Növényvédelmi előrejelzés

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A jelenlegi időjárásban a rovarkártevők csökkenő ütemű terjedése figyelhető meg, míg néhány kórokozó fertőzési lehetőségei javultak.

Szeptember első dekádjában egy hidegfront hatására egycsapásra megszűnt az idei nyárra jellemző forróság. A lehűléssel együtt hosszú hetek után országos eső is jutott a földekre. A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

Az idei szezonban is igen aktív zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák aktivitása nem csökkent, minden növényfajon csoportosan szívogatnak. A kifejlődött imágók mellett nagyon sok a különböző fejlettségű lárva is, így még jó darabig számítani kell a károsításukra. Telelőre vonulásukra még egy ideig várni kell, mindenesetre az épületek nyílászáróit már most érdemes zárva tartani.

Ázsiai márványos poloska kártétele almán
Ázsiai márványos poloska kártétele almán

Az alma- és a körtefajták szürete mellett még most is tart a termés hullása. A gyümölcsök megfelelő színeződése a kapott csapadék, az éjszakai lehűlés hatására csak most fog elindulni, mert eddig hiányoztak hozzá a feltételek.

A kevesebbet termő fajták gyümölcsein megjelentek a kalciumhiányra jellemző foltok, de a hiánypótlás már nem segít a probléma megoldásában. A korábbi években tapasztaltakhoz képest hetekkel korábban leállt az almamoly rajzása, így újabb károsításra már nem kell számítani.

Az érett termést a fákon és a fák alatt még most is tömegesen károsítják a darazsak és a hangyák. A sérült gyümölcsökön napokon belül kialakul a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penésztelepe, vagy mumifikálódik a termés.

Gyümölcsmonília birsen
Gyümölcsmonília birsen

A birs most még nem érett a szüretre, de ott szintén megfigyelhető ez a károsodás. A birs fő rovarkárosítója, a keleti gyümölcsmoly utolsó nemzedéke még rajzik ugyan, de a feromoncsapdák már csak néhány egyedet fognak.

A szilvamoly ugyan rajzik még, de egyre kevesebb lepkét fognak a csapdák, a folyamatos betakarítás miatt kémiai beavatkozásra nemigen van lehetőség. A moníliás gyümölcsfertőzés a szilva esetében is gyakori jelenség, az összeérő gyümölcsök könnyedén átfertőzik egymást.

Selyemfényű puszpángmoly
Selyemfényű puszpángmoly

A selyemfényű puszpángmoly elhúzódó rajzása várhatóan a napokban fog tetőzni. A csapdázott lepkék száma országos szinten változatos képet mutat, de már kevés lepke is képes annyi petét lerakni, hogy az ősz folyamán látványosan károsítsák a puszpángot. Ezek a hernyók már az idén nem fognak bábozódni, hanem a hideg idő beálltáig rágják a növényeket, majd hernyó alakban fognak telelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

Mi okozza az elváltozásokat a birs levelén?

2019. május 22. 07:21

G. József kérdése: A birs levelén sárga, dudoros foltok jelentkeztek. Atkának nyoma nincs. Semmi rovar nem látható. Szívási nyomok sem. Nem diplokarpon, mert sárga és nincs közepén fekete pont.

Mi károsíthatja a birs termését még ilyenkor is?

2019. december 12. 09:45

R. Miklós kérdése: Kerti birsalmáimban apró fehéres kukacokat találtam feldolgozás alatt, kívülről egészségesnek látszottak a birsek. Milyen állat károsíthatja a birs termését még ilyen későn? Jövőre is megismétlődhet?