Növényvédelem

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

Agrofórum Online

A gyümölcsfertőző monília almatermésűek gyümölcsét fertőzi, főleg az érő fázisban, ősszel. A növényvédelmi teendők kapcsán Zsigó György szakértő véleményét kértük.

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília (Monilinia fructigena) koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. A gomba többnyire a kártevő rovarok tevékenysége nyomán kialakult sebzéseken kezdi meg fejlődését, amely kiterjedhet az egész termésre, így a rovarok elleni védekezés elengedhetetlen a betegség megelőzésében. A témában készült videónkat a cikk végén találja!

A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző  monília jelenlétére 
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző monília jelenlétére
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A monília érő gyümölcsön jelentkezik

A monília fejlett, érő gyümölcsökön jelentkezik, és gyümölcsrothadást okoz. A betegség gazdanövényei az almatermésűek, csonthéjasok, a héjasok közül pedig a mogyoró is fertőződhet! A díszalma és cseresznyeszilva díszfákon is megtalálható, de elvétve szőlőn és fügén is előfordul.

Szabadföldön a gyümölcsön a seb körül egyre nagyobbodó, barna, rothadó folt látható, mely végül az egész gyümölcsre kiterjedhet. A rothadó folton később körkörösen okkersárga, 2-3 mm átmérőjű exogén sztrómák alakulnak ki.

A gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcsök legtöbbször elhullanak, ritkán a fán maradnak. A gyümölcs később barnás-fekete múmiává, úgynevezett álszkleróciummá töpped. Tárolóban a gyümölcs tipikus tünete a ,,fekete alma”.

A védekezés lehetőségei

A további fertőzésektől megmenthetők az egészséges termések ciprodinil hatóanyag-tartalmú készítményekkel. Van olyan közöttük, amely élelmezés-egészségügyi várakozási ideje csupán három nap, így ezzel még védekezhetünk, és egyben a tárolási betegségek ellen is hatásos. Még az egészségesnek tűnő termés felületén is bevihetünk olyan gombát a tárolóba, mely képes megfertőzni a télire elrakott gyümölcseinket.

Sokszor felmerül, hogy vajon a moníliával fertőzött gyümölcsöt komposztálhatjuk-e.

Videónkból kiderül ez is, mely Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

A betegség leírásához Glits Márton és Folk Győző Kertészeti növényvédelem című szakkönyvét hívtuk segítségül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Milyen tünetei vannak a körte ventúriás varasodásának?

2023. június 12. 04:37

Milyen tünetei vannak a körte varasodásának? Mit csináljak, ha már megjelentek ezek a tünetek?

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Mit jelent az, hogy egy gyümölcs utóérő?

2024. július 30. 04:36

Kérem szíves segítségüket, tájékoztatásukat. Mit jelent az, hogy egy gyümölcs utóérő? Mely fajok utóérők és melyek nem?

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.