Növényvédelem

A raktári kártevők elleni védekezés a biogazdaságokban, 2. rész

Agrofórum Online

A raktári kártevők elleni hatékony, vegyszeres peszticidek használata nélküli védekezéséhez olyan integrált szemléletű védekezési módszerre van szükség, amely magában foglalja a fertőtlenítést, az azonosítást, valamint a megfigyelési és megelőző intézkedéseket. Cikkünk 2. része következik.

Kontrollanyagok

A Nemzeti Ökológiai Program (NOP) az engedélyezett és betiltott anyagok nemzeti listáján keresztül engedélyez vagy tilt be egy-egy anyagot. Ez egy általános anyagjegyzék. A NOP nem tesz közzé márkanévvel ellátott anyagjegyzéket.

Biotermelő rendszerek esetében nem használhatók mesterséges anyagok, kivéve, ha azok használata engedélyezett, illetve természetes anyagok használhatók, kivéve, ha azok használata nem engedélyezett. A nemzeti jegyzék meghatározza az engedélyezett mesterséges anyagokat és a betiltott nem mesterséges anyagokat, az anyag forrására vagy felhasználására vonatkozó különleges korlátozásokkal vagy megjegyzésekkel együtt.

A nemzetköz listán nem szerepel számos természetes, tehát nem mesterséges anyag, mint például a gipsz, a mészkő vagy a kőzet-foszfát, amelyek mint természetes, bányászott anyagok, definíciójuk szerint engedélyezettek. A tanúsító ügynökségek az alapanyagokat a nemzeti lista követelményeinek való megfelelés szempontjából értékelik.

A nemzeti listának megfelelő növényvédő szer csak akkor alkalmazható, ha a megelőző kezelés, a gépi ellenőrzés vagy a fizikai védekezési módszerek hatástalannak bizonyultak. Az organikus termelőknek, feldolgozóknak és kezelőknek az organikus termelési terv részeként be kell nyújtaniuk az összes felhasznált vagy használni kívánt alapanyag listáját, és a tanúsító szervezet meghatározza, hogy az anyagok engedélyezettek-e az organikus termelés, tárolás vagy kezelés szempontjából.

Egyes hatóanyagok különböző összetételben használhatók az ökológiai és a hagyományos termelésben. Győződjön meg arról, hogy mind a hatóanyag, mind a kiszerelés engedélyezett az organikus rendszerek számára. Néhány növényvédő szer használata korlátozás alá eshet, és csak akkor alkalmazható, ha már minden megelőző intézkedés kudarcot vallott.

A növényvédő szerek használata vagy kezelése során viseljen megfelelő védőruházatot és -felszerelést, hogy elkerülje a szem, a tüdő és a bőr sérülését. A kezelt területekről tartsa távol a védőfelszereléssel nem rendelkező alkalmazottakat, amíg a permetszerek meg nem száradnak. Kerülje a rezisztencia kialakulását az IPM módszer alkalmazásával.

A célzott fajok elleni védekezés fő módszereként többször alkalmazott rovarölő szerek, beleértve a természetes rovarölő szereket is, a célzott fajok elleni védekezés részleges vagy teljes elvesztését eredményezhetik. Mindig egyeztessen az ellenőrzést végző hatósággal, mielőtt új módszereket alkalmazna, illetve új anyagokat vagy módszereket alkalmazna más módon.

Néhány, biotermesztésben raktározott gabonafélékben engedélyezett rovarirtó szer

A Bacillus thuringiensis (B.t.): A B.t. egy baktérium, amely üres gabonatárolókban vagy felülvetésként használható a molyok, például az aszalványmoly megelőzésére vagy visszaszorítására. A B.t. megengedett formulái a gabonatárolás ideje alatt is alkalmazhatók a gabona tárolása után kikelő molylepkék elpusztítására. A B.t. csak a molyok, például a mezei gabonamolyok és az aszalványmolyok lárvastádiuma ellen hatásos. A petékre, bábokra és kifejlett egyedekre nem hat, és ahhoz, hogy a termék hatni tudjon, a lárváknak le kell nyelniük a készítményt. A B.t. a lárvákat úgy pusztítja el, hogy két vagy több napon keresztül károsítja az emésztőrendszerüket. Nem minden BT-termék alkalmas az organikus rendszerek számára.

Diatómaföld (DE, szilícium-dioxid): A DE-t olyan megkövesedett vízi organizmusokból, úgynevezett diatómákból állítják elő, amelyek váza szilícium-dioxidból épül fel. A DE termékek porrá őrölt, kőzúzalékból kinyert diatóma üledéket tartalmaznak. A DE éles peremei átvágják a kártevő hámrétegét, így a kártevő a kiszáradás következtében elpusztul.

