Növényvédelmi előrejelzés

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A jelenlegi időjárásban a rovarkártevők csökkenő ütemű terjedése figyelhető meg, míg néhány kórokozó fertőzési lehetőségei javultak.

Szeptember első dekádjában egy hidegfront hatására egycsapásra megszűnt az idei nyárra jellemző forróság. A lehűléssel együtt hosszú hetek után országos eső is jutott a földekre. A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

Az idei szezonban is igen aktív zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák aktivitása nem csökkent, minden növényfajon csoportosan szívogatnak. A kifejlődött imágók mellett nagyon sok a különböző fejlettségű lárva is, így még jó darabig számítani kell a károsításukra. Telelőre vonulásukra még egy ideig várni kell, mindenesetre az épületek nyílászáróit már most érdemes zárva tartani.

Ázsiai márványos poloska kártétele almán
Ázsiai márványos poloska kártétele almán

Az alma- és a körtefajták szürete mellett még most is tart a termés hullása. A gyümölcsök megfelelő színeződése a kapott csapadék, az éjszakai lehűlés hatására csak most fog elindulni, mert eddig hiányoztak hozzá a feltételek.

A kevesebbet termő fajták gyümölcsein megjelentek a kalciumhiányra jellemző foltok, de a hiánypótlás már nem segít a probléma megoldásában. A korábbi években tapasztaltakhoz képest hetekkel korábban leállt az almamoly rajzása, így újabb károsításra már nem kell számítani.

Az érett termést a fákon és a fák alatt még most is tömegesen károsítják a darazsak és a hangyák. A sérült gyümölcsökön napokon belül kialakul a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penésztelepe, vagy mumifikálódik a termés.

Gyümölcsmonília birsen
Gyümölcsmonília birsen

A birs most még nem érett a szüretre, de ott szintén megfigyelhető ez a károsodás. A birs fő rovarkárosítója, a keleti gyümölcsmoly utolsó nemzedéke még rajzik ugyan, de a feromoncsapdák már csak néhány egyedet fognak.

A szilvamoly ugyan rajzik még, de egyre kevesebb lepkét fognak a csapdák, a folyamatos betakarítás miatt kémiai beavatkozásra nemigen van lehetőség. A moníliás gyümölcsfertőzés a szilva esetében is gyakori jelenség, az összeérő gyümölcsök könnyedén átfertőzik egymást.

Selyemfényű puszpángmoly
Selyemfényű puszpángmoly

A selyemfényű puszpángmoly elhúzódó rajzása várhatóan a napokban fog tetőzni. A csapdázott lepkék száma országos szinten változatos képet mutat, de már kevés lepke is képes annyi petét lerakni, hogy az ősz folyamán látványosan károsítsák a puszpángot. Ezek a hernyók már az idén nem fognak bábozódni, hanem a hideg idő beálltáig rágják a növényeket, majd hernyó alakban fognak telelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Mitől lesz foltos a birsalmám?

2020. március 31. 08:38

Három birsalmafánk van. Mi miatt van az, hogy amikor ősszel beérik a gyümölcs fekete pöttyök jelennek meg a termésen és nem elállóak emiatt. A tárolás alatt még több pötty jelenik meg, és egy idő után fogyaszthatatlan lesz. Mivel lehet védekezni ellene?

Melyek a birsalma károsítói?

2018. október 1. 07:10

H. Helga kérdése: Ebben az évben gyakorlatilag nem tudtam „egészséges” birsalmát szüretelni. Mit kell tennem ahhoz, hogy a következő évben meg tudjam védeni a termést?

Miért rágják le a darazsak a birs terméseiről a szőrréteget?

2024. július 23. 04:39

Most július közepén darazsak lepték el a még kicsi birsalmákat, és a héjat borító barna szőröket lerágják róluk. Mi okozza ezt a tevékenységüket? Eddig egyik évben sem tapasztaltam ilyet. Hogyan lehet a darazsakat jobb belátásra bírni, és eltessékelni a birsfákról?

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.