miatt döntöttünk úgy, hogy visszaszorítjuk a krizantémok termesztését. Egy hektáron még mindig termesztjük őket, de a legnagyobb részben fejes salátát és póréhagymát termesztünk. Emellett sárgarépát termelünk az üzletág számára és spenótot a mélyhűtött élelmiszer-ágazat számára. E hét végén elkezdjük betakarítani ezt a 20–25 ezer darabot, majd november-december felé ez a mennyiség körülbelül heti 35 ezer darabra fog emelkedni. A vállalat májusig termeszt fejes salátát. Áprilisban és májusban más salátafajtákat is termesztünk, például Lollo Biondát és Lollo Rossát. Ezeket teljes egészében a REO Auctionen keresztül forgalmazzuk.”
Ingadozó piac
Azt egyelőre még nem akarja megmondani, hogy miként alakul majd a piac:
„Nagyon nehéz ezt előre megjósolni. Februárban fantasztikus volt a piac. Aztán márciusban és áprilisban rettenetes volt, de jelenleg ismét jónak tűnik. Ez megnehezíti a fiatal termelők dolgát, hiszen nem tudhatják, mire számítsanak. A kereslet óriási, mivel nyáron nem volt olyan nagy a kínálat. Ez részben annak köszönhető, hogy az elmúlt években Belgiumban jelentősen csökkent a termőterület. Nagyon sok termelő küzdött a fuzáriummal. Némelyik céget pedig nincs ki tovább vigye. Ennek eredményeképpen a belga fejes saláta kínálata zuhanásszerűen csökkent. De azért továbbra is van konkurencia például Spanyolországból és Olaszországból. Németország is egyre többet termel, így egyre inkább önellátóvá válik. Ez megnehezíti a helyzetet egyelőre, annak ellenére, hogy a termékünk szép és jó minőségű.”
Nincs garancia, nincs befektetés
A termelő ezt az ingadozást – a szélsőséges éghajlati viszonyok mellett – az egyik legnagyobb kihívásnak nevezi, amellyel a teljes talajon gazdálkodó zöldségtermesztő gazdaságoknak szembe kell nézniük.
„Az árveréseken egyfajta jojó-effektust tapasztalunk. Ez különösen nagy kihívást jelent abban, hogy az ember befektessen a vállalkozásába. A kertészeti szektorban folyamatosan növekedni és beruházni kell, de ha mondjuk banki hitelt akarunk, akkor számokat kell felmutatnunk”– folytatta Mathias. – Ez azonban elképzelhetetlen, ha az embernek fogalma sincs arról, hogy mire számíthat a hozamokat illetően. A korlátozott termesztők száma arra utal, hogy a miénkhez hasonló fiatal cégek számára bőven van elég hely a terjeszkedésre. Ennek ellenére állandó felvevőpiac nélkül nem merünk sok pénzt költeni. Rendkívül elégedettek vagyunk az REO aukcióval, de ahhoz, hogy fontolóra vegyük a növekedést, szükség van egyfajta biztonságra. Ellenkező esetben nem fogunk belevágni.”
A testvérpár szeretne tovább terjeszkedni: komoly terveket szövögetnek a Devo-Fleurrel kapcsolatban. Nemrégiben például megvásárolták a saját, a cég logóját ábrázoló utánfutójukat. A póréhagyma-termesztésük a meglátásuk szerint nem fog jelentősen növekedni, de az üvegházakból biztosan többet tudnak kihozni: nagyobb hozamot és változatosságot, de ehhez szükségük van beruházásokra. Ezt azonban az ő szakmájukban komolyan végig kell gondolni.
(Fotó: IsabelPerello/Pixabay)