Zöldség-Gyümölcs

Korszerű palántanevelő ház működik Derecskén

KITE Zrt.

Új piaci lehetőségeket és modernizált, környezettudatos palántanevelést ígér a KITE Zrt. Derecskei Kertészeti Telephelyén végzett növényház-korszerűsítés, mely a nagyközönség számára 2019. szeptember 4-én a VIII. Magyar Paprika Napja rendezvényen mutatkozott be. A beruházás előkészületei 2016-ban történtek meg, a tesztüzemre 2019-ben került sor, teljes kihasználtságában pedig 2020-tól működik majd.

A KITE nagyüzemi zöldségtermesztésben a nyolcvanas évek közepén jelent meg. Az akkori igények hívták életre a Derecskei Kertészeti Telephelyet, mely hosszas előkészítő munka után nagy mennyiségben állította elő az elmúlt évtizedekben a minőségi palántákat, elsősorban a szántóföldi termesztésre. A különböző értékesítési vertikumokkal (inputanyag-forgalmazás, gépértékesítés) a felmerülő igények kielégítése okán bővült a portfólió.

A piaci visszajelzések már árulkodtak arról, hogy a termesztéstechnológia felett eljárt az idő, a telep modernizációját több szempont is indokolta. A KITE Zrt. 2015-ben kb. 30, míg 2016-ban 35 millió palántát állított elő 4,8 hektáron 91 palántanevelő sátorban, 3,3 hektár hasznos felületen.

A különálló sátrakban a szélhatás és a nem megfelelő fűtési körülmények miatt nagyon nehéz volt elérni a homogén növényállomány kialakítását. A megemelkedett gázfogyasztás miatt a korai időszakban nem voltak gazdaságosan fűthetők a sátrak a fajlagos nagy hőleadó felület miatt. A szélhatás pedig a nyári időszakban is plusz munkát követelt. A gépesíthető folyamatok száma minimális volt, ezzel összefüggésben pedig aránytalanul nagy a telep kézimunkaigénye. Tehát mind a gazdaságossági mind pedig a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve a telephely átalakítást igényelt.

Minderre a Kertészet korszerűsítése- üveg- és fóliaházak létesítése, energiahatékonyságának növelése geotermikus energia felhasználásának lehetőségével című pályázat keretében került sor, melyben egy nagy légterű, 17050 m2 alapterületű, blokkrendszerű növényház építését célozták meg. Ezzel a korszerűsítéssel magas minőségű, homogén állományú palánták előállítását végezhetik a jövőben. A beruházás a működési költségek érdemi csökkenését eredményezi, elsősorban az energiaköltségek tekintetében, ezzel hozzájárul a tevékenység jövedelmezőségének javításához.

A fóliaház fűtését egy 1600 méter mély, pozitív termálkút adja, melynél a felmelegedése után nincs szükség elektromos energiára a víz felszínre hozásához, vízhőmérséklete pedig 85 °C.
A növényház működtetésével közvetlen energiaköltség nem keletkezik az áramdíjat kivéve, hiszen a termálvizes fűtés a szükséges hőenergia 100%-át biztosítja.

A növényházat nem üveg, hanem egy dupla rétegű, felfújt, ún. diffúz fólia borítja, mely a szigetelő rétegnek köszönhetően megnyújtja a palánta-előállítási szezont és jelentősen csökkenti a fűtési igényt – télen melegebb, nyáron hűvösebb klímát biztosít, mint a hagyományos palántanevelő sátrak. A dupla rétegnek köszönhetően jobb a hőszigetelés, a speciális bordázatnak köszönhetően pedig magasabb a szerkezet terhelhetősége, a fólia által átengedett UV sugárzás hatására pedig a palánták edzettebbek. A diffúz fóliának köszönhetően a szórt fény aránya jelentősen nő, így a fólia megvédi a növényt a nap káros, égető sugaraitól. A fóliaház modern szellőző- és öntözőberendezéssel ellátott, az öntözőrendszer tápoldatozásra is alkalmas. A növényház építésének részét képezte egy energiaernyő, valamint az elektromos- és fűtési rendszer kialakítása is. Előbbi télen a hővisszatartást segíti, nyáron pedig a kelő növényeket védi a túlzott napsugárzástól. Kapcsolódik hozzá egy 1421 m2 nagyságú kiszolgáló sátor is, mely helyet biztosít a tálcatöltésnek, a vetésnek és a csírakamrának is.

A beruházással ki tudják elégíteni a piaci szereplők tápkockás palántagyártás tekintetében felmerülő igényeit, és a határ menti, Romániában tevékenykedő zöldségtermesztőket is meg tudják célozni. Emellett a már meglévő piacukon is erősíthetik a jelenlétünket, hiszen az eddigi 30 millióról 60 millióra emelkedhet az előállított minőségi palánták száma az eddigi holt időszakok kihasználásával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

A KITE Zrt. folyamatosan partnerei rendelkezésére áll

2021. március 11. 03:36

A KITE Zrt. járványügyi helyzetre megalakult Operatív Törzse folyamatosan felülvizsgálja az eddig meghozott intézkedéseket és megteszi a szükséges változtatásokat a további zavartalan működés és partnerkiszolgálás érdekében.

Változott a helyzet a terménypiacon! Mi újság a kukorica és a napraforgó témakörében?

2022. október 4. 12:03

Legújabb podcast beszélgetésünkben újra a terménykereskedelemé a főszerep, hiszen számos olyan változás érintette a piacot legutóbbi megjelenésünk óta, melyet érdemes kivesézni.

Mindent a tavaszi takarmány-előállításról

2021. április 28. 09:40

Mint ahogy azt már megszokhatták a különböző munkaműveletekről szóló videósorozatainkban bemutatjuk az adott témakör minden részletét. Ez alkalommal a tavaszi tömegtakarmány-előállítás került terítékre, aminek minden egyes lépését bemutatjuk Önöknek egy rendhagyó interjúval is kiegészítve.

Sarazás, savazás és drónozás a talajvédelemért

2021. szeptember 24. 11:03

„Olyan, mintha saraznánk, amit minden gyerek imád, nagyon jó” - mondja Dr. Dobos Endre, miközben kezével egy nedves agyaggolyót nyom szét. Valójában ez agyagos vályog.