14℃ 9℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

Agrofórum Online

A gyümölcsfertőző monília almatermésűek gyümölcsét fertőzi, főleg az érő fázisban, ősszel. A növényvédelmi teendők kapcsán Zsigó György szakértő véleményét kértük.

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília (Monilinia fructigena) koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. A gomba többnyire a kártevő rovarok tevékenysége nyomán kialakult sebzéseken kezdi meg fejlődését, amely kiterjedhet az egész termésre, így a rovarok elleni védekezés elengedhetetlen a betegség megelőzésében. A témában készült videónkat a cikk végén találja!

A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző  monília jelenlétére 
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A körtén jelentkező koncentrikus körök utalnak a gyümölcsfertőző monília jelenlétére
(Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A monília érő gyümölcsön jelentkezik

A monília fejlett, érő gyümölcsökön jelentkezik, és gyümölcsrothadást okoz. A betegség gazdanövényei az almatermésűek, csonthéjasok, a héjasok közül pedig a mogyoró is fertőződhet! A díszalma és cseresznyeszilva díszfákon is megtalálható, de elvétve szőlőn és fügén is előfordul.

Szabadföldön a gyümölcsön a seb körül egyre nagyobbodó, barna, rothadó folt látható, mely végül az egész gyümölcsre kiterjedhet. A rothadó folton később körkörösen okkersárga, 2-3 mm átmérőjű exogén sztrómák alakulnak ki.

A gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcsök legtöbbször elhullanak, ritkán a fán maradnak. A gyümölcs később barnás-fekete múmiává, úgynevezett álszkleróciummá töpped. Tárolóban a gyümölcs tipikus tünete a ,,fekete alma”.

A védekezés lehetőségei

A további fertőzésektől megmenthetők az egészséges termések ciprodinil hatóanyag-tartalmú készítményekkel. Van olyan közöttük, amely élelmezés-egészségügyi várakozási ideje csupán három nap, így ezzel még védekezhetünk, és egyben a tárolási betegségek ellen is hatásos. Még az egészségesnek tűnő termés felületén is bevihetünk olyan gombát a tárolóba, mely képes megfertőzni a télire elrakott gyümölcseinket.

Sokszor felmerül, hogy vajon a moníliával fertőzött gyümölcsöt komposztálhatjuk-e.

Videónkból kiderül ez is, mely Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

A betegség leírásához Glits Márton és Folk Győző Kertészeti növényvédelem című szakkönyvét hívtuk segítségül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Őszi körtés-fahéjas pite

2019. november 17. 09:34

Az őszi idénygyümölcsök közül a körte az egyik kedvencem. Számtalan étel van, amihez felhasználható, ezek közül én most egy édes pite receptjét hoztam nektek, bizonyítva, hogy nem csak a klasszikus szilvás-fahéjas vagy almás-fahéjas verzió állja meg a helyét.

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.

Egyre több a fertőzött meggy

2019. július 10. 10:55

A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Sokkal kevesebb lesz a körte

2019. augusztus 22. 04:36

Javában zajlik a Vilmos körte szedése. Az előzetes adatok alapján idén a megszokottnál 20-25 százalékkal kevesebb, mintegy 25 ezer tonnányi lehet a hazai termés körtéből, a minőség megfelelőnek ígérkezik – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.