Július első dekádja végén hőségnapokkal köszöntött be a nyár. A hőmérséklet éjszakánként sem csökken 20 Celsius-fok alá, nappal pedig a hőmérő rendszeresen 30 fok fölé kúszik. A perzselő napsütés felgyorsította a kalászos gabonák érését, az árpa után már a búza és az őszi káposztarepce betakarítása folyik. A napraforgó virágzása és a kukorica címerhányása megkezdődött. A hőségnapok a betegségek terjedését jelenleg gátolják, a kártevők szaporodására viszont kedvező feltételeket teremt.
A kukorica állományokba kihelyezett kukoricamoly és gyapottok bagolylepke feromonos csapdák jelenleg változó, de általában gyér egyedszámban fogják a lepkéket. A korábbi rajzásból kikelt kukoricamoly hernyók lárvafejlettsége sokszínű, de a hernyórágás szabadszemmel is jól kivehető károkat okoz. Megkezdődött az amerikai kukoricabogár imágók rajzása a monokultúrás területeken, a meleg idő kedvez a bogarak mozgásához, a csapdák szép számmal fogják őket, ráadásul a vetésfehérítő bogarak még most is intenzíven vándorolva keresik a telelőhelyet. A kukoricabogár és a kukoricamoly elleni védekezés nagy figyelmet követel, mert a méhek intenzíven látogatják a kukoricát is víz és nektár után kutatva, sok esetben éjszakára sem térnek vissza a kaptárba. Ugyanez a helyzet a napraforgó esetében is, a virágzó növény rendkívül vonzó a mézelő méhek és a többi megporzó rovar számára.
A jelenlegi hőség nem kedvez a napraforgó levél-, szár- és tányérbetegségek számára, csupán az alsó levelek csekély alternáriás fertőzöttsége figyelmeztet arra, hogy egy hűvösebb és csapadékosabb periódus esetében más kórokozókkal együtt veszélyesebb mértékű fertőzési nyomás is bekövetkezhet. Alacsonynak mondható a levéltetű és a poloska fertőzöttség is, a levélnyélen és a tányérokon kevés a poloskák okozta szúrásnyom és epidermisz felrepedés.
A burgonya állományok fertőzöttsége levéltetűvel és burgonyabogárral általában alacsony, de gócszerűen bárhol előfordulhat magasabb létszámú kártevő együttes. Általános, de különösebben nem kiemelkedő a betegségek előfordulása, főként az idősebb levelek alternáriás megbetegedése, illetve öntözött körülmények között a burgonyavész bármikor felütheti a fejét, tehát elkerülhetetlen a rendszeres táblaszintű növényvédelmi ellenőrzés.
A kalászos gabonák és a repce betakarítása után fontos feladat a tarlók sekély hántása, egyrészt a maradványok részleges bedolgozása, az elszóródott magvak kelésének felgyorsítása érdekében. Most ideális a nehezen irtható gyomnövények (aprószulák, mezei acat, selyemkóró) elleni kémiai védekezés végrehajtása, amivel elősegítjük a vetésváltásban következő növények gyomirtását. Az árvakelés rendszeres ápolása csökkenti a kártevők és betegségek életciklusának fenntartását, a talaj tarlómaradványai pedig jótékonyan csökkentik a talajfelszín kiszáradását.