Házikert

Neveljen héricset!

Agrofórum Online

A hérics (Adonis) a természetben rendkívül ritkán fordul elő, de ha van elegendő helye, a saját kertjében is termesztheti ezt a gyönyörű virágot.

A hérics (Adonis), más néven Adonisz virág vagy fácánszem, minden évszakban más-más fajjal jelenik meg. A tavaszi hérics virágai az év elején nyílnak, ezt követik a különböző nyári fajok, amíg az évszakot az őszi hérics virágzása zárja. Miként ültessen héricset, melyek a legfontosabb teendők a gondozása során, és vajon mérgező-e ez a szépséges növény? Cikkünkből kiderül!

Hérics: a növény virága, eredete és jellemzői

A növény tudományos neve a régmúltba nyúlik vissza: a legenda szerint a görög mitológiából ismert Adonisz halálakor, a testéből a földre hulló vércseppekből nőttek ki ezek a vérvörös virágok. Ez a mítosz természetesen a Hérics nemzetségbe tartozó lángvörös virágú fajtákra utal. Ilyen például a lángszínű hérics (Adonis flammea) és nyári hérics (Adonis aestivalis).

A hérics virágai 2-7 cm közötti nagyságúak, és lángvörös, sárga vagy akár fehér színűek is lehetnek. A hérics virágait elsősorban rovarok porozzák be, de annak ellenére, hogy azok csak virágport és nem energiadús nektárt termelnek, a vadméhek, illetve a bogarak is szívesen látogatják őket, ezzel biztosítva a növények szaporodását.

A hérics elnevezéséhez legenda kötődik

A hérics virágzási ideje fajonként változik, ez gyakran a növények nevéből is kiderül. A tavaszi hérics április-május között virágzik, míg az őszi hérics virága késő nyártól szeptemberig virít.

Sok faj levelei finoman szeldeltek, és már-már puha tűlevelekre emlékeztetnek. Ezek a lágyszárú növények általában alacsony növésűek, csak a virágok érik el az 50 cm-es magasságot. A mélyen gyökerező növénynek sok helyre van szüksége a talajban. A hérics fajtól függően lehet egynyári vagy évelő. Ez azt jelenti, hogy egyes fajták ősszel elpusztulnak, és csak a magjaik élik túl a telet, míg mások rizómát képeznek a túlélés érdekében, és tavasszal újra kihajtanak.

Megjegyzés: Annak ellenére, hogy a Hérics hazánkban őshonos, mára rendkívül ritkává vált, és populációja rohamosan csökken. Ennek eredményeképpen a hérics ma már védett növénynek számít Magyarországon, így bárhol is találkozunk vele, tilos leszedni vagy kiásni.

A legszebb Hérics fajok

A héricsnek körülbelül 30-35 különböző faja létezik. Ezek sok szempontból különböznek egymástól, beleértve a virágokat, a virágzás idejét és a helyigényt. Az alábbiakban a legkülönlegesebb virágot hozó fajtákat válogattuk össze:

  • Tavaszi hérics (Adonis vernalis)
    A tavaszi hérics (Adonis vernalis) áprilistól kezdődően napsárga, akár 8 cm nagyságú virágaival örvendeztet meg minket. Ez az évelő növény nyáron elhal, és csak a következő tavasszal hajt ki újra. A tavaszi hérics a száraz vagy friss, jó vízelvezetésű, meszes talajt kedveli, és sziklakertekben, valamint természetes élőhelyeken érzi jól magát.
  • Nyári hérics (Adonis aestivalis)
    A nyári hérics (Adonis aestivalis) vérvörös virágai sötét közepűek, a levelei pedig tollszerűek, zöldek. Májustól júniusig virágzik. A nyári hérics egynyári növény, ezért minden évben újra kell vetni. A napos, meszes, jó vízelvezetésű és inkább száraz talajt kedveli.
  • Őszi hérics (Adonis annua)
    Az őszi hérics (Adonis annua), szintén egynyári növény, és legfeljebb 40 cm magasra nő. Augusztustól szeptemberig megmutatja apró, mély skarlátvörös virágait, amelyek kb. 2,5 cm nagyságúra nőnek. Helyigénye hasonló a nyári héricséhez.
  • Hibrid hérics (Adonis amurensis)
    Ez a növény két faj hibridje, ezért nem tud magvetéssel terjeszkedni. A többi fajtával ellentétben ez a hibrid napos és félárnyékos területeken, friss, semleges vagy savanyú talajon egyaránt jól fejlődik. Az Adonis amurensis évelő növény, amely nagyon korán, néha már január végén virágzik. Virágai napsárgák.

