Növényvédelem

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

Agrofórum Online

A gyümölcsfertőző monília almatermésűek gyümölcsét fertőzi, főleg az érő fázisban, ősszel. A növényvédelmi teendők kapcsán Zsigó György szakértő véleményét kértük.

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília (Monilinia fructigena) koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. A gomba többnyire a kártevő rovarok tevékenysége nyomán kialakult sebzéseken kezdi meg fejlődését, amely kiterjedhet az egész termésre, így a rovarok elleni védekezés elengedhetetlen a betegség megelőzésében. A témában készült videónkat a cikk végén találja!

A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző  monília jelenlétére 
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző monília jelenlétére
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A monília érő gyümölcsön jelentkezik

A monília fejlett, érő gyümölcsökön jelentkezik, és gyümölcsrothadást okoz. A betegség gazdanövényei az almatermésűek, csonthéjasok, a héjasok közül pedig a mogyoró is fertőződhet! A díszalma és cseresznyeszilva díszfákon is megtalálható, de elvétve szőlőn és fügén is előfordul.

Szabadföldön a gyümölcsön a seb körül egyre nagyobbodó, barna, rothadó folt látható, mely végül az egész gyümölcsre kiterjedhet. A rothadó folton később körkörösen okkersárga, 2-3 mm átmérőjű exogén sztrómák alakulnak ki.

A gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcsök legtöbbször elhullanak, ritkán a fán maradnak. A gyümölcs később barnás-fekete múmiává, úgynevezett álszkleróciummá töpped. Tárolóban a gyümölcs tipikus tünete a ,,fekete alma”.

A védekezés lehetőségei

A további fertőzésektől megmenthetők az egészséges termések ciprodinil hatóanyag-tartalmú készítményekkel. Van olyan közöttük, amely élelmezés-egészségügyi várakozási ideje csupán három nap, így ezzel még védekezhetünk, és egyben a tárolási betegségek ellen is hatásos. Még az egészségesnek tűnő termés felületén is bevihetünk olyan gombát a tárolóba, mely képes megfertőzni a télire elrakott gyümölcseinket.

Sokszor felmerül, hogy vajon a moníliával fertőzött gyümölcsöt komposztálhatjuk-e.

Videónkból kiderül ez is, mely Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

A betegség leírásához Glits Márton és Folk Győző Kertészeti növényvédelem című szakkönyvét hívtuk segítségül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

2025. április 3. 08:10

A napraforgónak kórokozói között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Hol található olyan laboratórium, ahol a körtelevél betegségét meg tudják határozni?

2023. szeptember 4. 04:39

Tudnának abban segíteni, hogy hol találok olyan növénykórtani laboratóriumot, ahol a körtelevél elhalási betegségét meg tudnák határozni? Köszönöm segítségüket.

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Mik lehetnek a narancssárga, kocsonyás, zacskószerű képletek a borókán?

2019. május 14. 09:34

R. Gáborné kérdése: Boróka bokraimon tavasszal feltűnő narancssárga színű, kocsonyás, zacskószerű képletek jelentek meg, melyek hamar beszáradtak. Sajnos nem készítettem képet róluk. Meg tudják mondani, hogy mik voltak?

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).