A permetezőgépekkel kapcsolatos hírekben meghatározóak a kémiai növényvédelem kiváltására alkalmas módszerek, eszközök. Ugyanakkor a mezőgépgyártók javaslataiban nagy számban találhatók új, vagy továbbfejlesztett ötletek, megoldások a kijuttatás pontosságának növelésére.
A mechanikai sorközművelés és a sorok sávos permetezésének kombinációja jó példa a növényvédőszer-takarékossággal megvalósítható hatékony növényvédelemre. A fejlesztési előrejelzések a jobb szenzorok, kijuttatási térképek, új fúvóka technológiák alkalmazásával létrehozható permetezési eljárásokról szólnak, amelyekkel a növényvédelem sokkal hatékonyabb és fenntartható eljárás lesz. A nagyobb teljesítményű, elektronizált szántóföldi permetezőgépek, amelyek folyékony műtrágya kijuttatására alkalmas adapterekkel is kiegészíthetők, további lehetőséget ajánlanak a felhasználóknak. Mindezeket a megoldásokat reprezentáló növényvédő gépek sokasága volt látható az Agritechnica kiállításon.
Növényvédelmi gépek fejlesztési lehetőségei
A farmok méretének folyamatos növekedése miatt a permetezőgépek teljesítményének növelése elsődleges szempont. A megvalósítás első lépése a permetlétartályok méretének növelése. A 10.000 litert meghaladó méretek ma már nem ritkák a vontatott gépeknél sem, az önjáró permetezőgépekről nem is beszélve. Ezeknél a méreteknél azonban fokozott jelentőséggel bír a tartály feltöltésének logisztikája, kezdve a növényvédő szer zárt technológiájú kezelésétől, a farmon kialakított keverő állomásig és a vízutánpótlás biztosításáig.
A különleges időjárási feltételek következtében változó talajállapot miatt megnövekedett a könnyű permetezőgépek iránti igény, amelyek ilyenkor is képesek a szántóföldön dolgozni. A gyakorlat számára szükséges gyorsabb és szélesebb gépek viszont olyan traktorokat igényelnek, amelyek tengelyterhelhetősége megfelelő, különösen a mellső tengelyeké, amelyek a front tartályok terhelését felveszik. A permetezőgépek keretszerkezetének stabilitása szintén meghatározó a megfelelő gép kiválasztásánál. Az egyenletes kijuttatás ezen feltételein túl figyelembe kell venni az alkalmazható munkasebesség limitáló hatását is.
Intelligens növényvédelmi technológiák
A trendek közül van egy, amelynek jelentősége folyamatosan növekszik és megtalálható az összes permetezési rendszernél. Az elektronika igen fontos tényező lett az előrejelzéstől kezdve a működés felügyeletéig. Mindenek előtt ismerni kell a szántóföldi állapotokat. A közelmúlt fejlesztési feladata a szükséges műveletek valós-idejű megoldása volt. Napjainkban viszont a kijuttatási térképek készítése került előtérbe, amelyek megvalósítására a drónok használata ad lehetőséget. Ezekkel a módszerekkel lehetővé válik a kezelendő terület egzakt meghatározása, amelyet a permetlé mennyiségének és összetételének pontos beállítása követ. Ezekre a feladatokra szenzorrendszereket használnak. A permetezés pontosságának növelésére jól használhatók a szekció-szabályzós keretrendszerek, amelyeken a szórófejek/szórófej csoportok a kijuttatási térkép alapján ki-, illetve bekapcsolhatók (akár 8-10% növényvédő szer is megtakarítható). Természetesen ezek a komplex rendszerek a gépek árát lényegesen megnövelik.
Az elektronikai berendezések és permetező modulok sokasága áll rendelkezésre, a farmerek viszont felhasználóbarát, komplett megoldásokat szeretnének. Ezért a gyártók olyan intuitív döntés-támogatási rendszerek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek célirányos, programozott precíz permetezést valósítanak meg.
Környezetkímélő megoldások
A kultivátoros növényvédelmi törekvések eredményei nagy számban voltak láthatók a kiállításon. A növényvédő szer csökkentésre (akár 40-60%) alkalmas kombinált megoldások közül a sorközi kultivátorozás és sorpermetezés volt a meghatározó. Ezek a módszerek lehetővé teszik a farmerek számára a növényvédő szer jelentős megtakarítását, a hatékonyság csökkentése nélkül. Azok, akik nem tudnak teljes mértékben eltekinteni a kémiai növényvédelemtől, az innovatív szabályzású kultivátorokkal képesek elérni a kívánt eredményt.
Szórófej-fejlesztések
Virtuálisan miden gyártó ajánlatában megtalálhatók azok a szórófejtípusok, amelyek rendelkeznek JKI (Julius Kühn-Institut – Germany’s Federal Research Centre for Cultivated Plants) elismeréssel és csöpögésmentes permetezést tesznek lehetővé. Az ajánlatok kitérnek a víz felhasználás csökkentési és a munkasebesség növelési lehetőségekre is. A legfontosabb elvárás az, hogy annyi vizet kell felhasználni, amennyi a szükséges mennyiségű aktív hatóanyag növényi állományba juttatásához kell. Repcénél ehhez legjobbak a belógó száras rendszerek, amelyek a lomb alá juttatják a szert.
Ismét megjelentek a pulzáló rendszerű szórófejek (PWM), amelyek 20-100 Hz frekvenciával megfelelő eredményt adnak. További újdonságot és jövőbeni lehetőséget jelentenek a fordulás-kompenzációs és foltpermetező megoldások, amelyek a kijuttatandó mennyiség szabályozására alkalmasak. A robot fejlesztések célpontjai között szintén megtalálhatók a mechanikai, illetve kémiai növényvédelem hatékonyságának növelésére alkalmas eszközök.
Végül is ezek a technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.
Forrás: Harald Kramer, North Rhine-Westphalia Chamber of Agriculture (Crop Protection Service), gyártói sajtótájékoztatók.