A hérics ültetése: talaj és termőhely

A hérics helyigénye fajonként némileg eltér. Sokuk számára azonban a napos, meszes, nyáron száraz és humuszban gazdag hely az ideális. Ha konténerben vagy cserépben vásárolt hérics növényt, a legjobb időpont az ültetésre a tavasz. Ez esetben alábbiak szerint járjon el:

  • Lazítsa fel a talajt, és távolítsa el a gyomokat, hogy előkészítse a virágágyást. Agyagos talaj esetén a legjobb, ha némi homokot kever a földbe, hogy az jobban átjárhatóvá (jobb vízáteresztő tulajdonságúvá) váljon. Törekedjen arra, hogy a talaj körülbelül 30%-a homokból és apró kavicsokból álljon.
  • Ásson ültetőgödröket egymástól körülbelül 30 cm távolságra. A lyukaknak valamivel szélesebbnek és mélyebbnek kell lenniük, mint a cserép, amelyben a héricset vásárolta.
  • Helyezze a növényt az előkészített lyukba, és töltse fel a talaj szintjéig szubsztrátummal.
  • Határozottan nyomkodja meg a földet a növény körül, és alaposan öntözze meg.
  • A hérics elültetését követő első hónapban ne hagyja, hogy a talaj kiszáradjon.
  • Lehetőség van a hérics magok elvetésére is. Bár tavaszig nem csíráznak ki, a legjobb időpont az ültetésre az ősz, szeptember-október. Ez annak köszönhető, hogy a magok tárolása nagymértékben csökkenti a csírázóképességüket, és csak akkor csíráznak ki, ha hideg hőmérsékletnek vannak kitéve.
  • Távolítson el minden gyomot, és lazítsa meg a talajt kerti villával, hogy megfelelő magágyat készítsen. Ha a talaj túlságosan agyagos, adjon hozzá annyi homokot, amennyi képes egy kicsit fellazítani azt.
  • A magokat vagy szórja szét széles körben az ágyásban, vagy vetheti sorokba is, egymástól kb. 20 cm távolságra. A vetés mélysége legfeljebb 1 cm legyen.
  • Ősszel és télen ne várjon változást, mert a magok csak tavasszal csíráznak ki. A havas talaj a legjobb feltételeket biztosítja a hérics számára. Ezáltal az alatta lévő hőmérséklet az optimális -4 °C és 0 °C közötti tartományban marad, ugyanakkor a hóréteg megakadályozza a talaj kiszáradását. Hasonló eredményt érhetünk el egy mulcsréteggel is.
  • Ügyeljen arra, hogy a talaj tavasszal, a csírázás előtt és után ne száradjon ki.
  • Miután a palánták már néhány centiméter magasra nőttek, ültesse el őket 25-30 cm távolságra egymástól.
  • Tanács: Legyen türelmes. Két-három évig is eltarthat, amíg az első virágok megjelennek a tavaszi héricsen.

A hérics gondozása: a legfontosabb intézkedések

Bár a hérics a helyet illetően nagyigényű, ha egyszer már megtelepedett, nagyon kevés gondozást igényel. Száraz időszakokban időnként öntözze meg a fiatal növényeket. Amint az évelő fajok meghonosodtak, mély, elágazó gyökérzetüknek köszönhetően már nincs szükségük öntözésre. A növénynek metszésre sincs szüksége. A hérics azonban nem szereti a konkurenciát, ezért ügyeljen arra, hogy a közvetlen közelében ne szaporodjanak el olyan konkurens növények, amelyek beárnyékolhatják.

