A freshplaza.com globális narancskereskedelmi körképe alapján elmondható, hogy a tavalyi évben a koronavírus pandémia kitörése kapcsán magas volt a narancs iránti kereslet, ugyanakkor idén kissé kedvezőtlenebbül alakulnak a piaci körülmények.
A nemzetközi piacon nagy mennyiségű gyümölcs kering: főleg spanyol, marokkói, török, valamint egyiptomi forrásból. Az első szüretek a déli féltekén kezdődtek meg, így a következő hónapokban várható a nagyobb szállítmányok érkezése. A dél-afrikai időjárás miatt voltak ugyan fennakadások, ám ettől függetlenül átlagos és jó minőségű szállítmányra lehet számítani. Hogy milyenek a körülmények az első negyedév vége felé Európában, az a következőkből kiderül.
Hollandiában a narancs eladhatósága jelenleg problémába ütközik. Miközben a tavalyi járványos év kapcsán sokkal nagyobb volt a vásárlási hajlandóság, mostanra csökkent a lendület. A vendéglátóipar, mely rendszerint nagy mennyiségben veszi fel a narancsot, jelenleg nagyrészt kiesik a vásárlói körből. Magyarán szólva jóval kevesebb narancs fogy, mint amennyi hozzáférhető. A spanyol termesztők jóval többért kínálják a termést, mint amennyit a piac hajlandó lenne megfizetni, miközben Egyiptom szinte végeláthatatlan kínálattal áll elő.
Belgiumban a többletmennyiség nyomást gyakorol a piacra. A narancspiac körülményei az egész szezonban pozitívak voltak. A december nagyon intenzívnek bizonyult, idén a kereslet azonban visszaállt a normális szintre. A főleg spanyol, jó minőségű áru mellett megtalálhatók a török, marokkói és egyiptomi szállítmányok is. Utóbbiak többlete bizonyos nyomást gyakorol a piacra, ami kedvezőtlen az árak alakulása szempontjából.
Németország piacát Spanyolország és Egyiptom dominálja. Spanyolország főleg a friss piacra értékesít az olyan kései érésű fajtáival, mint Lane Late, Navelate, Salustiana. Egyiptom elsősorban a lénarancs beszállításban játszik fontos szerepet (Valencia Late). Törökország a Washington Navel nevű fajtával jelenik meg, míg Olaszország egyedüli vérnarancs-exportőrként szerepel a piacon (Moro). A vérnarancs idei áralakulása jóval meghaladja a tavalyi év ezen időszakában tapasztalt árfekvést. Egyiptom továbbra is egyre nagyobb teret hódít, különösen a diszkont szegmensben. Jelen pillanatban egyre kevesebb értékesítési lehetőség marad a marokkói és török narancs számára. Igény mutatkozik azonban a friss fogyasztású, különleges asztali fajták iránt.
Olaszország esetében a szicíliai és a jón térséget érintő narancskrízis meghatározza a piaci folyamatokat. Szicíliában ilyen, mondhatni ellentmondásos szezon még sosem alakult ki, mint az idén. Az árak rendkívül hirtelen változnak, egyik nap 0,25 eurón állnak, a másik napon már 0,30-0,50 eurón. Komoly hatást gyakorolt a termesztésre az 55 napig tartó téli esőzés, melynek hatására 30%-os terméskiesés keletkezett. Ennek ellenére túlkínálat jelentkezik, melyre a feldolgozóipar bevonása kínál megoldást. Az európai kereslet drámaian csökken, a Naval narancs felvásárlási ára leginkább a 0,15 eurós kilogrammonkénti ár körül mozog. Jórészt Albánia formál igényt az olasz termelésű narancsszállítmányokra. Egy kereskedő elmondása szerint Itália északi részén a nagy méretű narancs esetében a nagykereskedelmi árak 1,20 és 1,40 euró/kg között mozognak. Más a helyzet a bionarancs esetében, amelyre nagy igényt formál a vásárlóközönség, és ezáltal kivételt is képez a narancskrízis helyzetben.
Spanyolország jelenleg a Lane Late-tel áll a porondon, áprilisban azonban megkezdi a Barfield, a Powel és a Chislett Navel szállítását, amelyet május és június végén a Valencia követ majd. Az egyiptomi és török narancs ára nagyjából megegyezik a spanyoléval, így nehéz profitálni a helyzetből. A fagy miatt visszaesett az andalúz kései fajták termésmennyisége. A mostoha időjárás okozta, minőségre gyakorolt negatív hatások miatt a kereskedők és az exportőrök is aggodalmaskodnak – a megfelelő termésellátás biztosítása és az eladások megvalósíthatósága miatt. Az egyiptomi és török narancs kivitele várhatóan május-júniusig húzódik el, jóllehet az idénygyümölcsök megjelenésével a kereslet is csökkenni fog. Egyiptom egyre hevesebb versenytársnak bizonyul, mivel termesztéstechnológiai fejlesztései, a termékminőség és a versenyképes árak lehetővé teszik ezt. A harmadik országbeli termelés évről évre egyre fenyegetőbbé válik, és ez a tény nagy kihívások elé állítja a spanyol termelőket.
Forrás: https://www.freshplaza.com/article/9301884/overview-global-orange-market/