Küllemét tekintve rendkívül látványos, már-már gulliveri növény, amely formájában hasonlít a hagyományos fokhagymára. Azonban ízében sokkal lágyabb és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben a sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.
Az elefántfokhagyma (Allium ampeloprasum) az Amaryllidaceae (amarilliszfélék) családba tartozik, és Közép-Ázsiában, illetve a Földközi-tenger térségében őshonos. Nagy íves levelei inkább hajaznak a póréhagyma küllemére, mint a fokhagymáéra. Virágzata azonban meseszép rózsaszín vagy lila színű.
Ezért ragadt rá az elefánt elnevezés
Két év alatt érlel termést, amely lényegesen nagyobb méretű, mint a hagyományos fokhagyma gumója. Míg egy hagyományos fokhagymagerezd 1-2 centi széles, az elefántfokhagyma gerezdje 4-6 cm széles. A gumó átmérője pedig elérheti a 8-10 centimétert, a hagyományosnál megszokott 4-6 cm helyett.
Fogyasztása során a nagyobb méretéből fakadóan figyelni szükséges a felhasznált mennyiséget. Enyhe íze miatt eleve friss salátákhoz, pástétomokhoz javasolják, nem pedig intenzív ízű sültekhez vagy levesekhez. Levesekhez azért sem ajánlják, mert a nagy nedvességtartalma miatt erősen felhabzik, épp úgy, mint a héjában főtt burgonya.
Ez a nedvességtartalom idővel csökken, ha például pincében tárolják, így a későbbiekben könnyebb felhasználni. Sokszor a földben hagyják, mert elriasztja a kártevőket, ezért előszeretettel ültetik veteményesek közelébe.
Kedveli a humuszos talajt
Az elefántfokhagyma napfénykedvelő és a jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát, kiváltképp, ha az laza és humuszban gazdag. Szépen fejlődik, ha rendszeresen öntözik, de a túlöntözés miatt hamar rothadásnak indul.
Kora ősszel érdemes ültetni, hogy a tél folyamán gyökeret tudjon ereszteni, majd tavasszal meginduljon a fejlődése. Kártevők ritkán támadják meg, esetleg a zsenge növényeknek kell csak szembenézniük tripszekkel vagy lisztharmatos problémákkal. Utóbbit azonban mindig a túl nedves környezet okozhatja, amit kellő odafigyeléssel meg lehet előzni.
Az állatoknak nem jó
A hagyományos fokhagymához és hagymafajtákhoz hasonlóan az elefántfokhagyma is mérgező a háziállatok számára, ezért sosem szabad adni nekik (olyan főtt ételt sem, amiben ilyen van). Általában nem is kedvelik, mert az illata kellemetlen a számukra.
Így termesztik az elefántfokhagymát: