Zöldség-Gyümölcs

Ettől különleges az elefántfokhagyma

Agrofórum Online

Küllemét tekintve rendkívül látványos, már-már gulliveri növény, amely formájában hasonlít a hagyományos fokhagymára. Azonban ízében sokkal lágyabb és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben a sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Az elefántfokhagyma (Allium ampeloprasum) az Amaryllidaceae (amarilliszfélék) családba tartozik, és Közép-Ázsiában, illetve a Földközi-tenger térségében őshonos. Nagy íves levelei inkább hajaznak a póréhagyma küllemére, mint a fokhagymáéra. Virágzata azonban meseszép rózsaszín vagy lila színű.

Ezért ragadt rá az elefánt elnevezés

Két év alatt érlel termést, amely lényegesen nagyobb méretű, mint a hagyományos fokhagyma gumója. Míg egy hagyományos fokhagymagerezd 1-2 centi széles, az elefántfokhagyma gerezdje 4-6 cm széles. A gumó átmérője pedig elérheti a 8-10 centimétert, a hagyományosnál megszokott 4-6 cm helyett.

Fogyasztása során a nagyobb méretéből fakadóan figyelni szükséges a felhasznált mennyiséget. Enyhe íze miatt eleve friss salátákhoz, pástétomokhoz javasolják, nem pedig intenzív ízű sültekhez vagy levesekhez. Levesekhez azért sem ajánlják, mert a nagy nedvességtartalma miatt erősen felhabzik, épp úgy, mint a héjában főtt burgonya.

Ez a nedvességtartalom idővel csökken, ha például pincében tárolják, így a későbbiekben könnyebb felhasználni. Sokszor a földben hagyják, mert elriasztja a kártevőket, ezért előszeretettel ültetik veteményesek közelébe.

Kedveli a humuszos talajt

Az elefántfokhagyma napfénykedvelő és a jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát, kiváltképp, ha az laza és humuszban gazdag. Szépen fejlődik, ha rendszeresen öntözik, de a túlöntözés miatt hamar rothadásnak indul.

Kora ősszel érdemes ültetni, hogy a tél folyamán gyökeret tudjon ereszteni, majd tavasszal meginduljon a fejlődése. Kártevők ritkán támadják meg, esetleg a zsenge növényeknek kell csak szembenézniük tripszekkel vagy lisztharmatos problémákkal. Utóbbit azonban mindig a túl nedves környezet okozhatja, amit kellő odafigyeléssel meg lehet előzni.

Az állatoknak nem jó

A hagyományos fokhagymához és hagymafajtákhoz hasonlóan az elefántfokhagyma is mérgező a háziállatok számára, ezért sosem szabad adni nekik (olyan főtt ételt sem, amiben ilyen van). Általában nem is kedvelik, mert az illata kellemetlen a számukra.

Így termesztik az elefántfokhagymát:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

Milyen gyomirtó szerrel kezelhető a hagyma?

2019. augusztus 29. 09:17

Sz. László kérdése: a fóliába vetett hagymát milyen gyomirtóval kezelhetem állományban?

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Hogyan termesszünk konténeres hagymát?

2022. május 28. 14:47

Cikkünkben a konténeres hagymatermesztés minden csínját-bínját ismertjük, beleértve a napfényigényt, a talajigényt, a termesztési időt, valamint a legjobb hagymafajtákat.