13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növényvédelem

Pocokkártétel! Napraforgóban?

Agrofórum Online

A mezei pockok kártételét a „pockos” vidékeken gazdálkodók megszokhatták már, azonban az idei évben az szokatlan mértékben jelent meg a napraforgótáblákon is.

A virágzás előtt álló, csillagbimbós fejlettségű napraforgótáblák szemlézésekor sokaknak feltűnhettek az azokban sorakozó, lankadó, hervadó növények. Ez a fajta tünet önmagában nem jelent meglepetést, hiszen az akár a fehérpenészes szár- és tányérrothadás primer, talajból történő fertőződésének következménye is lehetett. Sok esetben azonban nem erről volt szó!

Az érintett növényeket (1. kép) közelebbről megvizsgálva azt láthattuk, hogy a szár a talajszint feletti 5–15 cm-es magasságban körbe van rágva (2. kép), a károsítás helyén pedig gyakran a fognyomokat is megtalálhattuk (3. kép).

1. kép: Pocokkártétel miatt sárguló, pusztuló napraforgó

Ez egyértelművé tette, hogy valamely kisrágcsáló lehet felelős a kárért, amely előfordulásának gyakorisága miatt nagy valószínűséggel a mezei pocok. A károsított növényekre sokszor a táblaszélen találhattunk, azonban a táblán belüli gyomosabb foltokon is előfordulhattak, ahol a mezei pockok takarásban, biztonságban, egy kisebb területen akár több növényt is károsíthattak (4. kép).

2. kép: A kártétel a szár talajszint feletti részét érinti

A növényeket a sebzésen keresztül másodlagos fertőzés (5. kép) is érhette, amely egyaránt lehetett baktériumos vagy gombás eredetű. A látottak alapján a kártétel végigkíséri a teljes vegetációs időszakot, jelenleg is rátalálhatunk még frissen károsított napraforgótövekre.

3. kép: A rágásnyomok egyértelműen mutatják, valamely kisrágcsálónk felelős a növény pusztulásáért

Mekkora az okozott kár mértéke? A károsított növények számát látva a károkozás minimális, az biztosan nem éri el a gazdasági kár szintjét. Azonban ami érdekes, az a kártétel gyakorisága, a korábbi években ilyenre nem láthattunk példát.

4. kép: A fedett, biztonságot jelentő gyomos foltokban a kártétel több növényt is érinthet

Mire hívja fel mindez a figyelmet? Az előző év súlyos vízhiánya hatással volt a mezei pockok állományára is, az olyannyira lecsökkent, hogy az ősz és tél során alig találkozhattunk a repce- és gabonavetésekben pocokkárral, „pocokfolttal”. Az idei év azonban sokkalta kedvezőbb körülményeket hozott a rágcsáló számára, ezért a szántókon egyértelműen érzékelhető a felszaporodása.

5. kép: A sérülésen keresztül a növény kórokozókkal is fertőződhet

Ez egyben azt is jelenti, hogy a most károsított napraforgótáblák után a vetésforgóban következő őszi kalászosokban – de általánosságban is – érdemes lesz fokozottan figyelnünk a pocokkártétel alakulását, amely az előző évhez képest várhatóan nagyobb mértékű lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Kezdődik a repcefénybogarak kártétele

2025. március 29. 08:10

Az őszi káposztarepce esetében az állati károsítók okozzák növényvédelmi szempontból a legnagyobb problémát.

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

2025. március 28. 11:10

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.

SAATEN-UNION napraforgók. Fokozott elvárásokat kielégítő, vadonatúj hibridek

2018. december 21. 06:33

A SAATEN-UNION új, korszerű napraforgóhibridekkel igyekszik hozzájárulni a magyar termelők által elért figyelemre méltó eredményhez, ennek érdekében a 2019-es évre is több szegmensben bővül a portfóliónk.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Megelőző védekezéssel egészséges marad az állomány

2019. július 16. 11:56

A napraforgóra – de sok esetben a repcére és a szójára is – specializálódott gombák számára is egyre kedvezőbbek a szántóföldi feltételek.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.