Gabona felületvédő/kezelőszer: Az üres gabonatároló területet meg kell tisztítani a gabonatörmeléktől, majd a tároló falát, mennyezetét és padlóját a ventilátoros rendszer segítségével portalanítani kell. Csak az oldalfalak magasságáig szabad megtölteni a tárolókat, és a friss gabonát a megengedett felszíni vagy felületkezelések alkalmazása előtt kiegyenlíteni, hogy megakadályozza a behatoló rovarok, különösen az aszalványmoly invázióját. A tárolóban lévő gabona felülkezelése vagy lefedése védőgátként hat a felülről a tárolóba behatoló, vándorló rovarok ellen. A kijuttatási mennyiségek tekintetében olvassa el a termék címkéjén szereplő adagolást. Az inváziós rovarok elleni védelem érdekében a rovarok első megjelenését követően havi rendszerességgel ismételje a kijuttatást. Súlyos molyfertőzés esetén portalanítás előtt szüntesse meg a gabona felületén található szövedéket, és két héten belül ismét alkalmazza a készítményt.

Piretrum: A piretrum egy széles spektrumú, növényi alapú rovarölő szer, amelyet az őszirózsafélék családjának virágaiból állítanak elő. A piretrum elsősorban egy kontakt méreg, amely gyorsan áthatol a rovarok külső burkán. Nem tartós és napfényben gyorsan lebomlik. A legjobb eredmény elérése érdekében a tárolót akkor kezelje, amikor még üres, majd védőszerként használja a tárolóba bekerülő gabonára, végül pedig felületi permetszerként, miután a gabona már a tárolóban van.

Biológiai védekezés

Biológiai védekezés alatt a ragadozó vagy parazita rovarok, ill. mikrobák használatát értjük a kártevők elleni védekezésben. Kereskedelmi forgalomban számos olyan hasznos rovarfaj kapható, amelyek a raktározott gabonában lévő főbb kártevő rovarokat támadják meg, ideértve a gabonazsizsiket, a rizs-zsizsiket, a kukoricazsizsiket, a rozsdás zsizsikfaló fogasnyakú-lapbogarat, a gabonacsuklyásszút, a kislisztbogarat, a zsizsikfaló fogasnyakú-lapbogarat, a mezei gabonamolyt és az aszalványmolyt. A módszer alkalmazásának korlátai közé tartoznak a következők: a ráfordítás, a gabonavédőszerek káros hatásai az alkalmazott rovarfajokra, valamint a gabonában élő hasznos rovarok és rovartestek jelenléte.

A gabona megmentése

Ha különböző lisztbogárfélék, gabonazsizsikek vagy más raktári rovarok fertőzöttségét észlelik a hideg gabonatömegben, akkor javallott a gabonát azonnal takarmányozásra vagy más olyan célra felhasználni, ahol a rovarok nem okoznak problémát a végtermékben. A gabonát az állatállománynak érdemes adni még azelőtt, hogy a melegebb hőmérséklet miatt a rovarok aktivitása megnőne.

Összefoglalva, a rovarölő szerek helyett léteznek életképes alternatívák a biotermesztésben tárolt gabonák kártevőinek kezelésére. Ezek közé tartozik a megfelelő fertőtlenítés, az ellenőrzés, a hőmérséklet szabályozása, a szén-dioxidos gázosítás, a diatómaföld és a biológiai védekezés. Ezen megelőző és beavatkozó módszerek integrálása hozzájárulhat a biotermesztésben tárolt gabonafélék rovarproblémáinak csökkentéséhez. Az új gyakorlatok bevezetése vagy új anyagok használata előtt mindig egyeztessen a biotermesztési engedélyt kiállító szervezettel.

Cikkünk 1. része IDE KATTINTVA olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Mit hozott a tavalyi év az ökológiai mezőgazdaságnak?

2023. január 10. 10:34

Így értékeli a 2022-es évet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet.

A közösség által támogatott mezőgazdaság útján az év biogazdája

2021. november 1. 06:36

Pető Áron kertészmérnök, a Biokert Szigetmonostor zöldségközösség gazdálkodója lett az idei év biogazdája.

Biogazdálkodási Napok: a termelők és a fogyasztók találkahelye

2021. augusztus 7. 06:38

A Biogazdálkodási Napok célja, hogy bemutassa a biogazdálkodás területén zajló tudományos kutatási és fejlesztési eredményeket a mindennapi gyakorlatban.

A leggyakoribb hibák, amelyeket a biogazdálkodók elkövetnek

2021. március 23. 07:37

A tanúsított biogazdálkodás nem egyszerű feladat. Jogszabályi ismeretek, gyakorlati tapasztalatok, lexikális tudás, türelem és még több türelem. A fenntartható fejlődés előtérbe kerülése, a hatóanyag-kivonások, a mezőgazdasági támogatások és a trend egyre több gazdálkodót buzdít a biogazdálkodás elkezdésére. Aki szeretné kevesebb komplikációval végezni a dolgát, annak összegyűjtöttem a leggyakoribb hibákat, amiket figyelmetlenségből sokan elkövetnek a növénytermesztési ágazatban.