Táj-Tér-Kép

„A” kategóriás vadátjárót néztünk Ausztriában!

Agrofórum Online

Az utak, vasutak, de különösen az autópályák korlátozzák a vadon élő állatvilág mozgását, megszakítják vándorlási útvonalaikat. Ma már jogszabályi kötelezettség az újonnan épülő autópályák mentén az ökológiai kapcsolatokat biztosító vadátjárókat építeni. A SaveGREEN nemzetközi projekt keretében volt alkalmunk néhány szomszédos országban létesített vadátjárót megnézni. Milyen vadátjárókat láthatunk Ausztriában? Hogyan célszerű vadátjárót létesíteni, hogy tényleg használják az állatok?

A már lezárult SaveGREEN INTERREG projekt célja volt, hogy integrált tervezéssel segítse az ökológiai folyosók megőrzését vagy javítását, és felhívja a figyelmet a megfelelő kárenyhítési intézkedések különböző típusaira. A projekt a partnerországok vizsgálati területeire összpontosított: az Alpok-Kárpátok folyosó, a Délnyugati-Kárpátok, a Zakarpattya, a Beszkidek, a Ljulin és a Balkán-hegység, valamint a tervezett magyarországi M2 terület kritikus ökológiai folyosói, amelyeket a közlekedési infrastruktúra és a nem fenntartható földhasználat leginkább érint. Jelen tanulmányban osztrák ökológiai folyosókhoz kapcsolódó alapelveket, vadátjárók létesítésének jellemzőit, valamint egy konkrét vadátjárót mutatunk be.

A megépített autópályák, vasutak hosszú távon, alig mérsékelhető módon szakítják meg az ökológiai hálózatokat, az állatok vándorlási útvonalait, elválasztják egymástól a természetes élőhelyeket. A közutak sokféle módon fejtik ki káros hatásaikat:

  • az útépítés által vagy később a gázolásból eredő pusztulás;
  • a közutak hatására módosulhat az állatfajok viselkedése;
  • fizikai és a kémiai környezetváltozás;
  • egzotikus fajok megjelenése;
  • élőhelyek elvesztése, megszűnése;
  • a populációk fragmentálódása és izolációja és
  • az ökoszisztémák megzavarása.

Ausztriában tekintettel arra, hogy viszonylag sűrű autópályahálózattal rendelkezik, az ökológiai összeköttetések biztosítása, a fragmentáció csökkentése már hosszú idő óta a szakértők és az állam egy kiemelt feladata. 2015-ben az Ausztriai Környezetvédelmi Ügynökség (EAA) elkezdte feltérképezni az összes létező kijelölt ökológiai folyosót a közszféra és a tudományos közösség különböző projektjei nyomán és egy integrált adatbázisba gyűjtötték össze, valamint a köz számára is elérhetővé tették az adatokat a www.lebensraumvernetzung.at online felületen. A szövetségi állam és az Európai Unió által támogatott információs platform sokféle információt, térképes adatot tartalmaz általában az ökológiai összekapcsoltságról és a kijelölt ökológiai folyosókról.

Az információs adatbázisban bemutatott ökológia folyosórendszer (1. ábra) az Ausztriában fennmaradt legfontosabb élőhelyi folyosókat mutatja be és szakértői alapnak tekintik, de jogilag semmiféle kötelezettséget nem jelentenek. Az élőhelyi folyosókat olyan tájrészletként értelmezik, ahol a természeti területek nagyfokú összekapcsolódása jellemző, beleértve az állatok vándorlása, a növények elterjedése és a kistestű emlősök, rovarok, kétéltűek és hüllők értékes élőhelyei szempontjából védett területeket. Ezekben a térségekben kevés építmény található és olyan tájelemek fordulnak elő, amelyek összekötik az erdőket és a gyepeket (www.lebensraumvernetzung.at).

1. ábra: Ausztria javasolt ökológiai folyosói a www.lebensraumvernetzung.at információs oldalon

Az ökológiai folyosóknak három különböző kategóriáját különítik el, folyosók, amelyek

  • helyi (150 m),
  • regionális (300 m) és
  • szupraregionális (800 m) szinten biztosítanak kapcsolatot.

Ausztria föderatív ország, és létezik ugyan egységes, szövetségi állam szintű stratégia a biológiai sokféleség megőrzésére (Biológiai sokféleség 2030+ stratégia), amely célul tűzi ki élőhelyek összekapcsolhatóságának védelmét és ökológiai folyosók kijelölését, a földhasználat és az élőhelyek széttagoltságának csökkentését, azonban a megvalósítás nagyon fragmentált, ugyanis kilenc különböző tartományi természetvédelmi törvény teszi lehetővé. További nehézség, hogy a területi tervezés is a tartományok feladata, tehát nincs olyan, az ország egészét lefedő területi terv/területrendezési eszköz sem, amely tartalmazza az ökológiai hálózatot, ezért a szakértők arra törekednek, hogy a folyosók minél több országos szintű, bár nem kötelező érvényű tervben, fejlesztési koncepcióban megjelenjenek, mint például az osztrák erdőfejlesztési koncepcióban (Borlea et al., 2022).

A élővilág megfelelő körülmények között az autópályák aluljáróit vagy felüljáróit is használja, de természetesen a leghatékonyabb átkelést a kifejezetten állatok számára tervezett és létesített vadátjárók jelentik. Ausztriában 2249 km autópálya épült, amelyek mentén mintegy 600 híd és alagút szélesebb 15 méternél, ezeket általában a vadon élő állatok is használják. Máig 60 db vadátjáró épült, de további 18-at terveznek 2027-ig.

A klímavédelmi minisztérium iránymutatást adott ki a zöld hidak/vadátjárók megvalósítására a meglévő autópályák mentén, amelyeket jóval azelőtt építettek, hogy a fragmentációt csökkentő intézkedések fontossá váltak.

A vadátjárókat 3 csoportba sorolják:

  • „A” 80 m széles, ezek interregionálisak;
  • „B” 50 m széles, regionális kapcsolat;
  • „C” 25 m szélességgel helyi kapcsolatot biztosítanak.

A https://www.bluehendesoesterreich.at/ osztrák weboldal további általános alapelvet fogalmaz meg a vadátjárók kialakításával kapcsolatban:

  • Ahhoz, hogy a vadon élő állatok használják az átjárókat/zöld hidakat, döntő tényező a szélesség: egy vadátjárónak vagy zöld hídnak legalább 50 m szélesnek kell lennie, hogy a nagytestű állatok, például a szarvasok is használhassák. Ha az átjáró szélessége meghaladja a 80 m-t, a szerkezetet „élőhely hídnak” nevezik. Tanulmányok kimutatták, hogy a kistestű állatok, mint például a sün, a nyúl vagy a róka, sőt a rovarok és a hüllők minden fajtája szívesen fogadják a nagyméretű zöld hidakat, bár ezeket elsősorban a szarvasok igényeinek kielégítésére tervezték.
  • Ideális esetben a vadátjárót az ismert vadátkelőhelyeken állítják fel. Azonban a környezetet is tudatosan kell kialakítani, például sövényeket vagy patakokat használnak arra, hogy az állatokat a vadátjáróhoz vezessék.
  • Hogy az állatokat ne vakítsák és ne ijesszék meg az autók fényszórói, a zöld hidat sűrűn beültetik növényekkel elsősorban a széleken (sövény), illetve egyéb határolóelemeket is alkalmaznak. Középen általában egy szabadon átjárható zöld sávot tartanak fenn elsősorban kaszálással. Az itt kialakuló gyepen fajgazdag élőhely alakul ki, ezért a rovarok és a hüllők is használják a zöld hidakat.
2. ábra: S4 Pöttsching 90 m széles zöld híd/vadátjáró (zöld csillag), Erlbach-patak áteresz (narancs csillag), közúti felüljáró (kék csillag) Google maps térképen
3. ábra: Erlbach-patak és közúti aluljáró az S4 autópálya alatt (Google Street View), amely a beton meder és a kísérőnövényzet hiánya miatt nem működik hatékony vadátjáróként a monitoring adatok alapján

A „Pöttsching” zöld híd létesítésének fő célja az Alpok-Kárpátok ökológiai folyosó folytonosságának biztosítása volt. A Pöttschinger-erdő a Rosalia-hegység előterében található. A zöld híd egy nagy összefüggő erdőterületen helyezkedik el, természetes lombhullató erdőket köt össze (elegyes tölgyes erdőkkel) mindkét oldalon. Maga az átkelő egy erdei tisztásra hasonlít. A zöld híd létesítésére amiatt is szükség volt, mert annak ellenére, hogy az Erlbach-patak az erdő szélén halad, és egy aluljárón keresztül keresztezi az S4-et, a patakmeder részben betonból van, és kísérőnövényzet sem nyújt iránymutatást az élővilág számára, így rontja az átjáró hatékonyságát. Komplex program keretében zajlik az átjárók (Erlbach-patak aluljáró, zöld híd és a felüljáró) monitoringja (kameracsapda, fény- és hangérzékelők), milyen fajok, milyen gyakorisággal használják, és az eddigi vizsgálatok alapján egyértelműen kimutatható a zöld híd mint ökológiai folyosó hatékonysága (Sedy et al., 2022).

