Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

Agrofórum Online

Az ország egész területén továbbra is az aszály az úr. Ez alól csupán az Alpok-alja tájegységei a kivételek, de ott is szárazság van, de időnként hullik némi eső. Az Alföldön és a Mezőföldön többhavi csapadék hiányzik a talajból. Hiába hullott eső július utolsó napjaiban, ez a mennyiség édeskevés. A károk enyhítése érdekében a szemesnek szánt kukorica aratása (silózása) van napirenden. A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

A nyugati országrész kivételével a csontszáraz gabonatarlókon az elhullott gabona-és repce magvakból alig fejlődött árvakelés, a mélyen gyökerező gyomnövények fejlődése sem olyan, mint normális csapadékellátottság mellett. Az ilyenkor tömeges földibolha invázió más, elsősorban kertészeti növénykultúrákon találja meg életfeltételeit, de ott (káposztafélék, torma, néhány dísznövény) tömeges a károsítás. A kikelt parlagfű virágzik, pollenje szennyezi a levegőt, de az allergén növények között más növények (pázsit fűfélék) virágpora is megtalálható. A tarlók hántása továbbra is időszerű, valamint a talajlazítózás is az elvégzendő feladatok között van, de bármilyen műveletet is végzünk, a talaj lezárása elengedhetetlen munkaművelet.

Repcebolha károsítása

A kukoricát nagy területen silózzák, mert már most látható, hogy elfogadható szemestermés nem terem rajta. A meghagyott területeken ismét emelkedő létszámban rajzik a kukoricamoly 2. nemzedéke, ami a csökkenő terület miatt a megmaradó táblák fertőzöttségét fogja növelni. A csapdák most 5-30 lepkét fognak hetente, de még várható emelkedés. Az amerikai kukoricabogár rajzása csökkenő, de még így is jelentős a fogott bogarak száma (170-200 db/ csapda/hét). A bogarak rágása elsősorban a csőkezdeményekre összpontosul. A legtöbb kárt a kukoricabogár mellett a gyapottok-bagolylepke hernyói okozzák, melyek a csuhélevelek védelmében rágják a tejesedő szemeket. A későbbiekben ez a kártevő okozza majd a legtöbb kártételt, ezért fontos a rajzás figyelemmel kisérése.

A napraforgó az időjárási körülmények miatt 2/3-3/4 részben elvesztette élő leveleit, a tányérok érése zömmel a citromérés stádiumában van. A még asszimiláló leveleken kevés alternáriás tünet megfigyelhető, de a fertőzés nem számottevő. Szórványosan néhány tő a szklerotiniás fertőzéstől elpusztult, de ez sem gyakori. Kártevőt csak szórványosan figyelhetünk meg az érőfélben levő tányérokon.

Szklerotiniás fertőzés napraforgón

A burgonya táblákon folyamatosan száradnak fel a növények, emiatt a burgonyabogarak károsításában is csökkenés figyelhető meg. Jelenleg különböző fejlettségű lárvákkal találkozhatunk, házi kertekben tövenként 1-3 lárva károsít. A kórokozók (Alternária) alig fertőznek, burgonyavészre csak esők után lehet számítani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Készülni kell a digitális világ térhódítására a mezőgazdaságban is!

2018. november 16. 08:36

A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a Bayer nem csak a társadalmi igények miatt fejleszt bio növényvédő szereket. Betartják a szigorú regulákat, még ha azokkal sokszor nem is értenek egyet. Bár talán ezen most nincs idejük rágódni, hiszen éppen a mezőgazdasági szektor legnagyobb vállalategyesítésén dolgoznak a napi operatív feladatok mellett. Hogy mikor találkozik a termelő Bayer kukoricahibriddel, vagy meddig létezik még a Monsanto cégnév, arról Tora Péterrel, a Bayer Hungária Kft. Crop Science Divízió üzletágvezetőjével beszélgettünk.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Készüljünk fel időben a repceormányosok elleni védekezésre!

2023. január 30. 10:12

Korán, már februárban elkezdődik a repceormányosok betelepedése, tojásrakása.

Mezőgazdasági területekre, különösen kukoricaállományokra jellemző nagygomba előfordulások

2018. november 13. 16:37

A lágyszárú kultúrákban a nagygombáknak jelen ismereteink szerint nincs gyakorlati jelentőségük, ugyanis nagyon kevés ismert nagygomba-kórokozó fordul elő lágyszárúakon, így kártételük is elenyésző. A gyümölcsösök esetében már más a helyzet, itt számos, igen veszélyes kórokozó előfordulhat. A gyümölcsösökben, réteken, kaszálókon, legelőkön és a szántóföldjeinken (különös tekintettel a kukoricatáblákra) felbukkanó nagygomba-fajokat mutatja be az írás.