Növényvédelmi előrejelzés

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

Agrofórum Online

A száraz január és február után március első hetében bőséges csapadékkal kárpótolta a gazdákat a természet. A csapadék miatt csökkent ugyan a nappali átlaghőmérséklet, de éjszakánként nem fagyott. Az esős periódus elmúltával kiderült az ég, a nappali hőmérséklet 10 Celsius fok körül alakul, viszont a felhőmentes éjszakák miatt néhány fok fagy várható.

A gyümölcstermő növények közül márciusra a mandula teljesen virágba borult, a kajszi piros bimbós állapotban várja a melegebb időt, már csak napok kérdése a virágzás kezdete. A többi csonthéjas és almatermésű növény is a rügyfakadás stádiumában van, sőt a bogyósok már több levelet is hoztak.

Kajszi korai piros bimbós állapota

Növényvédelmi szempontból most a mandula és a kajszi, valamint az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat. A csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány. A kórokozó a virágzás stádiumában a bibéken és a virágszirmokon, valamint a csészeleveleken keresztül fertőzi meg a csonthéjas növényeket, most aktuálisan a mandulát és a kajszit, utána pedig a többi csonthéjast. A befurakodó kórokozó először a virágok hervadásos elhalását, elbarnulását idézi elő, később pedig vesszők, ágak, ágrészek elhalását okozza.

Kajszi hajtásmonília

A télvégi rezes lemosó permetezés, majd a lombosodás előtti kontakt kezelések jó alapot adnak a betegség leküzdésére, de virágzáskor és utána csak a felszívódó készítmények valamelyikével végzett permetezések adnak megnyugtató védelmet. A virágzás kezdetén, fővirágzásban és sziromhulláskor kijuttatott felszívódó fungicidekkel, tehát több alkalommal végzett permetezéssel háríthatjuk el a fertőzést. Az egyes fajták érzékenysége között igen nagy különbségek lehetnek, így ezt a növényvédelmi tervek készítése során érdemes figyelembe venni. A korábbi évek tapasztalata alapján felhívom a figyelmet arra, hogy egyre gyakrabban jelentkezik a kórokozó tünete későn, jóval a virágzás után, az intenzív hajtásnövekedés időszakában, tehát a virágzási perióduson túl is indokolt a védekezés, különösen, ha csapadékos az időjárás, ami kedvező a fertőzés folyamatának.

A mostani, mérsékelten meleg továbbra is kedvező az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzés számára. Az őszibarackfák rügyei közvetlenül fakadás előtti állapotban vannak, fertőzésre fokozottan érzékenyek. A fogékony stádium csak a tartós meleg megérkeztével múlik majd el. Addig is védjük a fákat rózsaszín bimbós állapotig valamelyik réz tartalmú gombaölő készítménnyel, utána pedig más kontakt szerrel, levélfakadástól pedig felszívódó fungicidekkel. Fontos, hogy megfelelő keménységű vízzel készítsük a permetlevet, használjunk vízlágyítót és tapadást elősegítő adalékanyagokat.

Körtelevélbolha

A körtelevélbolhák imágó alakban telelnek át, a napokban várható megjelenésük. A körte levélfakadása minden fajtán megindult, így a tojásrakás feltételei adottak. Figyeljük a kártevő megjelenését, és lehetőleg még peterakás előtt kezdjük meg a védekezést!

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A gyomrezisztencia helyzete a világban

2018. szeptember 27. 11:10

A szerzők a párizsi gyomrezisztencia konferencián jártak, az ott látottakról, hallottakról számolnak be. Az előadások a rezisztens gyomfajokról, az általuk okozott károkról, a megelőzés lehetőségeiről szóltak és bemutatták a legújabb diagnosztikai módszereket.

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

2023. május 4. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Újdonságok, aktualitások a növényvédelem területén – XIII. Növényorvos Nap Gödöllőn

2018. november 27. 10:02

A Szent István Egyetem Gödöllői Campusának aulája adott otthont november 14-én a XIII. Növényorvos Napnak. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) és a SZIE Gödöllői Campusának meghívására a rendezvényre érkezők száma meghaladta a nyolcszázat.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.