Figyelem! A hériccsel való foglalkozás közben mindig viseljen kesztyűt. A növények bőrrel való érintkezése kiütéseket és ehhez hasonló bőrirritációkat okozhatnak.

A hérics felépítése (fotó: pixabay)

Ezek a gyönyörű virágzó növények általában nem igényelnek trágyázást, de az egészségüket és növekedésüket időnként támogathatja egy kis trágyával. A trágyázás legjobb időpontja mindig az adott fajtól függ. A korán virágzó hérics fajták esetében ezt az év elején, februárban vagy márciusban kell elvégezni. Az év későbbi szakaszában virágzó fajok esetében elegendő a trágyázást a növekedés kezdetén elvégezni. Alternatív megoldásként használjon trágyaként komposztot.

A hérics a legtöbb betegségre és kártevőre nem fogékony. Csak a csigák kedvelik ezeket a növényeket, amelyek egyébként más állatok számára mérgezőek. Ezért különösen a hosszabb, csapadékos időjárás idején legyünk óvatosak, és szükség esetén állítsunk fel csigacsapdákat.

Áttelelő hérics fajok

Az évelő hérics fajok jól viselik a téli fagyokat, akár -40 °C-os hőmérsékletet is kibírnak. Ez azt jelenti, hogy a növényeket egész évben gond nélkül a talajban hagyhatja.

Szaporítás

Ezt a növényt köztudottan nehéz szaporítani. Mivel a legtöbb faj nem tűri jól az osztást, a legjobb, ha magról szaporítja őket. Ez azonban azért lehet nehéz, mert a hérics-magvak csírázási aránya rendkívül alacsony, és a palántáknak is sok időbe telik, amíg meghonosodnak. A saját termesztésű hérics-magok elvetésével mégis megpróbálkozhat, ha néhány részletre odafigyel. A hérics fajoktól függően a termések különböző időpontokban érnek be. Tartsa szemmel a növényeit, és akkor gyűjtse be a terméseiket, amikor azok már barnák és szárazak. Viseljen kesztyűt, miközben ezzel foglalkozik.

Távolítsa el a magokat a termésből és a vetésig tárolja őket hűvös, sötét és száraz helyen.
A magokat ősszel vagy tavasszal vetheti el.

A hérics mérgező?

A hérics erősen mérgező növény. Egyes részei szívglikozidokat tartalmaznak, amelyek mérgezési tüneteket, például hányingert, hányást, görcsöket és hasmenést okozhatnak. Már kis mennyiség elfogyasztása is súlyos következményekkel járhat, és a puszta bőrrel való érintkezés is gyakran okoz kiütéseket. A hérics számos állatra, köztük kutyákra, lovakra és macskákra is mérgező. Mindezek ellenére a egyes összetevői komoly szolgálatot tesznek a gyógyszergyártás különböző területein.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Mitől foltosodik a tűztövis?

2019. május 27. 10:21

J. Réka kérdése: Tavaly ültetett tűztövis bokraimon vöröses színű lapos, de kiemelkedő foltok jelentek meg. Mik ezek?

Miért száradnak el az orchidea levelei és a szára is?

2023. november 14. 04:36

Orchideám levelei furcsák, elszáradtak, a szárai is. Virágok nem nőnek rajta. Letisztítottam a leveleit is, mert nagyon porosak voltak. Mi ez a betegség? Hogy tudom megmenteni? Locsolom rendszeresen, évek óta van orchideám, nem volt ilyen gondom soha ezelőtt.

Miért lankadnak le a szobai futóka levelei?

2023. január 22. 04:36

Nemrég elkezdett lankadni a szobai futóka néhány levele, melyből már pár le is hullott. Mit tehetnék a jelenség ellen?

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?