A hirtelen, Franciaország felől Görögország irányába mozgó hideg légbetörés számos növénykultúrát, többek között olajfákat is károsított, azok legsérülékenyebb fejlődési fázisában - olvasható az oliveoiltimes.com oldalon. Számos olasz termelőt ért váratlanul a szokatlanul hideg időjárás, amely a növényfejlődést virágzási stádium közben érte a különösen meleg tavaszi időjárást követően.
Az első becsléseknek megfelelően az éjszakai fagyok a gyümölcsösökben és zöldségkultúrákban, de különösen az északi régióban, a Po-völgyében elterülő szőlőkben követeltek áldozatokat. A Coldiretti gazdaszövetség elmondása alapján fagykárok jelentkeztek a déli Puglia régióban is. Az olívaligetekben gazdag régióban a hőmérséklet -5 oC-ra csökkent, és a gyümölcsösök (nemcsak az olíva) várható terméshozama vélhetően a „felére csökkent”. A következő hetekben válik láthatóvá az ország déli részén található olajfaligetek károsodásának mértéke is, amelyekben a tavaszi magas hőmérséklet korai virágzást eredményezett.
Az Olasz Gazdák Szövetsége (CIA) szerint Toszkána középső és északi régiói, Emilia Romagna, Veneto és Piedmont súlyosan megsínylette a hőmérsékleti mélyrepülést. Az említett területeken a fagykár a várt termés akár 75%-át is követelheti. A CIA szerint Toszkánában, ahol a hőmérséklet bizonyos területeken -7 oC-ra csökkent, egyes gazdálkodók úgy döntöttek, hogy szénabálákat gyújtanak, hogy a leghidegebb éjszakákon megemeljék a szőlőültetvények hőmérsékletét.
Az Umbriában hirtelen, 27 oC-ról -8 oC-ra zuhanó hőmérséklet bizonyára mély nyomot hagy az olajfaligetek terméshozamában. Ugyanezen a területen a szőlők állapota ad okot nagyobb aggodalomra. A CIA becslése szerint a fagykárok 60% körüli országos hozamcsökkenést fognak eredményezni.
Dino Scanavino, a CIA elnöke elmondta, hogy a kockázatkezelési módszerek innovációjának előremozdítása elengedhetetlen a klímaváltozásból adódó jelenségek megoldásához. „Szükség van továbbá a termés-, állat- és növénybiztosításhoz való hozzájárulás ösztönzésére és növelésére” -tette hozzá.
A hirtelen, nagy mennyiségű csapadék sem szolgálta a helyzet javulását a Po-völgyének régiójában. A márciusi száraz időszak után a viharos, csapadékos időjárás inkább ártott a növényállományoknak. A Coldiretti szerint az extrém időjárási események gyakoriságának folyamatos növekedése több mint 14 milliárd eurós kárt okozott már az olasz mezőgazdaságban.
Forrás:
https://www.oliveoiltimes.com/production/spring-freeze-devastates-crops-in-europe/92072