Növényvédelem

Ezüstös fagyalok – támad a  fagyaltripsz

Agrofórum Online

Magyarországon a fagyal az egyik kedvelt sövényként ültetett cserje. Jó térelválasztó, egyben díszítő funkciót is betölt. Nyírott állományai a parkokban, utak mentén vagy magánkertek szegélyén egyaránt megtalálhatók.

Két leggyakoribb faja a közönséges fagyal (Ligustrum vulgare) és a széleslevelű vagy télizöld fagyal (Ligustrum ovalifolium). Utóbbi levelei enyhe teleken tavaszig is zöldek maradnak 

A melegedő klíma és a nagyvárosokban észlelhető „hősziget” hatás a téli időszakban segít megőrizni a télizöld fagyal lombozatának nagy részét. A belterületeken a „korai kitavaszodás”-nak, az erős nyári besugárzásnak és a káros felmelegedésnek azonban – mint később részletezzük – kedvezőtlen hatásai is vannak. A fagyal számára a félárnyékos, jó vízgazdálkodású talajok a kedvezőek, a folyamatos tűző napot és a száraz talajokat megszenvedi. 

Európában a Ligustrum nemzetség fajain mintegy 20 kórokozót és 140 állati kártevőt mutattak ki. Szájszerveik típusa szerint közel 100 faj rágó-, 46 faj szúró-szívó szájszervű. Ide atkák, pajzstetvek, levéltetvek, poloskák, kabócák tartoznak. A tripszek családjából 10 faj fordul elő, köztük a Magyarországon is előforduló fagyaltripsz (Dendrothrips ornatus Jablonowski).

A tripszekről röviden: apró, 1-2 mm nagyságú állatok. Testük alakja hosszúkás, hengeres. A kifejlett egyedeknek hártyás szárnyaik vannak, amelyek – főleg a hátulsó részen – hosszú pillaszőröket viselnek. Ezért magyarul serteszárnyúaknak, pillaszárnyúaknak is nevezik a tripszeket.

A lábfejek végén egy tapadó lapocska van, amely nyugalmi állapotban összehúzódik, amikor pedig a lábfej valamely felülettel érintkezik, a tapadó lapok megnagyobbodnak. Ehhez kapcsolódik – a lábfej működésének korábbi téves értelmezésén alapuló (helytelen) magyar nevük a hólyagoslábú elnevezés.

Szájszerveik szúró-szívó típusúak. Életmódjuk igen változatos. Többségük növényevő, vannak közöttük ragadozók és korhadékevők, egyes fajok gombaspórákkal vagy gombafonalakkal táplálkoznak. A növényevő fajok egy része atkák és rovarok petéit, valamint fiatal lárváit is fogyasztja, többnyire akkor, amikor közös tápnövényükön nagy a takácsatkák egyedsűrűsége. Ivaros módon és szűznemzéssel is szaporodnak.

Petéiket a tojócső nélküli fajok a növények felületére rakják, a tojócsöves fajok pedig besüllyesztik a levéllemezbe. Fejlődésük ún. neometabólia, melynek stádiumai: pete, 2 lárvarvastádium (L1, L2); szárnykezdeményes előnimfa majd nimfastádium. A nimfából fejlődik ki a szaporodóképes, szárnyas imágó. Évente általában több nemzedékkel szaporodnak, de vannak egynemzedékes fajok is. Közvetett kártételük a növényi vírusok terjesztése.

Európában a Dendrothrips nemzetségből 13 faj ismert, közül Magyarországon 3 fordul elő. A nembe tartozó fajok lassú mozgásúak, különböző növények levelein élnek.

A fagyaltripsz széles körben elterjedt Európában (Anglia egyes részein is), behurcolták Észak-Amerikába, de jelezték Oroszország ázsiai részéről és Belső-Mongóliából is. 

Magyarországon mindenütt előfordul a hárs, az orgona, és az éger levelein, de a lakott területeken elsősorban a rendszeresen nyírott fagyalsövényeket károsítja szívogatásával. 

A fagyalon okozott kártételét 2012–2021 között több alkalommal, különböző helyeken észleltük. A helyszíni és a mintavételt követő beltéri fényképekből az alábbiakban mutatunk be néhányat. 

A képek sorrendje a fényképezés időpontjának hónapok szerinti sorrendjét követi.

1. kép: A hajtásvégi leveleken tömegesen táplálkozó lárvák és egy imágó.
Budapest – Bikás park, 2014.04.21.

A napos időben készített felvételen látható, hogy a lárvák nagy egyedszámban tartózkodtak a hajtásvégi levelek felső oldalán. A levelek apró barna foltokkal tarkítottak, kereszt és hosszirányban a fonák felé besodródva kanalasodtak. A levéllemezek tapintásra merevek, a görbületek óvatos visszahajlításakor is eltörnek. 

A hajtáscsúcsi levelek növekedése megtorpant, a levelek kisebbek, mint az alattuk elhelyezkedők. Az alsóbb levélemeleteken is megtaláltuk a szívás nyomokat és az apró barnásfekete beszáradt ürülékcseppeket. Ez arra utal, hogy a kártevő már korábban is a növényen táplálkozott. 

