Növényvédelem

A fuzáriózis még mindig fenyegeti a gabonákat

Agrofórum Online

Az őszi búzát fenyegető gombás eredetű fertőző betegségek közül a kalászfuzáriózis a leginkább problematikus és nehezen leküzdhető betegség. Sajnálatos módon az idei vegetációs szezonban a gabonatermesztőknek többször is meggyűlt a bajuk ezzel a betegséggel. Az amúgy is nyomott búzaárak mellett sok termelő szeretne spórolni azon, amin csak tud, de ebben az esetben a növényvédelmen való spórolás súlyos problémákat és eladhatatlan terméseket is eredményezhet.

A kalászfuzáriózis létrejöttéhez szükséges tényezők közül a fertőző anyag jelenlétének szintje hazánkban sajnos állandóan magasnak, vagy igen magasnak tekinthető. A fertőzés iránt nagyon fogékonynak tekinthető fenológiai fázisok (kalászolás kezdete – viasz érés kezdete) közötti időszak meglehetősen hosszú és még a legkorábbi érésű fajták esetében sem értünk a végére. Szükséges még a fertőzéshez a kellő mennyiségű víz jelenléte a kalászok felszínén, amelyben sajnos az idei tavasz során szintén bővelkedtünk.

A kalászfuzáriózis a búzafajok esetében a legproblémásabb betegség

Az idei évjárat során a legnagyobb balszerencsét éppen a csapadékos időszakok szerencsétlen időzítése okozta és okozza. A búzafélék kalászolása idején, május 13-14. napjai környékén érkezett egy jelentősebb, hosszan tartó és nagyobb vízhozammal járó csapadékos periódus. A helyesen eljáró gazdák az ekkor már kikalászolt állományokat le is védték a fuzáriózis ellen kellő hatékonysággal bíró fungicidekkel. A május utolsó hetére nyáriassá váló időjárás nem volt szélsőségesen kedvező ugyan a fertőzések kialakulása szempontjából, de a hosszan tartó hajnali – reggeli harmatos időszak azért csak kedvezett valamennyire a kórokozóknak. Most ismét egy nagyobb vízhozammal járó és tartósabb csapadékos periódus előtt állunk. A korai éréscsoportba tartozó búzák is még bőven a tejes érés időszakában vannak, tehát kellően magas fogékonyságú stádiumban.

Fuzáriózis miatt kiüresedett, léha szemek az alakor kalászában

Mi történt a kb. 3 hete kijuttatott hatóanyagokkal? Nyilvánvalóan elvégezték feladatukat, de a kezelés óta eltelt időszak során jelentős részük lebomlott a növényben, így a kalászok a mostani, fertőzés szempontjából ismét kritikusnak mondható időszakra újfent kellő védelem nélkül vannak. Igencsak célszerű és időszerű a búza, tritikálé, durumbúza, valamint a némi morfológiai rezisztenciával rendelkező, de egyébként fogékony pelyvás búzafajok állományainak ismételt fungicides állományvédelme.

Fuzáriózis tönkölybúzán

A várhatóan több helyen is kialakuló kései Fusarium fertőzések azért is veszélyesek, mert sok esetben a fertőzésre jellemző „klasszikus” tünetek kevésbé látványosan jelentkeznek az ilyen állományok kalászain, mint az olyanokén, amelyek jóval korábban, a kalászolás időszakában fertőződtek meg. A kevésbé látványos, ritkább tünetek ugyanakkor ne tévesszenek meg senkit! A termés minőségét meghatározó mikotoxin-tartalom gyakorlatilag független az egyéb tünetek megjelenésétől, gyakoriságától, intenzitásától. Könnyedén előfordulhat, hogy egy ilyen, „későn fertőződött” állomány kalászai szabad szemmel alig tűnnek fertőzöttnek, ugyanakkor belsejükben hatalmas mikotoxin-mennyiségek mutathatók ki.

Súlyos fuzárium fertőzés kenyérbúza kalászán

A fuzáriózis elleni védekezés nem olcsó. Viszont, ha most elmulasztjuk, akkor a termés minőségének visszafordíthatatlan romlása fog nagy valószínűséggel bekövetkezni, amely miatt a termény igen jó eséllyel eladhatatlan lesz.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

A zöldborsó integrált növényvédelme, I. rész: gyomszabályozás

2022. január 20. 16:21

A zöldborsó (Pisum sativum L.) hazánkban jelentős zöldségnövény, főleg feldolgozásra a konzerviparnak termelnek, de friss fogyasztásra és kiskerti termelésre is találhatók fajták a piacon. A termőterülete sajnos csökkenőben van az elmúlt években, de még így is jelentősnek számít a közel 15 ezer hektárral.

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

2023. május 4. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.