Néhány napos szünetekkel május első felében az átlagosat meghaladó eső esett. Az ország középső és nyugati felében ez a mennyiség meghaladta a 80 millimétert. Kevés a napsütés, fáznak a napraforgó és a kukorica kultúrák, emiatt vontatott a fejlődésük. A hűvös talaj miatt akadozik a tápanyagfelvétel, sápadt az egész növény. Ha melegebb idő jönne, robbanásszerű lenne növekedésük.
A kalászoló őszi búza táblákon járványveszélyes a növényvédelmi helyzet a kalászfuzáriózis és a vörösrozsda fertőzés számára kedvező idő miatt. A kalászfuzáriózis éppen azért veszélyes, mert a növények a legfogékonyabb fenológiai stádiumban vannak. Most a kórokozó közvetlenül a kalászkában levő magkezdeményeket támadja meg, aminek következtében azok elhalnak. A fertőzés következménye most még nem látszik, de a preventív védekezés feltétlenül kifizetődő beavatkozás lehet. A jó időzítés mellett igen fontos a kalászok minél tökéletesebb permetlé borítottságának a biztosítása. Nem a magas permetlé mennyiség a fontos, hanem a kalász minden oldalról való lepermetezése. Erre jelenleg a kettős lapossugarú szórófejek használata a legjobb megoldás. Ha az időjárás a továbbiakban is hasonlóan nedves, csapadékos maradna, el kell gondolkodni az ismételt védekezésen, mert a növények a viaszérés állapotig érzékenyek a kalászfuzáriózis fertőzésre.
A másik komoly veszélyt jelentő kórokozó, a vörösrozsda. Megjelenése már várható volt, ezért az ellene való védekezés megoldható a kalászvédelemmel együttesen. Most még az átlagosnál hűvösebb időben terjedése nem gyors, de az idő melegedésével ez a folyamat fel fog gyorsulni. Időbeni védekezéssel megelőzhetjük a felső lombemeletek és a zászlós levél fertőzésének kialakulását, ami azért fontos, mert elsősorban ezek a levelek vesznek részt a leendő termés táplálásában. A várhatóan szerényebb idei termés mennyisége szempontjából érdemes mindent megtenni az asszimiláló lombfelület védelme érdekében. A kalászfuzáriózis és a vörösrozsda fertőzés veszélye mellett nem elhanyagolandó a többi kórokozó elleni védelem sem. A gabonalisztharmat és a levélfoltosság betegségek, valamint a szeptóriás levél- és kalászfertőzés kórokozói számára is kedvezően alakulnak a további fertőzés feltételei. Korábban jelentek meg a növényeken, ezért könnyebben el is hatalmasodhatnak, kellő védelem híján, bár, ha védekezünk a kalászfuzáriózis és a vörösrozsda ellen, a kijuttatott fungicidek egyúttal megoldják ezt a problémát is.
A repce becőfejlődésének igen kedvező a jelenlegi időjárás. Sokat segíthet a termés alakulásában a magasabb ezer szemtömeg esélye. Fontos a becők és a magvak védelme, elsősorban a szürkerothadás, a fómás és az alternáriás fertőzés megakadályozása érdekében. Ha vannak sebzések a becőkön, még a repcebecő gubacsszúnyog kártételével is kell számolni.
Preventíven védekezzünk a burgonyavész és a cukorrépa cerkospórás levélfoltossága ellen, mert a sorok záródása előtt hatékonyabban tehetjük meg ezt. Támad a burgonyabogár és néhány bagolylepke faj hernyója is, ezért fontos a rendszeres szántóföldi szemle, a veszélyességi küszöbérték meghatározásához.