Növényvédelmi előrejelzés

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását frontok nem zavarták, eső csak kevés helyen hullott. Továbbra is igen aggasztó mértékű a szárazság. Az őszi káposztarepce állományok többségére a 6-8 leveles fejlettségi állapot a jellemző. Az elvetett őszi árpa és búza egy része kikelt ugyan, de még táblán belül is igen heterogén a növények fejlettsége.

A porba tett vetőmag egyelőre az esőre vár. A kukorica aratása a szárazság és a vártnál kisebb termés miatt jó ütemben haladt. Szárításra alig volt szükség. A talajmunkák terén most előnyben részesítik a gazdák a forgatás nélküli műveleteket.

búza szárazságban

Az időjárás továbbra is kedvez a mezei pocok felszaporodásának. A kártevő más friss táplálék híján egyre nagyobb ütemben telepszik be a repce, árpa és búza vetésekbe. Itt már nemcsak a táblaszegélyekben, hanem beljebb is találhatók kolóniák. Mérjék fel a veszélyeztetett területek mezei pocok fertőzöttségét, és ennek függvényében szükséghelyzeti engedéllyel számolják fel a fertőzést.

A mezei pocok mellett igen gyors ütemű a kabócák és levéltetvek betelepedése ugyanezen növénykultúrákba. Repcén a levéltetű fertőzés elsősorban a fiatal leveleket érinti, kalászosokon pedig foltszerűen általános a tetvek és kabócák jelenléte. Szívogatásuk a közvetlen kártétel mellett a vírusbetegségek terjesztésében is számottevő.

Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre. Fertőzés esetén a terméskiesés jelentős lehet, főként a korai időpontban elvetett területeken.

árpa sárga törpülés vírus

Korábban szó esett a gabonafutrinka fertőzés veszélyéről, elsősorban az önmaga után vetett kalászos területeken. A tartós szárazság miatt a kártétel most még csak az árvakelésű tarlókra korlátozódik, másutt elenyésző a kártétel. A fertőzés veszélye azonban ennek ellenére fennáll, a gabonafutrinka ugyanis ilyen időben képes visszatartani tojásait, és csak az esős időszak beálltával kezdi meg a peterakást. Emiatt a veszélyeztetett táblákon az árpát és a búzát a fagyok beálltáig rendszeresen figyelni kell.

Talajlakó kártevőket már az idén nem érdemes keresni a felmérésre váró területeken, a kártevők ugyanis a szárazság miatt kényszernyugalomba vonultak a talaj mélyebb rétegeibe. A felvételezéssel várjunk a tavasz beköszöntéig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Virtuális határszemle 5. - Növényvédelmi előrejelzés - Hogy előre tudja, mikor kell beavatkozni

2020. július 2. 05:48

Sorozatunk ötödik részében a KITE PGR rendszerének egyik pillére, a károsítók és kórokozókról szóló jelentések készítésére alkalmas Növényvédelem applikáció kerül górcső alá. Használatával a beavatkozás időszerű, hatékony és gazdaságos lesz.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.

Egyre több a fénybogár a repcén

2021. április 22. 18:21

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

2020. augusztus 5. 08:46

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.