2. kép: A hajtáscsúcs idősebb levelein táplálkozó lárvák és imágók.

A fényképezés során 10-12 egyedet is számoltunk levelenként. Nagy egyedsűrűség mellett nemcsak a hajtáscsúcs legfiatalabb leveleit, hanem az alatta elhelyezkedő néhány levélemeletet is ellepik.

Az életmódjával foglalkozó leírásokból tudjuk, hogy a faj megtermékenyített nőstényei mohában, fás növények kérge alatt és a fagyalbokrok alatt összegyűlt avarban is áttelelhetnek.

A korábban említett „hősziget”-jelenség okozta korai kitavaszodás miatt a nőstények már márciusban előjöhetnek. Mivel a télizöld fagyal egészséges levelei az enyhe télen megőrzik zöld leveleiket, az előjövő nőstények számára közvetlen közelben rendelkezésre áll a táplálkozásra és a peterakásra alkalmas növény, amely elősegíti a kezdeti gyors szaporodást.

A nőstényeknek tojócsövük van, amellyel a levelek és levélnyelek szöveteibe süllyesztik a petéiket. Az időjárástól függően a lárvák kb. 3-5 nap alatt kikelnek, majd – a levelek mindkét oldalán – megkezdik szívogatásukat. 

Jablonovszki mérései szerint a lárvák hossza 0,24-0,64 mm.

A táplálkozás során a lárvák és az imágók a sejtekből kiszívják a sejtnedvet, amelynek helyére levegő kerül, aminek következménye az ezüstös szín kialakulása a leveleken.  

A második stádium végén a lárvák a talajba vonulnak, ahol belőlük a nem táplálkozó, de mozgásképes pronimfa és nimfa stádiumok fejlődnek ki. A nimfa stádiumot követően az új hímek és nőstények elhagyják a talajt és újból a leveleken táplálkoznak. 

7. kép: Imágók egy levél felső oldalán

Mérések szerint a nőstények hossza 0,7-0,8 mm, a hímek sokkal kisebbek: 0,5-0,6 mm hosszúak. Az elülső szárnyon sötét színű keresztcsíkok húzódnak. A test sötétbarna, az előhát világosabb árnyalatú.

Az első nemzedék imágói május közepe körüli jelennek meg. Ezt követően az elhúzódó peterakás miatt – minden fejlődési állapot megtalálható (a pronimfa és a nimfa a talajban). A kártevő minden egymást követő nemzedéke olyan gyorsan károsítja az új lombozatot, ahogyan az keletkezik.

8. kép: A második nemzedék kárképe.
Budapest, XI. Hengermalom u. Tesco parkoló – 2021.06.26.

A felső 3-4 levélemelet súlyosan károsodott. A deformált és csökött hajtáscsúcsi levelek kivilágosodnak, ezüstösen csillogóvá válnak.

9. kép: Friss, még folyékony ürülékcseppek

A levél felületén egymást érik a szívásnyomok. A 6. képen láthatóhoz képest sokkal súlyosabb a károsodás.

A hajtásvégi kis levelek elpusztultak, a lentebb található  torzult levelek és a hajtástengely felülete a rengeteg szívásnyomtól „ezüstös”. A levél érdes tapintatú a barnán beszáradt ürülékcseppek miatt.  A súlyosan károsodott levelek idő előtt lehullanak.

Októberben szinte már csak nőstények és hímek találhatók a leveleken. Október végén, november elején a nőstények elhagyják a leveleket, és telelő helyükre, az avarba húzódnak. Évente két, kedvező körülmények között egy harmadik nemzedék is kifejlődhet. 

Egy hazai kutatásban a fagyaltripsz természetes ellenségei között két ragadozó tripszet és egy bíboratka fajt találtak, de ezek érdemben nem tudták befolyásolni a tripsz-népesség nagyságát.

A tripszek tavaszi megjelenését – a szemlézés mellett – a hajtások fehér kemény papírlap feletti kopogtatásával ellenőrizhetjük. A papírlapra hullott – telelésből előjövő – barna nőstények jól láthatóak.

Indokolt esetben a tripszek elleni kémiai védekezéshez felszívódó hatású rovarölőszereket (pl. acetamiprid) használhatunk, tapadásfokozó adalékkal kiegészítve. Ez a hatóanyag a közterületeken is engedélyezett. 

A vegyszermentes védekezés sajátos házikerti módszereként javasolják a lárváknak a levélfelületről esőszerű öntözéssel történő gyakori lemosását, amely egyben vízpótlás is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

Ismerjük meg a magyalcserje betegségeit!

2024. december 13. 10:10

A magyalbokrok a kertek népszerű cserjéi. Időnként azonban megtámadhatják őket a rájuk jellemző károsító szervezetek.

Mi lesz télen a kártevő rovarokkal?

2024. december 4. 04:40

Szeretném megtudni, hogy mi lesz télen a kártevőkkel a kertben? Hogyan telelnek át a károsító rovarok?

Az étkezési paprika növényvédelme - kártevők a paprikatermesztésben (2/2.)

2019. március 29. 05:37

Az elmúlt években számos növényvédelmi problémával küzdöttek a termesztők, amelyet csak fokozott, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a védekezés során.