11℃ 5℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Növényvédelmi előrejelzés

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

Agrofórum Online

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.

Az elmúlt héten tipikus áprilisi időjárásnak lehettünk tanúi. Hűvös és meleg napok váltogatták egymást, szerencsére fagy nem volt. A szárazság a kisebb esők hatására továbbra sem enyhült.

A csonthéjasok virág- és hajtásfertőző moníliája a hűvös és kissé csapadékos időjárás miatt továbbra is veszélyezteti az ebbe a fajkörbe tartozó növényeket. Alattomos betegség ez, mert a bibén és virágszirmokon keresztül betegíti meg a növényeket, de a virágzás elmúltával sem múlik el a fertőzés veszély. Hatékonyan triazol hatóanyagú készítményekkel óvhatjuk meg növényeinket. Rezisztencia törésre érdemes kontakt készítményekkel kombináltan kezelni a fákat.

A hűvös idő ellenére nagy tömegben rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár. Gyümölcsfáinkon és erdészeti területeken a bogarak lombrágásukkal veszélyeztetik a fákat, lerakott tojásaikkal a későbbiekben a pajorok okoznak nagyon komoly károkat. Lárvájuk, a pajor az elrágott gyökerekkel akár több éves gyümölcsfákat is képes elpusztítani, ezért szántóföldtől a házi kertig minden növény veszélyben van. Egyszerűbb a bogarak ellen védekezni, mint a pajorok ellen.

A NÉBIH felhívásaiban az almatermésű növények baktériumos tűzelhalás fertőzés veszélyére figyelmeztet, amennyiben esős idő alakul ki, és az felmelegedéssel párosul. Figyeljünk a növényorvosok felhívásaira, és védekezzünk a kórokozó ellen réztartalmú készítmények valamelyikével, a növények rézérzékenységének figyelembe vételével.

This image is from the NatureGate website, www.naturegate.net. © Image copyright: Per-Olof Wickman, Sweden, 2008

Vadon növekvő és kertekben ültetett galagonya bokrokon galagonyalepke hernyók kártételét figyelték meg. Ilyen számban ritkán jelentkezik a kártevő, ha szükséges kertünkben védekezzünk. Az idén a szokásosnál több a ribiszke hajtászsugorító levéltetű károsítása. Az enyhe tél miatt feltehetően könnyebben telelt át, ezért nagyobb a szívogatással károsodott hajtáscsúcs.

Védekezés nélkül leáll a hajtások növekedése, a levelek hólyagosodnak és bepirosodnak a tetvek szívogatásától. Virágzó ribiszkén csak méhkímélő készítményekkel védekezhetünk.

A virágzó alma, körte és birs fákon megjelentek a bundásbogarak. Tönkreteszik a fák virágait, mert megrágják a bibét és a pollenszálakat, ugyanis ezekkel táplálkozik. Vegyszeres védekezés helyett házi kertben inkább fogjuk össze a repülő bogarakat sárga tálas csapdákkal, melyeket kissé távolabb helyezzünk el virágzó gyümölcsfáinktól.

A szamóca most még egészséges lombozatát védjük meg a mikoszferellás levélfoltosság és a lisztharmat fertőzéstől, melyek az idős, tavalyi levelekről fertőződhetnek meg. Mivel a szamóca is virágzik, óvjuk a megporzó rovarokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.

Az alma felvásárlási áránál is szabályozott piaci viszonyok kellenének

2019. január 30. 05:17

A javaslat értelmében minden, a feldolgozóüzemekbe beszállított almára írásbeli szerződést kellene kötni és a feldolgozóknak augusztus 1-ig a feldolgozandó mennyiség legalább 60 százalékára kell ilyen kontraktusokkal rendelkezniük.

Mi okozhatja az almafán rozsdabarna, zárva maradó virágbimbók megjelenését?

2019. április 27. 04:38

K. György kérdése: Almafáim virágai között találtam rozsdabarna színű virágbimbókat, amik nem nyíltak ki. Mi okozhatta ezt? Mikor kell védekezni ellene?

Mit csináljunk a földre hulló, éretlen almákkal?

2024. július 26. 09:10

Néha érdemes eltávolítani a gyümölcsök egy részét, ha egy ág különösen nagy terhelésnek van kitéve.