Szakcikkek

A tavaszi fejtrágya differenciált kijuttatása

Agrofórum Online - A képek a szerző felvételei

Az alábbi blogbejegyzésben a tavaszi fejtrágyázás témakörét járom körbe. Elsődleges célom az őszi kalászosok első, második (és ahol van) harmadik fejtrágyájának elhelyezése a precíziós technológiában, de az őszi káposztarepce differenciált tápanyagutánpótlásáról is szót ejtek.

A február végi, március első napjait jellemző időjárás igencsak keresztbe tett az első fejtrágya mihamarabbi kijuttatásának. Szakmai körökben is megoszló véleményeket hallani arról, hogy jelen helyzetben mi a legmegfelelőbb döntés. Ennek megítélését jelen keretekben nem vállalom magamra, ehelyett sorba veszem, hogy milyen elvek mentén juttathatjuk ki a tavaszi fejtrágyát differenciáltan. Értelemszerűen a vegetációnak ebben a fázisában a nitrogén hatóanyag differenciálásáról beszélhetünk.

Őszi kalászosok differenciált tavaszi fejtrágyázása

Az őszi kalászosok, azon belül is az őszi búza tápanyag-gazdálkodásának tervezéséhez a szakirodalom a kijuttatandó nitrogén hatóanyag mennyiségét klasszikusan harmadolva ajánlja kiszórni. Az első harmadot ősszel, a második harmadot tavasszal első fejtrágyaként, a harmadikat pedig tavaszi második fejtrágya formájában.

Attól függően, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, milyen adatokkal bírunk, illetve hogyan építettük fel a precíziós technológiánkat, több féle elv mentén gondolkodhatunk.

1. kép: Szabad szemmel is egyértelműen kirajzolódó talajfolt búzában 2017 őszén

Az első és egyben talán legkomplexebb változat, ha a talajvizsgálati eredményekre alapozottan menedzsment zóna szinten már a vetés előtt a teljes tápanyagutánpótlási technológia meghatározásra kerül. Ennek előnye, hogy akár több hatóanyagot is ki tudunk helyspecifikusan juttatni, illetve növény és talaj tulajdonságokhoz tudjuk igazítani a teljes technológiát. Ez esetben szintén a klasszikus harmadolás menedzsment zóna szinten valósul meg, és tavasszal a leírtak alapján juttatjuk ki előre megtervezve a második és harmadik fejtrágyát.

2. kép: Az őszi búza jól fejlett állapotban ment a télbe, jól látható ezen a januári fotón is

Másik változat, ha nem áll rendelkezésünkre menedzsment zóna szinten talajvizsgálat és kijuttatási terv, viszont rendelkezésünkre áll nitrogénszenzor (pl. próbára kapunk a forgalmazótól), hogy az első tavaszi fejtrágya kiszórása közben elkészítjük a nitrogénellátottsági térképünket, majd a második fejtrágyát az ellátottság függvényében differenciáljuk.

Ennek másik verziója lehet, ha a második fejtrágya kiszórását online, a nitrogénszenzor által mért értékek szerint végezzük, vagyis amit a traktoron mér a szenzor, annak függvényében állítja azonnal a kijuttatandó mennyiséget.

Mindkét esetben a kijuttatandó átlagmennyiséget mi határozzuk meg, a monitor úgy fogja elosztani a beállítások és a mért értékek alapján a kijuttatásra szánt mennyiséget, hogy a táblaátlag az előre beállítottra jöjjön ki.

3. kép; Nitrogénszenzor monitor képe

Harmadik változat, ha nem áll rendelkezésre sem a menedzsment zóna alapú kijuttatási terv, sem nitrogén szenzor, akkor távérzékelési adatokra támaszkodva is lehet differenciálni a kijuttatandó nitrogén mennyiségét. Ekkor műhod által készített kép feldolgozásával NDVI felvétel alapján tudjuk differenciálni a kijuttatandó mennyiséget. Ezt egy alkalmas szolgáltatásként is meg tudjuk rendelni, nagyobb költség, kötöttség nélkül.

Ha a felvázolt három verzió közül eldöntöttük, hogy mit szeretnénk, és mire van lehetőségünk, azt is el kell dönteni, hogy mely elv mentén szeretnénk a differenciálást elvégezni. Az örök filozófiai kérdést fel kell tenni, hogy a gyengébb területre szeretnénk többet tenni, ezáltal a kiegyenlítettségre törekedni, vagy a gyengébbre kevesebbet szeretnénk kijuttatni, ezzel jobban a termőhelyi potenciálhoz igazítani a kijuttatást. Ezt mindenképp a területeink tulajdonságainak figyelembevételével végezzük. Előfordulhat az is, hogy míg az egyik táblán a homogenizáló elvet követjük, másik táblán pont az ellenkezőjét.

Repce differenciált fejtrágyázása

Az őszi káposztarepce fejtrágyázásának időszaka is mostanában van, ennek helyspecifikus kijuttatására is több lehetőség áll rendelkezésre. A kalászosokban felvázolt komplex tervezés erre a kultúrára is igaz lehet, vagyis, hogy menedzsment zóna szinten előre komplex tervet állítunk össze.

4. kép; Repcében ősszel kirajzolódó folt homoktalajon

Az őszi káposztarepce esetében, annak technológiájából adódóan a kalászosoknál bemutatott változatokon felül lehetőség nyílik plusz egy változatra. Az őszi regulátorozáskor a traktorra szerelt nitrogénszenzor elkészíti a nitrogénellátottsági térképet, majd az első tavaszi fejtrágyát ez alapján juttatjuk ki differenciáltan. Ezt a változatot bemutató képek:

5. kép: Őszi regulátorozáskor készített nitrogénellátottsági térkép

6. kép: Kijuttatási terv az előző térkép alapján

7. kép: Kijuttatott „ténytérkép” a monitoron

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

A John Deere új S7 kombájnjai új szintet jelentenek az automatizált betakarításban és termelékenységben

2024. március 10. 16:10

Az S7-es kombájnt úgy tervezték, hogy a legújabb John Deere motorokkal nagyobb hatékonyságot, a fejlett betakarítási automatizálással pedig nagyobb termelékenységet biztosítson.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.

Precíziós öntözéstől a sorpermetezésig - Így spórolnak meg milliókat a Lipták Farmon

2019. február 21. 13:03

A Lipták Farmon évente több millió forintot spórolnak meg, a precíziós gazdálkodáshoz vásárolt gépek így nagyjából négy év alatt megtérülnek.

Gépészet Videó