Zöldség-Gyümölcs

Óvják a magyar gyümölcsfafajtákat

Agrofórum Online

Még a méhektől is óvják azokat a fákat, amelyeket az állami kertészeti szaporítóanyag-előállító telephelyén őriznek, hogy a legjobb minőségű gyümölcsök teremhessenek.

Még a méhektől is óvják azokat a fákat, amelyeket az állami kertészeti szaporítóanyag-előállító telephelyén őriznek, hogy a legjobb minőségű gyümölcsök teremhessenek.

Készül a következő gyümölcsoltvány-értékesítési idényre a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN). Július végén kezdődik a faiskolákban a szemzés, azaz a fák legegyszerűbb szaporítási módszere, amelyhez az érdi Elvira-major törzsültetvénye szolgáltatja a vírusmentes rügyeket. A cég szerint nemzeti érdek a magyar gyümölcsfafajták védelme, a törzsültetvényükön mintegy 290, nemzeti kincset jelentő csonthéjas fát őriznek. Annyira, hogy ezeket a védett fákat még a méhek sem közelíthetik meg. A fák virágait is leszedik, hogy megóvják őket a betegségektől, mert sérülésük beláthatatlan károkhoz vezethet. Egy beteg fa átlagosan 20-40 százalékkal kevesebb gyümölcsöt terem, valamint annak minősége és mérete is elmarad a genetikailag lehetségestől. A vírusokkal megtámadott egyedek ráadásul fogékonyakká válnak további betegségekre, így a fenntartási költségük is megnő.

Az állami tulajdonú társaság mintegy 200 ezer oltványt tervez értékesíteni 2016 őszén és 2017 tavaszán, elsősorban csonthéjasokat: meggyet, cseresznyét, kajszi- és őszibarackot, diót, valamint almát is.
Kasztovszky Zoltán, az MKSZN ügyvezető igazgatója elárulta, folyamatban vannak olyan kísérletek, amelyeknek célja, hogy megbízhatóan jó minőségű oltványokat állítsanak elő akár egy éven belül. A jelenleg két évig tartó eljárás termékei nemcsak Magyarországon, hanem Ázsiában is keresettek, ahol egyre nagyobb az érdeklődés a magyar gyümölcsfajták iránt.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Meg lehet előzni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását?

2023. március 20. 13:36

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meg lehet előzni az őszibarack leveleinek tafrinás levélfodrosodását?

Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást?

2023. február 22. 04:39

Mi okozhat az őszibarack- és a nektarinfák gyümölcsein mézgásodást? Tavaly sok gyümölcsnél tapasztaltuk a jelenséget. Hogyan előzhetnénk meg idén ezt a problémát?

Permetezzünk: most veszélyeztet a tafrinás levélfodrosodás az őszibarackban

2024. április 14. 16:10

Az őszibarack a hazai gyümölcsfajok közül meglehetősen beteg növény, bár kórokozója igazán nincs sok. Ugyanakkor a kórokozók közül néhány, így pl. a tafrinás levélfodrosodás önmagában képes meghatározni nemcsak a termesztés sikerességét, hanem még az állomány létét is gyakorta veszélyeztetheti.

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

2021. június 28. 07:39

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes növényfajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző.