Növényvédelmi előrejelzés

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

Agrofórum Online

A decemberi és januári tavasziasan enyhe tél után nagy a termelők dilemmája, hogy a februári hirtelen jött szibériai hideg vajon okoz-e kárt a szántóföldi és kertészeti növénykultúrákban.

A dilemma valóságát jól jelzi, hogy sok növény már túljutott mélynyugalmi állapotán, és az enyhe február eleji napokon a tavaszt érezve életre kelt. Kérdés, hogy a jelenlegi fagyos idő, amely éjszakánként -15, -20 oC alá is csökken, mekkora károkat fog okozni. Ezt majd csak később fogjuk megtudni.

Elmaradhatatlan eszköz a fejtrágyázás

A kártevők és betegségek – mint azt már máskor is észrevettük – nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni. A növények jó kondíciója segíthet a károk sikeres elhárításában, ezért a tél végi, kora tavaszi okszerű fejtrágyázás elvégzése elmaradhatatlan eszköz a növénytermesztő gazdák kezében.

A helyes gazdálkodási gyakorlat csak hó- és fagymentes talajra engedi meg a fejtrágyák kijuttatását, a minél kisebb veszteségek elkerülése érdekében. A gazda döntése, hogy egy vagy több részletben szórja ki a fejtrágyát, a lényeg az, hogy a növény számára mindenkor elegendő felvehető tápanyag álljon rendelkezésre. A növekedés kezdeti szakaszában meredeken emelkedik a tápanyagigény, ezért a lehető legkorábbi időpontban juttassuk ki a készítményeket. Legyen az szilárd műtrágyát vagy folyékony tápanyagot kijuttató eszköz, jó munkát csak alaposan kijavított munkagépekkel tudunk végezni.

A metszés szünetel, fel kell készülni a lemosó permetezésre

Sok gazdaságban már az enyhébb napokon megkezdték a gyümölcsfák és a szőlő metszését. Ezt most a fagyos nappalok miatt fel kellett függeszteni. Még nem tudni, hogy a hideg mekkora kárt okoz a rügyekben, ezért a fagyok elmúltával érdemes rügyvizsgálatot végezni a fákon. Különösen ott fontos ez, ahol már a rügyek életjeleket mutatnak.

Hideg napokon a metszés helyett tisztogassuk meg a fákat a kártevők, a kórokozók szaporító képleteitől, mert ezzel az agrotechnikai művelettel sokat tehetünk a télvégi lemosó permetezés sikerességéért. A fák átvizsgálása során eldönthetjük, hogy milyen lemosó készítmény fogunk használni, attól függően, betegségekkel vagy kártevőkkel fertőzött a fa.

Monília, varasodás, levélfoltosság betegségek ellen a legjobb hatékonyságúak a réztartalmú, lisztharmat ellen a kéntartalmú, míg pajzstetvek, atkatojások, vértetű fertőzés esetén olajos lemosó készítmények a hatásosak. Vegyes fertőzés esetén használjunk inkább olajos-rezes-kénes lemosó szereket. Fontos, hogy bőséges lémennyiséggel, lemosásszerűen permetezzünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

Tavaszi kártevők a gyümölcsösökben

2023. május 17. 05:38

Némiképp nehezíti a tavaszi, virágzás időszaka közelében fellépő kártevők elleni védekezést, hogy a virágzás környéki időszak esetében a kémiai növényvédelem során mindenképpen ügyelni kell arra, hogy a beporzó szervezeteket semmilyen módon ne károsítsuk.