4. ábra: Pöttsching zöld híd, monitoring eszköz a vadátjáró középső részén lévő szabad zöld sávban. A sűrű növényzet miatt az ember nem érzékeli, hogy autópálya fölött van (Fotó: Filepné Kovács Krisztina)
5. ábra: Pöttsching zöld híd, a sűrű növényzet és palánk rejti az autópályát (Fotó: Filepné Kovács Krisztina)
6. ábra: Pöttsching zöld híd, a sűrű növényzet miatt az ember nem érzékeli, hogy autópálya fölött van éppen, a kép közepén található cserjék sziluettje között sejlik fel csak az autópálya ezüstös/szürke szalagja (Fotó: Filepné Kovács Krisztina)
7. ábra: Pöttsching zöld híd jól elhatárolt széle az autópálya fölött (Fotó: Filepné Kovács Krisztina)

Ha felkeltette érdeklődését a cikk, számtalan érdekes dokumentum, esettanulmány érhető el a ConnectGREEN, SaveGREEN INTERREG projektek honlapján.

https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/savegreen

https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/connectgreen

Összeállította: Filepné Kovács Krisztina

Felhasznált irodalom:

SaveGREEN projekt eredményei: https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/savegreen/outputs

Borlea, S., Nistorescu, M., Doba, A., Meyer, H., Dostal, I., Jedlička,J, Nagy, M. G., Varga, A., Óhegyi, E., Kovács K.F., Weiperth, A., Kollányi, L., Valánszki, I., Fóris, E.D., Uhrinová, R., Immerová, B., Grancea, A., Danciu, A. Cosmoiu, D., Papp, C.R., Ismail, I., Bashta, A.T., Yamelynets, T., Pavelko, A., Matus, S., Galaiko, M., Danzinger, F., Moț, R., Kříček, R., Kovatchev, A., Tzvetkov, P. OT.1.3. Kézikönyv a táji összeköttetésekkel kapcsolatos enyhítő intézkedések tervezésének és végrehajtásának bevált gyakorlatairól | www.interregdanube.eu/SaveGREEN Project co-funded by European Union funds (ERDF) 4 (2022), Kézikönyv a tájak összekapcsolhatóságát érintő kárenyhítési intézkedések tervezésének és végrehajtásának legjobb gyakorlatairól, Duna Transznacionális Program DTP3-314-2.3 SaveGREEN projekt, Románia.

Sedy, K., Grillmayer, R., Plutzar, C., Danzinger, F. (2022) Local Cross-Sectoral Operational Plan. Pöttsching (Alpine-Carpathian Corridor). Part of Output T2.2 “Local Cross-Sectoral Operational Plans”, Danube Transnational Programme DTP3-314-2.3 SaveGREEN Project

https://www.bluehendesoesterreich.at/bauernlexikon/gruenbruecke-wildbruecke-wildquerungshilfe

www.lebensraumvernetzung.at

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

2024. március 20. 05:40

A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Kevesebb húst esznek az osztrákok

2020. augusztus 31. 08:17

Az egy főre jutó átlagos húsfogyasztás 2019-re 1 kilogrammal csökkent a szomszédos Ausztriában.

Elkezdődött: teljes káoszra számítanak az eső, a hó és a viharos szelek miatt Ausztriában

2024. szeptember 13. 12:27

Halasszák el a nem sürgős autós utazásokat – ezt a baljóslatú felhívást tették közzé pénteken Ausztriában.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Mélyponton a szarvasmarha-állomány Ausztriában

2021. február 25. 06:17

Miután Ausztriában a szarvasmarhák száma 2019-ben olyan alacsony szintre csökkent, amilyen alacsonyan a második világháború óta nem járt, a gazdák 2020-ban újabb csökkenést regisztráltak.