Növényvédelem

A fuzáriózis még mindig fenyegeti a gabonákat

Agrofórum Online

Az őszi búzát fenyegető gombás eredetű fertőző betegségek közül a kalászfuzáriózis a leginkább problematikus és nehezen leküzdhető betegség. Sajnálatos módon az idei vegetációs szezonban a gabonatermesztőknek többször is meggyűlt a bajuk ezzel a betegséggel. Az amúgy is nyomott búzaárak mellett sok termelő szeretne spórolni azon, amin csak tud, de ebben az esetben a növényvédelmen való spórolás súlyos problémákat és eladhatatlan terméseket is eredményezhet.

A kalászfuzáriózis létrejöttéhez szükséges tényezők közül a fertőző anyag jelenlétének szintje hazánkban sajnos állandóan magasnak, vagy igen magasnak tekinthető. A fertőzés iránt nagyon fogékonynak tekinthető fenológiai fázisok (kalászolás kezdete – viasz érés kezdete) közötti időszak meglehetősen hosszú és még a legkorábbi érésű fajták esetében sem értünk a végére. Szükséges még a fertőzéshez a kellő mennyiségű víz jelenléte a kalászok felszínén, amelyben sajnos az idei tavasz során szintén bővelkedtünk.

A kalászfuzáriózis a búzafajok esetében a legproblémásabb betegség

Az idei évjárat során a legnagyobb balszerencsét éppen a csapadékos időszakok szerencsétlen időzítése okozta és okozza. A búzafélék kalászolása idején, május 13-14. napjai környékén érkezett egy jelentősebb, hosszan tartó és nagyobb vízhozammal járó csapadékos periódus. A helyesen eljáró gazdák az ekkor már kikalászolt állományokat le is védték a fuzáriózis ellen kellő hatékonysággal bíró fungicidekkel. A május utolsó hetére nyáriassá váló időjárás nem volt szélsőségesen kedvező ugyan a fertőzések kialakulása szempontjából, de a hosszan tartó hajnali – reggeli harmatos időszak azért csak kedvezett valamennyire a kórokozóknak. Most ismét egy nagyobb vízhozammal járó és tartósabb csapadékos periódus előtt állunk. A korai éréscsoportba tartozó búzák is még bőven a tejes érés időszakában vannak, tehát kellően magas fogékonyságú stádiumban.

Fuzáriózis miatt kiüresedett, léha szemek az alakor kalászában

Mi történt a kb. 3 hete kijuttatott hatóanyagokkal? Nyilvánvalóan elvégezték feladatukat, de a kezelés óta eltelt időszak során jelentős részük lebomlott a növényben, így a kalászok a mostani, fertőzés szempontjából ismét kritikusnak mondható időszakra újfent kellő védelem nélkül vannak. Igencsak célszerű és időszerű a búza, tritikálé, durumbúza, valamint a némi morfológiai rezisztenciával rendelkező, de egyébként fogékony pelyvás búzafajok állományainak ismételt fungicides állományvédelme.

Fuzáriózis tönkölybúzán

A várhatóan több helyen is kialakuló kései Fusarium fertőzések azért is veszélyesek, mert sok esetben a fertőzésre jellemző „klasszikus” tünetek kevésbé látványosan jelentkeznek az ilyen állományok kalászain, mint az olyanokén, amelyek jóval korábban, a kalászolás időszakában fertőződtek meg. A kevésbé látványos, ritkább tünetek ugyanakkor ne tévesszenek meg senkit! A termés minőségét meghatározó mikotoxin-tartalom gyakorlatilag független az egyéb tünetek megjelenésétől, gyakoriságától, intenzitásától. Könnyedén előfordulhat, hogy egy ilyen, „későn fertőződött” állomány kalászai szabad szemmel alig tűnnek fertőzöttnek, ugyanakkor belsejükben hatalmas mikotoxin-mennyiségek mutathatók ki.

Súlyos fuzárium fertőzés kenyérbúza kalászán

A fuzáriózis elleni védekezés nem olcsó. Viszont, ha most elmulasztjuk, akkor a termés minőségének visszafordíthatatlan romlása fog nagy valószínűséggel bekövetkezni, amely miatt a termény igen jó eséllyel eladhatatlan lesz.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Kertbarátoknak: a monília szedi áldozatait

2024. március 25. 15:10

Nemcsak a mikroszkopikus élőlények ,,szedik áldozataikat", a kártevő rovarok is lendületbe jöttek legkedvesebb növényeinken. Monília, lisztharmat, levéltetvek ellen javasol Zsigó György növényorvos megoldásokat.

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Készülni kell a digitális világ térhódítására a mezőgazdaságban is!

2018. november 16. 08:36

A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a Bayer nem csak a társadalmi igények miatt fejleszt bio növényvédő szereket. Betartják a szigorú regulákat, még ha azokkal sokszor nem is értenek egyet. Bár talán ezen most nincs idejük rágódni, hiszen éppen a mezőgazdasági szektor legnagyobb vállalategyesítésén dolgoznak a napi operatív feladatok mellett. Hogy mikor találkozik a termelő Bayer kukoricahibriddel, vagy meddig létezik még a Monsanto cégnév, arról Tora Péterrel, a Bayer Hungária Kft. Crop Science Divízió üzletágvezetőjével beszélgettünk.

Interra® Farm: intenzív gazdálkodás fenntartható megoldásokkal

2019. június 8. 09:19

A cél az, hogy egyre több gazdálkodó ismerje fel a természeti erőforrások - mint a talaj és az ivóvízkészlet - védelmének fontosságát, ugyanakkor használják fel a gazdálkodás javára is a környezetkímélő megoldásokat.