24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Picasso – Jövedelmező védelem az olajos növényeink gombabetegségei ellen

KITE Zrt.

A repce és a napraforgó vetésforgóban betöltött fontos szerepe az utóbbi években semmit sem változott. Évről évre ez a két növény adta - és valószínűleg adja is majd - a termesztett kétszikű kultúrnövények döntő hányadát, ezért jövedelmezőségük fenntartása kiemelkedően fontos.

Habár e két növényfaj a kétszikűek rendjének más-más osztályába tartozik, a sikeresen végrehajtott gombaölő szeres védelmük nagyon sok közös elemet hordoz, melyeknek egy része eltér a más szántóföldi növények esetében figyelembe veendő tényezőktől.

A két fajt többnyire olyan gombák támadják meg, melyek sok más növényen, akár kis jelentőségű gyomnövényeken is fenn tudnak maradni, mivel anyagcseréjüknek több alternatív útja is van. A két növénynek van közös betegsége is, mint például a fehér- vagy a szürkepenész. A gabonafélékkel szemben, ahol a gombák főképp a levélzetet támadják, az olajos növények esetében a károsítók a legnagyobb termésromboló hatásukat a szár és a termőrészek pusztításával fejtik ki. A szárat ért támadás hatására a tápanyag- és a vízutánpótlás megszűnik, a levélnek egyszerűen „nincs ideje” betegnek lenni, a növény terméshozatal nélkül elhal.

Szürkepenész fertőzés napraforgótányéron

A termésveszteséget tovább fokozza, hogy a tányért vagy a becőt ért fertőzés hatására a létrejött termés a betakarítás előtt a földre hull, elpereg. A gombák fertőzéséhez igazított, repce esetében 10%-os virágzásban, napraforgó esetében 6-8 levélpáros állapotban végrehajtott kezelések után a növényeink még a két-háromszorosukra nőnek, mely különleges kihívásokkal állítja szembe a gombaölő szereket a tartamhatás tekintetében. Ezekre az olajos növényekre jellemző problémákra ajánlja a KITE Zrt. a két hatóanyagot tartalmazó, olajos növények igényeihez adaptált Picasso gombaölő szert.

A Picasso dimoxistrobin hatóanyaga a strobirulin csoportba tartozik, a gombák légzését blokkolja. A hatóanyagcsoportra jellemző, hogy a permetlé beszáradása után erősen kötődik a levél, a szár, a tányér vagy a becő felszínén található viaszréteghez, itt raktárakat képez, ahonnan folyamatosan felszabadulva egy rugalmas burokba vonja a kezelt növényi részt. Bejut a növényi szövetek belsejébe is, képes arra, hogy a levél színéről átkerüljön annak kezeletlen fonákára, de nem kerül be a növény anyagszállítási rendszerébe. A mechanizmust kvázi-szisztemikus hatásnak nevezzük. Ezen tulajdonságok kifejezetten előnyösek, mivel ezek által a dimoxistrobin folyamatosan védi a kezelt állomány idősebb részeit, szárának alsóbb, gombák intenzív támadásának kitett zónáit azáltal, hogy a növény nem koncentrálja, szállítja el a hatóanyagot a leendő fertőzési kapu helyszínéről.

Fehérpenész által megfertőzött napraforgótányér

A Picasso boscalid hatóanyaga az első Magyarországon bevezetett SDHI hatóanyag, mely szintén a gombák légzését blokkolja. A csoportra jellemzően felszívódik a növényi szövetekbe és bekerül a növények áramlási rendszerébe. A boscalid azonban nem csak ezzel a klasszikus „felszívódó” mechanizmussal rendelkezik. A beszáradó permetlécseppek után a növényi szövetekbe azonnal be nem jutott boscalid kristályos formában raktározódik. Ezekből a raktárakból újra és újra aktív hatóanyag szabadul fel és jut be a növény belsejébe, létrehozva egy megújuló, hosszan tartó folyamatos belső védelmet. A leveleken legördülő harmat vagy esővíz pedig a levélnyelek szárhoz való ízesülési pontjához képes újra és újra a kristályokból kioldva hatóanyagot juttatni, védve a gombák által leggyakrabban használt nehezen elérhető fertőzési kapukat.

A Picasso két hatóanyaga kiváló védelmet biztosít a speciális gondoskodást igénylő repce és napraforgó számára. A gombák ugyanazon élettani folyamatát támadják, de más pontokon valódi szinergia figyelhető, mérhető meg közöttük. A kultúrnövényben való elhelyezkedésüknek köszönhetően kiváló védelmet adnak a speciális gondoskodást igénylő kultúráinknak. A 0,5 l/ha Picasso dózist alkalmazva hosszú, akár 5 hetes tartamhatást érhetünk el. A napraforgó és repce esetében is van lehetőség arra, hogy két kezelést hajtsunk végre egy adott termesztési évben, ha körülmények ezt kívánják meg. További előny, hogy a Picasso rendelkezik légi kijuttatási engedéllyel, így akár taposási kár nélkül is kijuttatható a magasra növő állományokban.

Repce alternáriás betegsége

A „gombaölő” tulajdonságok mellett a Picasso rendelkezik a növényeket serkentő kedvező élettani tulajdonságokkal is. Hatására a növények fokozzák az anyagcsere folyamataik működését, több tápanyagot vesznek fel a talajból, több energiát halmoznak fel a szöveteikben. Ennek segítségével nő a termés mennyisége, javul annak minősége, csökken kedvezőtlen időjárási körülmények károsító hatása, azaz a Picasso alkalmazásával javul a szántóföldi olajos növényeink jövedelmezősége.

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

Varga Miklós
Fejlesztőmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Figyeljünk a zöldborsó-levéltetűre!

2025. április 30. 08:10

A zöldborsó-levéltetű rejtőzködik – korai felismerés és védekezés nélkül komoly termésveszteséget okozhat a borsóültetvényekben.

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Csemegeszőlők növényvédelme

2019. március 20. 06:55

A csemegeszőlő betegségei és károsítói megegyeznek a borszőlőével, mivel mindketten egy családba (Vitaceae) tartoznak, így növényvédelmük is hasonló.

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.